Hamilelik Belirtileri

05.02.2015
372
Hamilelik Belirtileri

Gebeliğin İlk Belirtileri

Hamilelik önceden basit belirtileri olan bir durumdur, hamile kaldığınızda bu ufak belirtilerle hamileliğinizden şüphe ederek gerekli testleri yapabilirsiniz. Tabiki bu belirtiler kadından kadına değişiklik gösterebilir ve farklılıklar olacaktır.

Bazı durumlarda aşağıda yazan belirtilerden hiç biri gerçekleşmeyebilir, bazı hamileliklerde belirtiler belli olmadan hamile olduğunuzu daha ilerleyen zamanlarda ancak öğrenebilirsiniz. Aynı şekilde aşağıda belirtmiş olduğumuz belirtiler olduğu halde hamile olmama ihtimalide söz konusudur. Bu belirtileri açıklama sebebimiz belirtilerin görüldüğü durumlarda hamilelik testlerinin yapılması içindir.

Hamile olup olmadığınızı ilk etapta anlamanın en kolay yolu hamilelik testi uygulamaktır. hamilelik testinde pozitif sonuç alacak olursanız kesinlikle doktorunuza başvurun ve kan testi uygulamalarını yaptırın. Aşağıda belirtmiş oluduğumuz hamilelik belirtilerini birlikte inceleyelim.

 

Yorgunluk

Hamile kalındığında tüm vücut yapısı değişime uğrar ve metabolizmanız normalden çok daha hızlı çalışmaya başlar. Ayrıca bebeğinizin gelişimine destek olmak için vücut ritminin artması gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı kendinizi normalden çok daha fazla yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.

Bu yorgunluk hissinin bir diğer nedeni ise, hamilelikte salgılanması artan progesteron hormonunun daha fazla salgılanmasıdır. Bu hormonda yatıştırıcı etkiler bulunmaktadır ve bu nedenle yorgunluk tetiklenir. Bu sebeplerle hamileler normalden daha fazla uyumaktadırlar.

 

Göğüslerde Büyüme

Hamileliğin vücutta meydana gelen en önemli belirtilerinden bir tanesi göğüslerde büyümedir. Bu durum göğüslerin normalden daha hassas olmasına ve az miktarda ağrı meydana gelmesine neden olmaktadır. Çok nadirde olsa göğüs uçlarında bir miktar renk değişimleri meydana gelebilmektedir.

 

Mide Bulantısı ve Kusma

Hamileliğin bilinen en açık belirtilerinden bir tanesi de mide bulantısı ve kusmadır. Bunun nedeni hormon seviyelerinde meydana gelen değişimlerdir. Mide bulantıları genellikle sabah saatlerinde olmakla birlikte günün her saati görülebilen bir durumdur. Bazı anne adaylarında kokulara karşı hassasiyet yaşanırken, bazılarında ise yiyeceklere karşı hassasiyet meydana gelmiştir.

 

İştah Artışı ve Yiyeceklerden Tiksinme

İştah artışı hamilelikte çok sık görülen bir durumdur ve bu nedenle hamileliğin ilk zamanlarında kilo alma belirtileri daha sık şekilde gözlemlenir. Hamilelik süresince açlık hissi çok fazla görülür ve bazı yiyecekleri tüketmek için çok fazla istek meydana gelir. Ancak bazı durumlarda önceden sevdiğiniz besinlerden tiksinme gibi durumlarda gözlemlenebilmektedir.

 

İdrara Sık Çıkma İhtiyacı

Hamileliğin meydana geldiği ilk haftadan itibaren idrara çıkma süreciniz hızlanır ve normalden çok daha fazla idrara çıkarsınız. Bazı durumlarda anne adaylarında kabızlık görülebilmektedir.

 

Baş Dönmesi

Hamilelikte tansiyon düşmeleri görülen bir durumdur. Bunun nedeni kan damarlarının normalden daha fazla genişlemesi olarak bilinmektedir. Özellikle yerinizden aniden kalktığınızda baş dönmesi çok sık şekilde görülmektedir.

 

Ruhsal Değişimler

Hamilelik döneminde vücudunuzda fiziksel anlamda çok fazla değişim gözlemlenmektedir. Bunun bir sonucu olarak hormonlardaki ani değişimler ruhsal problemlere neden olabilmektedir. Özellikle ani ruhsal değişimler görülebilir ve gülerken ağlama gibi durumlar söz konusu olabilir.

 

Hafif Kanamalar

Çok nadirde görülse bazı hamile kadınlarda vajinal kanamalar çok az miktarda görülebilir. Hamileliğinizden haberiniz olmadığı durumlarda meydana gelen bu vajinal kanamalar hamileliğin belirtilerinden biri olabilmektedir. Genellikle adet dönemlerinde veya adet dönemlerine çok yakın dönemlerde gerçekleştiği için adet kanamalarıyla karıştırılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. esra dedi ki:

  1 ocakta adet gördüm subat in birinde de görmem lazımdı gormedim subat 9kan testi yaptirtdm beta hcg 26.87 yedi çıktı doktor pozatif bebek var dedi ama ayın 12si de doktor o gittim doktor bebegigoremedi acba var midir ayın20 de te karar çağırdı konturole 🙁

 2. anneleronline dedi ki:

  İdrar ve kanda beliren gebelik oluşumu hamileliğin ilerlemesiyle ultrason ortamında gözlemlenir bu nedenle rutin doktor kontrollerinizi aksatmamalısınız.

 3. cansu dedi ki:

  Merhaba Beta hcg 40.82 çıktı hamile olabilir miyim?

 4. anneleronline dedi ki:

  Beta hcg sonucunuz gebelik lehine olabilir doktorunuza başvurmalısınız.

 5. Elif dedi ki:

  En son ocagin 20sinde adet oldum ve şubat 23te evde test yaptım 2.cizgi silik çıktı 3gün sonra doktora gittim kan testinde değerler 43 çıktı hamilelik var gibi görünüyor ancak çok erken dedi ultrason da hiç bisey görünmedi 2gün sonra kontrole gidicem sizce yanılma payı nedir hamilemiyim tam sevinemiyorum

 6. anneleronline dedi ki:

  Net bir teşhise varamayız, erken evrelerde hamilelik şansı yüzde 50 oranında denilebilir, en doğru sonuç doktor kontrolü sonucu elde edilebilir.

 7. Sibel peker dedi ki:

  Adetine 9 gün var beta testim sonuç 0,0 referans 5-50 ne demek

 8. anneleronline dedi ki:

  Sonuç şuan negatif gözüküyor, hamilelik beklentisi var ise adet gecikmesiyle beraber doktor kontrolünde test tekrarı isteyebilirsiniz.

 9. sevilay dedi ki:

  Merhabalar ben yaklasik 22 gun icinde 3 kez esimle iliskiye girdim adetlerim duzensiz 45 gunde bir olurum ve vajinal bolgede kasintim olur hep iltihap nedeniyle ama sonra 2-3 gundur asiri derecede karin ve bel agrim var midem arada bulaniyo ve bazen cok yemek yiyorum kendimi tutamiyorum damarlarimda sanki surekli kan pihtilari dolasiyo goz seyirmesi gibi kan kalp gibi atiyor ve gunde 6-7 kez beyaz sut gibi bazende su gibi akinti geliyor kasiklarimda asiri derecede agriyo 2 hafta once hastanede idrar tahlili yapildi negatif cikmisti bidaha da yaptirmadim bisey acaba hamilemiyim ya da kan testi yaptirmalimiyim en son 14 subatta adet oldum ne yapmaliyim ?

 10. Seren dedi ki:

  Merhaba ben 17.sinde adet olmam gerekiyordu.ama 4 gün oldu pembemsi biraz kanamam oldu evde test yaptım negatif çıktı sizce test yanlış çıkar mı?

 11. anneleronline dedi ki:

  Kadın doğum doktoru tarafından muayene ve değerlendirilmesi en kesin sonucu verecektir.

 12. anneleronline dedi ki:

  Süre olarak fazla beklemiş gebelik testi örneği yanıltabilir, fakat her ihtimale karşın doktorunuza görünmeniz daha sağlıklı olacaktır.