Bebeğinizin Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

11.07.2015
87
Bebeğinizin Üstün Zekalı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Üstün Zekalı Bebek Nasıl Anlaşılır?

Doğumundan itibaren anne ve babalar bebeklerinde mevcut olan farklılıkların hemen bilincinde olabilirler. Bebeğin normal gelişiminin aksine zihinsel olarak daha hızlı gelişmesi, yaşına ve zeka düzeyine göre beklenmeyen olumlu veya olumsuz davranışlarda bulunması anne ve babaları üstün zekalı bebek sahibi oldukları noktasında düşündürmektedir. Anne ve babalar için ilk başta mükemmel derecede mutluluk oluşturan üstün zekalı bebek şüphesi sanıldığından daha zor bir bebek bakım sürecine işaret etmektedir. Zihinsel gelişimini normal bebeklerden daha hızlı ve orantısız gerçekleştiren bebeklerin bakımı, normal bebeklere göre oldukça zordur. Hele ki; ülkemizdeki eğitim sistemi ve olumsuzlukların da göz önüne alınmasıyla üstün zekalı bebeğin varlığı bazı noktalarda dezavantaj haline gelebilir. Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde bebeklerin üstün zekalı olduklarının oldukça geç anlaşılması, bebeğin normalden daha üstün olan zekasının orantısız ve kontrolsüz bir şekilde kullanımına yol açarak sorun teşkil edecek durumlara getirebilmektedir. Burada en büyük görev, anne ve babalara düşmektedir. Anne ve babalar gebelik ve öncesi dönemlerde bebeğin fiziksel gelişim süreçlerini araştırdıkları gibi zihinsel gelişimi üzerinde de durmak zorundadırlar. Bu sayede üstün zekalı bebeklerin daha erken fark edilerek doğru yönlendirmeler ve eğitimle mükemmel derecede ülkesine ve ailesine faydalı olması sağlanacaktır. Anne ve babalar tarafından çocuklarının yaş aralıklarına göre yapabilecekleri, öğrenebilecekleri şeylerin bilinmesi, çocuklarındaki zeka farkının ortaya çıkarılmasındaki en büyük etken olacaktır.

 

İlk Adım: 2- 4 yaş aralığında Bebeğinizi Sürekli İzleyerek Hareketlerini Ölçün

  • Bir bebeğin üstün zekalı olduğunun fark edilmesi ortalama 2-4 yaş aralığını bulmaktadır. Bebeğiniz bu dönemlerde sayılarla çok iyi geçiniyor, çok hızlı bir şekilde öğreniyorsa üstün zekalı bir bebeğe sahip olduğunuzun ilk sinyalleri görünmüş demektir.
  • Normal şartlarda konuşması mümkün olan bebeğinizin bu yaş aralığında birleşik cümleler kurması, onun üstün zekalı bir bebek olabileceğinin en büyük belirtilerindendir.
  • Normal durumlarda bu yaş aralığında bebekler, “bu nedir, baba nerde” gibi klişe cümleler kurabiliyor olsa da üstün zekalı bebekler, bu yaşlarda soruların dozunu artıracak, cevabı zor ve ardı kesilmeyen sorular sormaya devam edeceklerdir.
  • Üstün zekalı bebeklerin hiperaktif bebeklerle en çok karıştırıldığı dönem olan bu yaş aralığı, çocuğunuzun konsantrasyonunun daha fazla olmasıyla üstün zekalı olduğunun daha çok belli olmasını sağlar.
  • Bu dönemlerde üstün zekalı çocuklar, genelde zeka seviyeleri kendilerine yakın olan bebeklerle arkadaşlık yapmaya çalışırlar. Bir aile toplantısında yaşıt olduğu bebeklerle oynamak varken bir bakmışınız sizin çocuğunuz kendinden birkaç yaş büyük çocuklarla oynamayı tercih etmiştir.

Yaşına göre daha fazla kelime dağarcığı, anne, baba ve çevresindeki insanlar ile yazılı ve görsel olarak gördüklerini unutmamaları da bebeğinizin üstün zekalı olduğuna en büyük işaretlerden birsidir.

 

Bunun Dışında Üstün Zekalı Bebeklerde Gözlemlenebilen Fiziksel Değişiklikler De Mevcuttur

Üstün zekalı bebekleri yaşıtlarına göre daha sağlıklı ve fiziksel gelişimleri daha hızlıdır. Simalarındaki büyümüş de küçülmüş havası, üstün zekalı bir çocuğa sahip olduğunuzun fiziksel belirtileri arasındadır. Diğer bebeklere göre enerji noktasında da üstünlük sağlayan bu bebekleri yerlerinde durdurmak gerçekten imkansızdır. Normal bebeklerden daha az uyuyan üstün zekalı bebekler, tatma duyu organlarının da daha duyarlı olmasıyla fark edilebilirler. Öyle ki; iki ayrı yerde üretilen meyve suyunun ve sütün tatlarını dahi ayırt ederek sevdiğinin alınması noktasında ısrarcı olurlar. En belirgin fiziksel belirtilerden diğer de onların liderlik vasıflarının normal bebeklere göre daha fazla ortada olmasıdır. Bebeğiniz, girdiği her ortamda yaşıtlarını peşinden koşturup onlara kendi istediği oyunları oynatıyor, istediği yerde vakit geçirmelerini sağlıyorsa üstün zekalı bebeğiniz var demektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.