Hamilelikte Karın ve Kasık Ağrısı

27.11.2016
117
Hamilelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Gebelikte Kasık ve Karın Ağrısı

Hamilelikte birçok anne adayı tarafından hissedilen karın ağrısı ve kasık ağrısı şikayetleri, genellikle gebeliğin ilk haftalarında ve doğuma yakın zamanlarda görülmektedir. Bu karın ve kasıktaki ağrıların önemli sebebi olabileceği gibi, bazısı da tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden kaybolmaktadır. Hamileliğin ilk zamanlarında ve özellikle adet gecikmesinin yaşandığı günlerde karın ve kasık bölgesinde ağrıyla birlikte bir rahatsızlık hissi fark edilmektedir.

Gebeliğin 3 ve 4. Aylarında her iki tarafta hissedilen kasık ağrısı, bazen de tek taraflı olarak hissedilebilir. Bu durum anne adayları tarafından hafif ve şiddetli bir sancı olarak ayırt edilebilir ama şiddetli kasık ağrılarında, anne adayları bıçak saplanır gibi keskin bir ağrı olduğunu ifade ederler. Bunun sebebi, rahmin büyümesiyle birlikte, rahim çevresinde bulunan bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. Ayrıca, anne adayının ani hareket etmesiyle birlikte ağrının şiddeti artmaktadır. Kasıkta oluşan ağrı, aynı zamanda kabızlık, şişkinlik, gaz sancısı ve karın ağrısı şikayetlerini de beraberinde getirmektedir.

İlk defa bebek bekleyen anne adayları, hamilelikteki kasık ağrılarını genellikle daha erken dönemlerde hissederlerken, birden fazla doğum yapan anne adaylarının vücudu kasılmalara alıştığından, hamileliğin son zamanlarında kasık ağrısını hissetmeye başlarlar.

Hafif bir şekilde seyreden kasık ağrısı normal olarak düşünülmektedir. Ancak, kasıkta veya karında ağrı şiddetli ise ve bu ağrıyla birlikte kanama da varsa, hiç zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ağrı olmasa bile, vajinal kanamanın olması önemlidir ve tedavi gerektirmektedir.

Gebeliğin erken dönemlerinde görülen karın ve kasık ağrısı nedenleri arasında, dış gebelik, düşük yapma riski ve düşük olasılığıdır. Genellikle bu nedenlerle birlikte, aynı zamanda vajinal kanama da görülmektedir, bu yüzden mutlaka dikkate alınmalıdır. Hamileliğin son zamanlarında görülen kasık ve karın ağrıları ise, Braxton – Hicks kontraksiyonları yani, halk dilinde yalancı doğum sancılarının da ortaya çıkarabileceği bir durum olabilir. Bunun gerçek bir doğum sancısı mı, yoksa yalancı doğum sancısı mı olduğunu anlayabilmek için, ağrı hafif ve düzensizse, ayrıca biraz dinlenmekle geçiyorsa bu yalancı doğum sancısıdır. Eğer ki, kasılmalar artıyor ve şiddetli bir ağrı da buna eşlik ediyor, ağrı bir türlü hafiflemiyorsa mutlaka durumla ilgili doktora müracaat edilmelidir. Çünkü, bu şekilde doğuma yakın zamanda olan, şiddetli ağrı ve kasılmalar, erken doğum sebebi ve gerçek doğum sancısı olabilir.

Bunların dışında, hamilelik sürecinde kasık ve karın ağrısının, bazen gebelikle ilgisi bulunmamaktadır. Ağrıya sebep olan diğer nedenler arasında, özellikle bulantı- kusma, ateş, idrar yaparken yanma hissi, idrarda kan görülmesi gibi belirtilerin olması, idrar yolu enfeksiyonu olabileceğini göstermektedir. Karnın sağ üst kısmında görülen ağrıyla birlikte, baş ağrısı, bulanık görme, kusma gibi şikayetler de bulunuyorsa, bunun sebebi de tansiyon yüksekliğinden kaynaklanabilir. Ayrıca karın ağrısının farklı sebeplerinden, apandisit, divertikülit, mide ülseri, safra kesesi iltihabı (kolesistit) gibi rahatsızlıklarda bulunabilir. Bu nedenle, hamilelikte karın ağrısı sebebi araştırılırken dikkatli olunmalı ve duruma uygun bir tedavi yöntemi seçilmelidir.

Anne adayının hamilelik döneminde, karın ve kasık ağrılarını hafifletmek için, ilk olarak stresten uzak durması ve bol bol dinlenmesi sağlanmalıdır. Daha sonra, ılık bir banyo rahatlamasını sağlayıp, ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, anne adayının ayaklarını karnına çekerek uzanması da oldukça faydalıdır. Hamilelik süreci başladığından itibaren, anne adayı bu gibi rahatsızlıklara kendini hazırlamalı ve gebelik dönemi içinde hafif de olsa, kasık ve karın ağrısının olabileceğini unutmamalıdır. Önemli olan ağrının şiddeti ve kanama olması durumunda vakit kaybetmeden doktora danışılmasıdır. Ağrılar için kesinlikle, ağrı kesici gibi ilaçlar alınmamalı, hamilelikte ilaç kullanılması, sadece doktorun tavsiyesi ile olmalıdır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.