Çocuklarda Sıvı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

17.02.2015
52
Çocuklarda Sıvı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklara Su İçme Alışkanlığı Kazandırmak

Su içmek sadece çocukluk döneminde değil hayatımızın tüm dönemlerinde dikkat etmemiz gereken çok önemli bir olaydır. özellikle çocukluk dönemlerinde az tüketilen su miktarı nedeniyle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri olumsuz yönde etkilenmektedir. Bizde sizler için çocuğunuzun daha fazla su tüketmesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini araştırdık.

Çocukluk döneminde yeterli oranda sıvı alınması sadece yaşamsal faktörlerin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için değil, aynı zamanda zihinsel anlamda da çok büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre anneler çocuklarını besleme konusunda çok başarılı ve ısrarcılar ancak bu durum sıvı tüketimine geldiğinde işler böyle olmuyor ve anneler genellikle bebekler ve çocukların sıvı tüketimi ve ihtiyaçlarını önemseyemiyebiliyorlar. Çocuklar o anda canlarının istemediği şekilde sıvı tüketimini almaya karşıdır ve bazen çocuklara sıvı alımı konusunda çok ısrarcı olmanız gerekebilir ancak bir çocuğun gelişiminde beslenmek kadar sıvı tüketimininde çok büyük bir yer kapladığını unutmamak gerekmektedir.

 

Çocuklarda Sıvı Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarda genellikle çeşitli faktörlere bağlı olarak sıvı tüketimi ve sıvı ihtiyacı farklılık göstermektedir. Bu faktörler arasında çocuğun boyu, yaşı, cinsiyeti, kilosu ve günlük yaşamsal aktivitelerinde harcamış olduğu efor çok büyük bir önem taşımaktadır. Eğer çocuğunuza günlük sıvı ihtiyacını ölçü ile yani belirlemiş olduğunuz miktarlarda vermek istiyorsanız o halde bunun için ölçekli bardaklar veya şişeler kullanmakta fayda var. Sizler için çocuğunuzun günlük tüketmesi gereken sıvı miktarını ortalama olarak incel

 

Çocukların Günlük Sıvı Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır? Çocuklar Hangi Yaşta Ne Kadar Sıvı Tüketmelidir?

* Çocuğun su içme ihtiyacı yaşı ile doğru orantılı olarak seyreder, buna göre 1 yaş ile 3 yaş aralığında olan çocuklar yaklaşık olarak 1 litre ile 1.5 litre arasında su tüketmelidir.

* 4 yaş ile 8 yaş arasında bulunan çocuklar ise, yaklaşık olarak 1.5 litre su tüketmelidir.

* 9 ile 13 yaş aralığında bulunan çocuklar ise günlük 2 litre ile 2.5 litre arasında su tüketmelidir.

* 14 – 18 yaş aralığında yer alan çocuklarda ise bu durum 2.5 litre ile 3 litre arasında değişim göstermelidir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz oranlar en alt limitler ve en üst limitleri işaret etmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise çok aşırı fazla su tüketiminin böbrekleri yoracağı olmalıdır. Bu nedenle çocuğunuzu doktorunuzun kontrolü altında su tüketimi gerçekleştirmelisiniz.

 

Yaz Aylarında Su Tüketimine Dikkat

Yaz aylarında su tüketimi kış aylarına oranla çok daha fazla önem kazanıyor ve özellikle hareketli olan çocukların yaz aylarında normal içtikleri suyun çok daha fazlasını tüketmeleri gerekiyor. Günlük su kaybı artacağından takviye yapılan su miktarında da artış yapılmalı. Özellikle anne ve babalar sıvı tüketimi konusunda çocuklarına örnek olmalı ve su içme alışkanlığı kazandırmalıdır.

 

Çocukların Su İçme Alışkanlığına Anne ve Babaları Örnek Olmalıdır

Çocuğunuz bu hayatta en fazla sizden örnek alır ve sizin davranışlarınızı taklit ederek hayatına yön verir. Bu nedenle anne ve babalar kötü alışkanlıklar sergilediğinde çocuklarda bu alışkanlıkları benimser ve taklit ederler. Bu nedenle çocuğunuza su içme alışkanlığı kazandırmak için yapmanız gerekenlerin başında, kendi sıvı tüketiminizi arttırmak ve çocuğunuzla birlikte sıvı tüketmek yer alıyor. Bu sayede çocuklar büyüklerinin davranışlarını taklit ederek sıcı tüketimini arttırırlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.