Çocuklara Özgüven Nasıl Kazandırılır?

19.02.2015
79
Çocuklara Özgüven Nasıl Kazandırılır?

Çocuklara Güven Duygusu Kazandırmak

Mutlu bir aile ortamı içerisinde yetişen çocuklar ve aile içerisinde bulundukları mevkii ile ilgili sorumluluklarının bilincinde olan çocuklar, yetişkin olduklarında daha mutlu ve topğluma karşı sorumluluklarının farkında bireyler oluyorlar. Ayrıca aile ortamlarında kendilerini rahatlıkla ifade etme özgürlükleri olan çocuklar toplumda kendilerine daha çok güvenleri olan çocuklar olarak yetişiyor.

 

Çocukların Güven Sahibi Olabilmesi için Anne ve Babalara Düşen Görevler Nelerdir?

* Çocuklarınıza evde yaklaşırken onlara yetişkin birer birey gibi davranmalısınız. Özellikle evde söz hakkı bulunan çocukların okulda veya yakın çevrelerine karşı daha anlayışlı ve kendilerine güvenli oldukları tespit edilmiştir.

 

* Ayrıca anne ve babaları tarafından sevilen ve tutarlı davranılan çocuklar kendilerine güvenli ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmektedir. Çocuğunuzu sevdiğinizi ona göstermelisiniz.

* Anne ve babalar çocuklarına bu duyguları aşılamak için görev dağılımı yapmalıdırlar. Babanın evdeki görevi çocuğa güven duygusunu aşılamak, annenin görevi ise çocuğun sevgi ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ancak tabiki babalarında çocuğa sevgi göstermesi gerekir ancak babanın asıl görevleri arasında çocuğun güvende olması ve sağlıklı bir geleceğe hazırlanması yer almaktadır.

 

Çocuklara Özgüven Nasıl Kazandırılır?

* Ev içerisinde gerçekleşmesi gereken rutin görevler ve çocuğun kendi özel işlerini yapması için çocuklara görev bilinci kazandırılmalıdır. Özellikle, çocukların yemek hazırlanırken yardımcı olmaları, odalarını toplamaları ve özevlerini zamanında yapmaları konusunda sorumlulukları bulunmalı ve bu sorumlulukları anne ve babaları tarafınfan kontrol altında tutulmalıdır. Bu sayede çocuklar daha çok işe yarama duygusuna sahip olurlar ve aileleri içerisinde vazgeçilmez rolleri olduğunun bilincine varırlar.

* Ayrıca çocukların istenmiyen hareketleri sergilemesi sonucunda ona kızmak veya ceza vermek yerine onunla mantık çerçevesi içerisinde iletişim kurmak çok önemlidir. Ayrıca çocuk ne kadar büyük bir suç işlerse işlesin, onunla olumlu bir tavır sergileyerek konuşmak ve yaptığı davranışların sonuçlarını ona anlatmak gerekmektedir.

* Ayrıca çocuklara dışarıda mutluluğu aramamaları için ev içerisinde sevgi dolu bir ortam yaratmak ve çocuğun evde güvende olduğunun hissettirilmesi çok önemlidir. Bu sayede çocuk ailesine ve kendisine güven içerisinde mutlu bir hayat sürer.

* Ayrıca çocuklardan kaynaklanan ailevi problemler çocukların önünde asla tartışılmamalı ve bu konular sadece anne, baba ve çocuğun bulunduğu ortamlarda tartışılmalıdır. Çocuğun yarattığı sorunlar başka insanların önünde tartışılacak olursa çocuğun kendine güven kayıpları sergileybileceği düşünülüyor.

* Bunun dışında çocuğunuzu yakın akranlarıyla kıyaslamak çok büyük bir hatadır. Başkalarıyla kıyaslanan çocuklarda nefret duşguları teriklenir ve aşağılık duyguları gelişir.

* Çocuklara özellikle eğitim hayatlarında göstermiş oldukları başarılar göz önünde bulundurularak çeşitli sözler verilir ve hediyeler yerine getirilmediğinde çocukta ailelerine karşı bir güvensizlik oluşur. Ancak çocuklarınıza karşı tutarlı tavırlar sergileyecek olursanız çocuklar ailelerine güven içerisinde yetişirler.

 

Sevgi Dolu Çocuk Yetiştirme Yolları

* Çocuklara aileleri için önemli oldukları hissi verilmelidir. Bu sayede sevildiklerini bilirler ve aileleri onlar için daha önemli olur. Çocuğunuza sevildiği hissini verebilmek için ona güzel sözler söyleyin, onu öpün ve okşayın.

* Bazı çocuklarda ilgi çekmek için çeşitli baskın hareketler dikkat çeker. Bu hareketler sonucu çocuğunuzun neden ilgi çekmek istediğini, niye ağladığını veya bağarıp çağardığını tespit etmeli ve buna göre çocuğunuzla ilgilenmek konusunda eksik kaldığınız noktalarda kendinizi geliştirmelisiniz.

* Çocuğunuzla birlikte çeşitli aktiviteleri birlikte paylaşın. Birlikte futbol oynayın, evcilik oynayın, sinemaya gidin veya parklarda birlikte oynayın. Bu sayede çocuğunuz sizinle daha çok eğlenecek ve aranızdaki bağ artacaktır.

* Ayrıca çocuklarınıza hayvan sevgisinide aşılamalısınız ve bu sayede hayvanlara karşı merhametli davranması gerektiğini öğrenmesini sağlamış olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.