Hamilelikte Pilates

09.05.2015
76
Hamilelikte Pilates

Hamilelikte Pilatesin Faydaları

Pilates çok faydalı bir spor tekniğidir ve kas iskelet sisteminin kondisyonunu arttırmak için geliştirilmiş özel bir methodtur. En büyük özelliği gevşeme ve nefes egzersizleri ile vücudun güçlendirilmesini, esnekliğini ve düzgünlüğünü sağlamayı hedefler. Pilates egzersizlerinin bir diğer özelliği ise, kas yapılarını ön plana çıkartarak kalça ve omuz kuşağının stabil edilmesini sağlamaktadır.

Pilates egzersizleri sayesinde vücutta bulunan kas yapısı dengeli bir şekilde gelişme göstermeye başlar, bedeni içten dışa doğru çalıştıran plates egzersizleri ile zihinsel farkındalığı kullanarak egzersiz programınızı uygulamış olursunuz. Bedende bulunan güçsüz bölgelerin güçlenerek bedende bir kas dengesinin oluşmasını sağlar. Diğer yandan pilates egzersizlerinin olumsuz alışkanlıkları düzelttiği bilinmektedir. Sizde pilates egsersizlerini düzenli olarak uygulayarak bedeninizde bulunan güçsüz bölgeleri güçlendirebilirsiniz, bunun yanı sıra kadın veya erkeklerde fark etmeksizin her yaşta uygulanabilecek bir egzersiz şeklidir. Özellikle hamilelikte çok fazla kilo alan anne adaylarının doğuma daha iyi şekilde hazırlanmasını sağlayan pilates sayesinde doğumdan sonra eski formunuza kavuşmakta çok kolay bir hale gelmektedir.

Özellikle güçsüz anne adaylarının doğumdan önce plates egzersizleri yapmaları hem doğuma hazırlanmaları için yardımcı olacak, hem de doğumdan sonra kiloların verilmesi konusunda hızlandırıcı etkisi olacaktır. Bunun dışında sadece güç kazanmak için pilates egzersizleri uygulanmaz, sporcular, dansçılar ve ev hanımlarının pilates yapması performanslarını son derece arttıran bir durumdur. Ayrıca sertleşmiş eklemler, kas dengesizlikleri, yorgunluk hissi gibi problemlerede çare olan bir spor methodudur. Dünya üzerinde kabul görmüş olarak gebeleri doğuma hazırlama üzerinde çok etkili bir spor türü olarak kabul edilmiştir.

 

Hamileler İçin Pilates Uygulamaları Nerede Yapılır?

Dünya üzerinde en hızlı gelişen spor türlerinden bir tanesi olan pilates özellikle spor merkezlerinde grup hocaları eşliğinde yaygın olarak yapılan bir spor türü. Amerika üzerinde geliştirilen farklı yöntemler kullanılarak uygulanan pilates egzersizleri özellikle hamileler için çok daha farklı şekilde dizayn ediliyor. Ülkemizde de büyük spor merkezlerinde hamileler için özel pilates programlarının uygulandığını görebilmekteyiz. Ancak özellikle hamilelik dönemlerinizde pilates uygulamalarını kendi kafanıza göre yapmaktan kaçınmalı ve bir uzman eşliğinde gerçekleştirmelisiniz, aksi halde riskli durumlara yol açabilirsiniz. Hamilelikte yapılan spor dallarının hormon yapısının hızlı değişime uğraması nedeniyle çok daha fazla riski bulunmaktadır. Özellikle bilekler, leğen kemiği, omurga, boyun ve sırt bölgesinde sakatlanmalar görülebilir. Bu nedenlerle bir hoca eşliğinde kontrollü bir şekilde pilates egzersizlerini gerçekleştirmek en doğrusu olacaktır.

 

Hamilelikte Pilates Neden Uygulanmalıdır?

Hamilelik dönemi vücudunuzda tüm dengeler değişime uğrar ve bunların başında da hormonlar gelmektedir. Hamilelikte değişen hormonal dengelere bağlı olarak eklemlerde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle anne karnında bebek gelişme gösterdikçe ağırlık merkezi değişime uğramaktadır. Hamilelikte bebek geliştikçe bel eğilimi ön kısıma doğru artış gösterir, bu nedenlerle sırt ve bel bölgelerinde ağrılar meydana gelmektedir. Diğer yandan bebeğin ağırlaşmasıyla birlikte pelvik taban kaslarıda zayıflayarak gevşeme gösterir.

 

Hamilelikte Pilates Egzersizlerini Yapma Amacı Nedir?

Hamilelikte pilates çok faydalı sonuçlar doğurmaktadır ve özellikle stabilite sindirimi korumak ve nefes ile kombine ederek vücutta kombinasyonu çok iyi sağlayabilmek çok büyük önem taşır. Pilatesin prensipleri doğru uygulandığında ancak en etkili sonuçlar alınabilmektedir. Buna göre pilatesin prensiplerini birlikte inceleyelim.

Konsantrasyon: Pilates egzersizleri öncesinde vücut ve akıl arasındaki farkındalığı sağlayabilmek gerekmektedir. Ancak bu sayede en doğru ve verimli etkiler sağlanabilmiş olur.

Solunum: Nefes almak temel yaşamsal aktivitelerimizden bir tanesidir ve insan oğlu anne karnından çıkar çıkmaz hiç bir beceri edinmesine gerek kalmaksızın nefes alıp verebilmektedir.

Merkezde Odaklanma: Stabilite silindirini korumak ve egzersiz boyunca aynı seviyede tutabilmek çok önemlidir.

Kontrol: Pilates egzersizleri boyunca çalışan tüm kaslarımızın kontrolü bizde olmalı ve kas gruplarımızı etkili bir şekilde çalıştırabilmeliyiz.

Kararlılık: Pilates egzersizleri düzenli ve devamlı şekilde kararlılıkla uygulanması gereken egzersizlerdir.

Harekette Alışkanlık: Egzersiz hareketlerini uygulamak belirli bir süre sonra alışkanlık haline gelecektir ve buna bağlı olarak devamlı olarak uygulanmalıdır.

Rutin: Pilates egzersizleri artık hayatınızın bir parçası haline gelmeli ve haftada ortalama olarak 4 kez 15 dakika ile 30 dakikalık periyotlarda uygulanmalıdır.

 

Hamilelikte Pilates Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Gebelik döneminde pilates egzersizleri özellikle bu işin profesyonel anlamda eğitimini almış olan kişilere danışarak uygulanmalıdır. Ancak günde 5 ile 10 kez uygulanabilen pilates egzersizleri ortalama olarak en fazla 30 dakikalık sürelerde uygulanmalıdır. Özellikle daha önce egzersiz yapmamış olan kişiler için günlük 5 dakika yaterli olacaktır. Ancak hamilelik döneminde pilates uygulamalarının günlük seansların toplamında 30 dakika ile 45 dakikayı geçmesi önerilmemektedir.

 

Hamilelikte Pilates Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

* Hamilelikte sık yaşanan hazımsızlık ve gaz problemlerinin pilates egzersizleri ile kolaylıkla giderilebildiği görülmektedir. Doğru egzersizlerin seçilmesiyle bu şikayetlerin minimum düzeye indirildiği görülmüştür.

* Bunun dışında hamilelikte pilates egzersizlerinin faydaları arasında, eller kollar ve vücudun genelinde gözlemlenen ödemin kolaylıkla atılabilmesi yer almaktadır. Hamilelikte yapılan pilates egzersizleri vücudun rahatlamasını sağlar ve devinimler halinde akıcılığın hızlanarak şişmelerden kaynaklanan rahatsızlıkların giderilmesini ve ödemlerin atılmasını sağlar.

* Hamilelik döneminde yaşanan bir diğer sıkıntı ise şiddetli bel ağrılarıdır. Düzenli ve doğru pilates egzersizleri ile bel ağrıları minimum düzeye indirilebilmekte ve buna benzer diğer eklem sızılarında dindirilecektir. Özellikle nefesini doğru şekilde ayarlayabilen gebeler kolaylıkla ağrı kontrolünü sağlayabilmektedir.

* Ayrıca hamile kadınlarda çok sık şekilde görülen bir diğer durum ise, duygusal dalgalanmalardır. Duygusal dalgalanmalar sonucunda yaşanabilecek psikolojik rahatsızlıklara karşı olarak pilates egzersizleri geçerli bir çözüm olarak bilinmektedir. Özellikle gece yatmadan önce ve sabah uyandığınızda yapacağınız basit pilates egzersizleri ile nefes kontrolünün sağlanması zinde bir gün geçirmenizi ve uykuya geçişinizi rahatlatacak ve hızlandıracaktır.

* Hamilelikte pilates hocalarından yardım almanız gerektiğini belirtmiştik, bunun nedeni ise spor uygulanırken çeşitli boylarda kullanılan topların, vücudun farklı bölgelerini çalıştırmaya yarayan sopaların, rulo yapılmış havluların ve minderlerin her birinin farklı kas gruplarını ve vücudun farklı bölgelerini çalıştırmaya yönelik olduğudur. Doğru bölgeyi doğru şekilde çalıştırarak maksimum fayda elde etmek istiyorsanız bu işin profesyonellerinden yardım almak en doğrusu olacaktır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.