Hamilelikte (Gebelikte) İshal Nedenleri ve Tedavisi

26.01.2016
72
Hamilelikte (Gebelikte) İshal Nedenleri ve Tedavisi

İshal Nedir?

İshal, gün içerisinde olması gereken sayıdan ve miktardan daha fazla tuvalete gitme ihtiyacıdır ve vücuda oldukça su kaybettirir. Çünkü ishal durumunda sıvı ve sulu bir dışkı meydana gelmektedir. Bu da bir süre sonra vücuttaki su oranında olumsuzluklara neden olabilmektedir. İshal, kramplı ya da ağrısız olabilmektedir. Renk, koku ve kıvam açısından dışkının farklılığa uğradığı ishal hastalığında mide bulantısı da bu duruma eşlik edebilmektedir.

 

Hamilelikte İshal Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte ishal ise kimi durumlarda beslenmeye bağlı ortaya çıkabilirken kimi durumlarda da besin zehirlenmeleri (gastroenteritler) durumlarında meydana gelebilmektedir. Eğer gebelik esnasında anne adayı çok fazla miktarda süt tüketirse ya da sıvı tüketimini aşırı derecede arttırırsa ishal durumu ortaya çıkabilir. Eğer besin zehirlenmesi nedeniyle ishal durumu söz konusu ise bağırsak enfeksiyonları ortaya çıkabilmektedir. Bu durum çoğunlukla yaz aylarında görülür. Bunların yanı sıra eğer ishal rahatsızlığı uzun sürmüşse tifo, kolera, botulismus, dizanteri gibi bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarından şüphelenilir. Kimi durumlarda da eğer anne adayı üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmekteyse bu durumda da ishal rahatsızlığı ortaya çıkabilmektedir.

 

Yaz Aylarındaki Besin Zehirlenmeleri Sonucu İshal

Yaz mevsimlerinde ısının artmış olması süt ve süt ürünlerindeki bakterilerin artmasına sebebiyet verebilecek bir durumdur. Süt, krema, tavuk eti, yumurta, mayonez, deniz mahsulleri, kırmızı et gibi gıda ürünleri buzdolabının dışında (oda sıcaklığında) kalması sonucunda bakteri üretimi gerçekleşir. Bu şekilde tüketilen besinler de ishale neden olur. Bunun yanı sıra el ve tırnak temizliği de oldukça önemlidir. Sebzelerin iyice yıkanması ve yemek yerken ellerin temiz olması önemli bir noktadır. Bu durumların göz ardı edilmesi sonucunda bağırsak enfeksiyonuna bağlı olarak ishal ortaya çıkabilmektedir.

 

Gebelikte İshal Nedenlerinden Biri Olan Listeria

Süt ve süt ürünleriyle (pastörize edilmemiş olan) bulaşan bakteriler hamilelik döneminde birtakım sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu sorunlar kimi zaman ciddi boyutlara ulaşır. Bu durum gribal enfeksiyon olarak ya da uzun süreli ishal şeklinde kendini göstermektedir. Bu bakteri suda, toprakta ve kanalizasyonda yaşamaktadır. Bakteriyle temas halinde bulunmuş olan sinek, kuş, deniz hayvanları gibi canlılar bakteriyi topraktaki mahsullere bulaştırır. Bu nedenle sebze ve meyvelerde görülme ihtimalleri yüksektir. Meyve ve sebzenin yanı sıra kırmızı et, tavuk eti, pastörize edilmeyen süt ürünleri, deniz ürünleri gibi besin maddelerinde de ortaya çıkabilmektedir. Listeria enfeksiyonundan korunmak için sebze ve meyvelerin sirkeyle ve bol suyla yıkanmaları gerekmektedir. Ayrıca pastörize edilmemiş olan süt ve süt ürünlerinden de uzak durmak gerekmektedir.

 

Hamilelikte İshal Tedavisi

Hamilelikte ishalin nedeni bakterilere bağlı olarak ortaya çıkan bezin zehirlenmesi ise ilaç tedavisi önerilmez. Çünkü bakterinin vücuttan atılması dışkıyla gerçekleşmektedir. İlaç tedavisiyle ishalin durdurulması, vücudun bakteriden geç arındırılmasına neden olabilmektedir. Bu durumda ishalin geçmesi için beklemek gerekir. Bu dönemde bol sıvı tüketmeye özen gösterilmelidir. Gerekirse anne adayına serum takviyesi yapılmalıdır. Çoğunlukla ishal problemi bir süre sonra ortadan kalkmaktadır. Anne karnındaki bebek ishalden ve ishal tedavisinden olumsuz şekilde etkilenmez.

Gebelikte ishal eğer 24 saatten daha fazla sürerse daha ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durumunda gaita tahlili yapılmalıdır. Yapılan tahlil sonucu uygulanacak olan tedavi yöntemi tercih edilir. Kimi zaman da ishal problemi herhangi bir bakteriye bağlı olmaksızın ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda dahiliye doktoruna danışarak gerekli tahlillerin yapılması gerekir. Hamilelikte ishalin uzun sürmesi durumunda mutlaka listeria durumu göz önünde bulundurulmalı ve buna göre önlemler alınmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.