Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları

Genellikle gebeliğin 38. haftasından sonra doğumun gerçekleşmesi beklenir. Doğumun yaklaşmasıyla birlikte anne adayı rahminde bazı kasılmaları hisseder. Anne adayları bu sancıları bazen gerçek doğum sancısıyla karıştırmaktadır. Fakat bu sancılar aslında anne adayını doğuma hazırlayan öncü sancılardır. Bu sancılar Braxton Hicks kontraksiyonları adı verilen yalancı doğum sancıları olarak nitelendirilmektedir. Bu yalancı sancılar genellikle gebeliğin son 3 ayında görülmeye başlar. Yalancı sancılar herhangi bir açılmaya ya da doğuma neden olmazlar. Bunlar gerçek doğum sancılarına hazırlık yapan sancılardır ve gerçek doğum sancılarıyla ayırt edilebilir seviyededirler.

 

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancıları Nasıl Ayırt Edilir?

Yalancı sancıların en ayırt edici özelliği belirli bir düzende meydana gelmemesidir. Gerçek doğum sancıları oldukça düzenli bir şekilde gelirler. Bu yüzden anne adayı gerçek doğum sancısının tekrar ne zaman başlayacağını tahmin edebilir ancak yalancı doğum sancısının ne zaman geleceğini tahmin etmek mümkün değildir.

  • Gerçek doğum sancıları doğum anı yaklaştıkça güçlenir ve şiddetini arttırırlar. Ancak yalancı doğum sancılarının şiddeti artmaz ve aynı seviyede kalırlar.

  • Yalancı doğum sancılarını ayırt etmenin bir diğer yöntemi de anne adayının pozisyonunu değiştirmesidir. Bu durumda yalancı sancılar geçer ancak gerçek doğum sancısında pozisyon değiştirmek sancının şiddetini azaltmaz.

  • Yalancı doğum sancıları kısa süre içerisinde gerçekleşip yok olurlar ancak belirli bir düzenleri yoktur. Gerçek doğum sancısında ise sancının şiddeti 30 ile 60 saniye kadar devam eder.

  • Yalancı doğum sancılarının bir diğer ayırt edici özelliği ise anne adayına herhangi bir ağrı vermemesidir. Yalnızca anne adayını rahatsız ederler.

  • Yalancı doğum sancılarının gerçekleştiği esnada anne adayının yapması gereken şey uzanıp dinlenmektir. Eğer anne adayı yatarken yalancı sancı gelmişse bu durumda da ayağa kalkıp hareket etmek doğru olacaktır. Bu süre içerisinde bol miktarda su tüketmek de yalancı sancıların yok olmasında etkili olacaktır. Ilık bir duş almak da sancıların azalmasında ve geçmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

  • Eğer yalancı sancı başlamış ve tüm uygulanan yöntemlere rağmen geçmiyorsa bu durumda doktora başvurmak gerekmektedir.

 

Yalancı Doğum Sancısı Neden Olur?

Yalancı sancıların oluşmasına neden olan etkenin ne olduğu henüz açıklanmış değildir. Fakat kabul edilen bir düşünce vardır. Bu da yalancı sancıların rahmin sertliğini sağlamasına yardımcı olduğudur. Bununla birlikte yalancı sancıların bebeğin eşi olarak bilinen plasentaya kan akışını da kolaylaştığı düşünülmektedir. Yalancı sancılar rahmin kasılmasına neden olurlar ancak herhangi bir açılmaya ya da rahim ağzında incelmeye yol açmamaktadırlar. Bu yalancı sancılar anne adayını ve rahmi doğuma hazırlayan sancılar olarak bilindiği için alıştırma kasılmaları olarak da görülmektedirler. Hamileliğin son 3 ayında meydana gelen kasılmaların nedenleri, cinsel ilişkide bulunulması, anne adayının karın bölgesinin dışarıdan bir darbeye maruz kalması, bebeğin anne karnında çok aktif olması, susuzluk gibi etkenlerdir.

 

Yalancı ve Gerçek Doğum Sancısı Geldiğinden Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle sakin olunmalı ve bu sancının gerçekten ne sancısı olduğuna karar verilmelidir. Eğer sancının şiddeti 15 saniye kadar sürüyorsa yalancı sancı olma ihtimali çok yüksektir. Bu durumda anne adayı ilk önce pozisyonunu değiştirmelidir. Oturuyorsa ayağa kalkmalı, ayaktaysa da oturur pozisyona geçmelidir. Anne adayının bel bölgesine uygulanacak hafif masajlar da yalancı sancıların giderilmesinde etkili bir yöntemdir.

Gerçek doğum sancısının geldiği tespit edilirse anne adayı sakin olmalı ve ev içerisinde hafif yürüyüşler yaparak pozitif düşünmeye odaklanılmalıdır. Ilık bir duş alarak sancıların şiddeti azaltılabilir. Anne adayı gerçek doğum sancısı geldiğinde sık sık tuvalete çıkmalıdır.

Benzer Konular
0 Yorum
Yorum Yazın