Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Zararları

20.02.2015
77
Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Zararları

Hamilelikte Kafein Tüketimi ve Zararları

* Asitli içecekler ve kahvenin içerisinde kafein bulunmaktadır. Kafeinli içecekler ve çayın içerisinde yer alan tein maddesi hamile bayanlar ve çocukları için oldukça zararlı bir maddedir. Özellikle hamile bayanlarda tein ve kafein maddelerinin tüketilmesi bu maddelerin plesentayı geçmesi ve bebeğin kan dolaşımına geçmesidir.

* Hamilelikte fazla kafein tüketilmesi bebeğin yeterli oranda gelişimini etkileyebileceği için düşük kilolu bebeklerin dünyaya gelmesine neden olur. Bazı ileri derecede oluşan durumlarda ise düşük riskini arttırdığı bilinmektedir.

* Hamilelik süreci boyunca çok fazla kafeinli içecek tüketen annelerin bebekleri dünyaya geldikten sonra çeşitli solunum problemleri yaşayabilmekle birlikte, daha az uyku uyur ve yeterli oranda uyumadıkları için daha az gelişirler.

* Gebelikte özellikle çay tüketimi demir eksikliğini tetiklemektedir. Bunun yanı sıra kafeinli tüm içeceklerin demir emilimini engellediği görülmektedir.

* Kafeinli içecekler idrar söktürücü etkileriyle bilinmektedir. Hamilelikte en çok ihtiyacımız olan suyu kafeinli içeceklerle vücudumuzdan atar ve kaybederiz.

* Hamilelik başlı başına hassas bir süreç ve psikolojik bir dönemdir. Kafeinli içecekler bu hassas dönemin daha huysuz, sinirli ve zor geçmesine neden olabilir.

* Kafeinli içecekler ve çay tüketimiyle kalp ritmi normalden çok daha fazla şiddetlenir ve göğüslerde sancıların yaşanmasına neden olur.

* Özellikle kola gibi besinler beslenme kalitesini oldukça düşürür ve anne ile bebeğin yeterli oranda besin tüketmesine engel olurlar.

* Hamileyken kafeinli besinlerin tüketilmesi mide asidinde artışa neden olur. Bu durum reflüyü tetiklemektedir.

* Bunun dışında diyet içecekler içerisinde çok fazla tatlandırıcı bulunmaktadır. Bu tatlandırıcılar hamilelik için büyük tehtit oluşturur.

 

Hamilelikte Kafeinli İçecekleri Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler

* Kafeinli içeceklere çok düşkünseniz ve sürekli olarak içme ihtiyacı hissediyorsanız, bırakmak ve kendinizi motive etmek için bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelişini düşünmelisiniz.

* Doktorunuza danışarak çay veya kahve yerine alternatif sıcak içecekler tüketerek el ve ağız alışkanlığınızı devam ettirebilirsiniz. özellikle kola yerine mevsim meyvelerinden sıkılmış meyve suları, limonata veya ayran tüketilmelidir.

* Kahveyi çok seviyor ve vazgeçemiyorsanız kafeinsiz kahve tüketebilirsiniz. İçerisine ise su yerine süt koymalısınız.

* Ayrıca gün içerisinde hafif tempolu yürüyüşlere çıkmak çay, kayhe tüketimi ihtiyaçlarını azaltacaktır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.