Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıl Sayılır?

16.12.2015
152
Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıl Sayılır?

Anne Karnındaki Bebeğin Hareketlerinin Sayılması

Gebelikte, anne karnında bebek hareketleri, gebeliğin 9. haftasından itibaren başlar. Bu hareketler özellikle ultrasonografi sırasında gözlemlenir. Muayene sırasında rahmin sallanmasıyla birlikte bebeğin de hareket ettiği görülür. Bu dönemde bebek henüz ortalama 2 cm büyüklüğünde olduğu için hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi mümkün değildir. Bu dönemde bebek hareketlerini hissettiğini söyleyen anne adayının asıl hissettiği durum büyük olasılıkla bağırsak hareketleri olmaktadır.

 

Hamilelikte Bebek Hareketleri Nasıl Sayılır?

Gebeliğin ilerleyen haftalarında bebeğin de büyümesiyle birlikte hareketlerin hissedilmesi mümkün olmaktadır. Bebek hareketlerinin anne tarafından hissedilebilmesi için gebeliğin 16. – 20. haftaları arasında bulunmak gerekir. Bu süreden sonra bebek hareketlerini hissetmek kolaylaşır. Ancak ilk hamileliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi 22. haftaya kadar uzayabilir. Sonraki gebeliklerde 16. hafta gibi daha erken dönemde hissedilebilir.

 

Olması Gereken Normal Hareket Sayısı Nedir?

Gebelik esnasında bebeğin anne rahmindeki hareketlerini takip etmek ve saymak, bebeğin sağlık durumu açısından bilgi sahibi olmaya yardımcı bir durumdur. Bunun için yapılan birtakım sayma uygulamaları mevcuttur. Bu sayma uygulamaları aşağıdaki gibidir;

  • İlk olarak saat bir kenara not edilir ve bebeğin hareketlerinin sayımına başlanır. Bebeğin sayılan 10. hareketinde geçen sürenin en fazla 2 saat olması gerekir. 10 hareketi 2 saatten daha önce yapmış olması da normal kabul edilmektedir.
  • Genel olarak bebeğin hareketleri 28. haftadan itibaren sayılır. Eğer kişide önceden belirlenen riskli hamilelik durumu mevcutsa, bu durumda bebeğin hareket sayısı 24. haftadan itibaren sayılır.
  • Eğer bebek son 2 saatte 10 defa hareket etmemiş olursa bir süre sonra bu hareket sayımını tekrar yapmak gerekir. Eğer ikinci denemede de 2 saat içerisinde 10 defadan daha az hareket ederse bu durumda doktora başvurmak gerekir.
  • Eğer bebek son 2 saat içerisinde 10 defa hareket etmiş olmasına rağmen son dönemlerdeki hareket sayımında azalma varsa bu durumda da mutlaka doktora başvurmak gerekir.

 

Anne Rahmindeki Bebeğin Uyuması

Anne rahmindeki bebek, gününün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmektedir. Özellikle hamileliğin 7. ayından sonra bebek gününün yüzde 85’ini uyuyarak geçirmektedir. Yapılan araştırmalara göre anne rahmindeki bebek hem uyumakta hem de rüya görebilmektedir. Bunun için yetişkin insanlarda ve bebeklerde yapılan deneylerde uyku esnasında göz hareketlerinin farklı olduğu tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak anne rahmindeki bebeğin de göz hareketlerindeki değişimler ultrason yardımıyla gözlemlenmiştir. Bu esnada fetüsün göz hareketlerinin hızlı hareket ettiği tespit edilmiştir. Fetüsün uyku esnasında rüya görmediği zamanlarda da beyin gelişimi tamamlanmaktadır. Anne rahmindeki bebeğin uyuduğu NST (non stress test) ekranında da görülebilmektedir. Ancak fetüste, yetişkin insanlarda olduğu gibi gece ve gündüz algısı yoktur. BU sebeple anne rahmindeki bebek gece ve gündüz birkaç saatlik periyotlarla uyku dönemi yaşar. Bebeğin anne rahminde fazla hareket etmesi çoğu annede, doğduğu zaman da çok hareketli olacağı düşüncesini oluşturur. Ancak bu durum doğru değildir ve bebek dünyaya geldikten sonra yeni bir uyku düzeni kazanır. Anne rahminde uyuyan bebeğin hareketlerinde azalma olur. Bu sebeple endişelenmemek gerekir. Hareket sayımını birkaç saat sonra yeniden yapmak gerekir. Eğer birkaç saat sonra da bebeğin hareketlerinde bir değişiklik yoksa ve hissedilemiyorsa bu durumda doktora başvurmak faydalı olacaktır.

Eğer bebeğin hareket sayımında azalma görülüyorsa yapılması gereken ilk şey doktordan randevu alarak ultrason uygulanması gerektiğidir. Daha sonra dopler ultrason incelemesi yapılır. NST, biyofizik profil, kontraksiyon stres testi gibi değerlendirmeler de beraberinde yapılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. elif dedi ki:

    33 haftalik hamileyim hareketleri az hissediyorum ama genelde gezinme oluyor

  2. elif dedi ki:

    Normal mi sizce e hareketleri nasıl saycaz