Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

07.04.2015
146
Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi

Bebeğin Doğum Kanalına İnmesi Ne Zaman ve Nasıl Olur?

Bebeğin doğum kanalına yerleşmesi durumu doğumun yaklaştığının habercisi olarak bilinmektedir. Öncelikle bebeğin başı doğum kanalına girer ve doğum gerçekleşmeye başlar. Doğum kanalı bebeğin dünyaya gelebilmek için içerisinden geçmesi gereken kısımdır ve serviks, uterus, vulva ve vajinadan oluşan basit görünümlü karmaşık bir yapıdır. Ayrıca doğum kanalının dış kısmında kemikten bir kısım bulunur ve doğum anında bu bölümde açılarak bebeğin kolaylıkla doğum kanalından geçmesi gerçekleşir.

Doktorlar tarafından doğum anında bebeğin doğum kanalına inmesi çeşitli aşamalarda tanımlanmaktadır. Bu aşamalar – 3 seviyesinden başlar ve + 3 seviyesine kadar 0 seviyeside dahil olmak üzere 7 seviye ile tanımlanır. Bu veriler doktorun doğumun başlaması ile birlikte el ile yaptığı muayeneler ile tespit edilebilir.

Burada doğumun başlamasıyla birlikte devam eden süreçte bebeğin baş seviyesinin + 2 olduğu açıklandığında doğumun çok yakın olduğunu anlamalıyız, + 3 seviyesi ise artık doğumun gerçekleşiyor olduğunun habercisidir. + 3 seviyesinde artık kesi yapılır ve bebeğin dışarı alınma işlemi gerçekleşmeye başlar.

Gebeliğin son haftasına girildiğinde artık doğum her an gerçekleşir ve öncelikle amniyon zarı açılır ve su gelmeye başlayarak doğumun gerçekleşmeye başlaması mümkün hale gelir. Burada suyun doğum kanalından gelmeye başlaması ile birlikte bazı durumlarda çok şiddetli su gelirken, bazen ise çok yavaş bir şekilde su gelmeye başlar. Bu gibi durumlar meydana geldiğinde doğum kanalını geçerek vajinadan su gelmesi durumu bebeği çok büyük riske sokar ve çok acil bir şekilde doğumun gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun için suyun geldiği anda doktora başvurmak çok önemlidir.

 

Bebeğin Başının Doğum Kanalına İnmesi: Angajman

Doğumun gerçekleşmesine bir kaç gün kala anne karnında bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Burada büyük bir değişim meydana gelmiş ve göbek deliği yada pubik simbiz adı verilen çatı ekleminden rahime kadar olan ölçünün değişmesi gerçekleşmiştir. Bu durumun gerçekleşebilmesi için öncelikle bebeğin başının doğum kanalına girmiş olması gerekmektedir. Gerçekleşen bu durumun tıp dilindeki adına angajman denilmektedir, bu sözcüğün sözlükte geçen karşılığı ise bağlama anlamına gelmektedir.

Angajman bebeğin başının doğum kanalına girmesini ifade etmektedir yani bebeğin başı kemik çatı girişini geçtiğinde ortaya çıkan durumdur. Angajmanın gerçekleşen ilk doğumsal hareket olduğu bilinmektedir. Burada sagital sütür adı verilen durum gerçekleşir ve bebeğin kafa kemikleri orta kısımda birleşerek doğumun gerçekleşmesi mümkün hale gelir. Sağlıklı ve normal bir doğumda sagital sütür tam ortada gerçekleşmelidir. Ancak doğumun başlamasıyla birlikte bebeğin kafası doğum kanalına yamuk olarak girecek olursa bu duruma asinklitismustur adı verilir ve doktorlar tarafından pelvisin uygunsuz oluşu tespit edildiğinde doğum sürecinde doktorlar tarafından bebeğin başı düzeltilebilmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak doğum kanalına düzgün bir şekilde giremeyen bebeğin dünyaya getirilme işlemi yani doğum çok daha uzun bir süreçte gerçekleşebilir.

Angajman yani bebeğin doğum kanalına inmesi durumu anne tarafından fark edilmeyebilmektedir. Bunun nedeni tam olarak belirlenememiş olsa bile angajmanın doğum sırasında anneye sağlamış olduğu avantaj ve kolaylıkların yanı sıra zorluklarda bulunmaktadır. Öncelikle bebek doğum kanalına indiğinde akciğerlerden basınç azalır ve anne adayının nefes alabilmesi çok daha kolay bir hale gelir. Fakat bunun yanı sıra doğum kanalına inmiş olan bebek annenin idrar torbasına, pelvise ve rektuma basınç uygulayarak zorlu bir durumu meydana getirmektedir.

Angajman meydana gelmeden yani bebek doğum kanalına inmeden doğumun başlaması söz konusu olamamaktadır. Doğumun yaklaştığı son haftaya girildiğinde bebeğin çok kısa bir süre içerisinde bile doğum kanalına girebildiği görülmektedir. Anne adayı bazı durumlarda bebeğin doğum kanalına indiğini fark edemeyebilir ancak pek çok doğumda anne adayı bebeğin doğum kanalına indiğini fark etmektedir. Bu gibi durumlarda anne adayı karın bölgesinin üst kısmında boşalma hissedecek olursa acilen doktora başvurmalıdır.

Bebeğin doğumu aşamasında doktorlar tarafından yapılan açıklamalardan bazılarında bebeğin balote olduğu ve yüzdüğü ifade edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda bebeğin doğum kanalında hissedilen bölümünün yukarıda olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda bebeğin doğum kanalına henüz inmediği anlamı ortaya çıkmaktadır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. wefa dedi ki:

    Bebeyimin bawi canaga duwmesi icin ne etmeliyim