Hamilelikte Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

15.08.2017
97
Hamilelikte Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Öksürük

Gebelikte öksürük istenmeyen bir durumdur. Çünkü öksürüğü kesmek için ilaç kullanmamız mümkün değildir. Bu nedenle öksürüğün önce neden kaynaklandığını bulmak ardından öksürüğü gidermek için doğal yollarla tedavi etmek gerekir. Tüm bunlardan önce öksürüğe hiç yakalanmamak yani önleyici tedavi yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Aşağıda öksürüğü kesmek iiçn ve öksürüğü engellemek için bazı önerilerde bulunacağız ancak öncelikle en çok merak ettiğiniz soruyu cevaplandıralım

Gebelikte öksürük bebeğime zarar verir mi?

Hamilelikte öksürük bebeğinize zarar vermez. Çünkü onun içinde bulunduğu yapı çok korunaklıdır. Küçük sarsıntılardan küçük hasarlardan etkilenmez. Bebek amniyon kesesi içinde bulunur. Bu içi sıvı dolu kese tüm sarsıntıları darbeleri absorbe eder. Yani darbeler bu sıvı sayesinde emilir. O yüzden endişe edecek bir şey yoktur. Fakat hamilelik esnasında yaşanan öksürükleri atlatmak daha zordur.

 

Gebelikte öksürüğün nedenleri

Öksürük boğazın tahriş olmasından kaynaklanır. Boğazımız farenks, larenks, yutak, bademcik vb organlardan oluşan karışık bir yapıdır. Bu yapının üzerinde tüycükler bulunur. Bu tüycüklerin hareketi öksürme hissiyatı oluşmasına neden olur bu tüycükler çeşitli nedenlerden dolayı görevini doğru yapamaz. Boğazın tahriş olması, dumana maruz kalma, alerjik nedenler vb dolayı öksürük başlar. Soğuk algınlığı, alerjiler, reflü astım, tansiyon gebelikte en sık karşılaşılan öksürük kaynaklarıdır.

Hamilelikte öksürüğü engelleme yolları

  • Her gün en az 2 litre su içilmelidir.

  • Ballı limon ya da ballı süt boğazınızı yumuşatacaktır. Sabahları bu karışımdan içerseniz boğazınızı gün boyu daha iyi korumuş olursunuz.

  • Sağlıklı beslenin ve spor yapmayı unutmayın. Çünkü yeterince nefes alamamak kondisyonun düşmesi de öksürüğü tetikler.

  • C Vitamini ve çinko alımı da son derece önemlidir. Bu bağışıklığımızı artıracak böylece soğuk algınlığından uzak duracağız.

Öksürük geçmezse ne yapmalıyım?

Öksürüğünüz geçmediği takdirde kendi başınıza öksürüp şurupları kullanmayınız. Doktorunuza başvurup öksürük hikâyenizi anlatınız. O size uygun bir tedavi yöntemi sunacaktır. Evde öksürük tedavisi ile ilgili birtakım önerilerimiz olacak aşağıda onlara da göz atabilirsiniz.

Hamilelikte Öksürük Tedavisi

Hamilelikte kullanılacak ilaçlarla ilgili çalışmalar net olmadığı için ilaç kullanmadan öksürüğünüzü geçirmenizi tavsiye ederiz. Hamilelikte öksürük tedavisi için boğazınızı nemli ve ılık tutmalısınız. Bunun için ev çorbaları, ılık ballı limonlu sular yapılabilir. Elmayı haşlayıp suyunu içebilirsiniz. Balgamlı öksürüklerde keçiboynuzu kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Taze bitkisel çaylar tüketebilirsiniz. Ihlamur, zencefil, papatya elma kabuğu tarçın vb çok faydalı olacaktır. Ancak adaçayı kullanmayınız. C vitamini ve çinko açısından zengin yiyecekleri tüketerek bünyenizi güçlendirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.