İdeal Gebelik Yaşı Kaçtır?

17.11.2017
77
İdeal Gebelik Yaşı Kaçtır?

Doğum yapmada en uygun yaşlar 20 – 30 yaş arasıdır. Eğer doğumlarınızın aralıklarını en az 2 yıl tutarsanız, bu hem sizin hem de bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır. Eğer 35 yaş üzerindeyseniz, hamilelikte problem yaşamanız yüksek bir ihtimaldir, fakat sağlıklı ve her şekilde kendine dikkat eden kadınlarda bu ihtimal azalmaktadır. Eğer 18 yaşının altındaysanız ise bebeğinizin ölü doğması ve düşük kiloda bebek doğurma ihtimaliniz yüksektir.

Doğurganlık durumu kadından kadına farklılık gösterir. Bunun genetikle de bağlantısı vardır. Anneniz erken menopoza girmişse, muhtemelen siz de aynı durumu yaşayacaksınız. Bununla birlikte ailedeki diğer kadınlarında aynı şekilde erken menopoz durumu yaşayacak olmaları muhtemeldir. Bu tıpta kanıtlanmış bir gerçektir, eğer anneniz erken menapoz durumu yaşamışsa kızı da aynı durumu yaşamaktadır.

Doğurganlık durumu yaş ilerledikçe azalma gösterir.

20 yaşında düzenli ilişkiye girip çocuk isteyenlerin yüzde 20’si başarı sağlıyor. 30 yaşında yüzde 15’i, 35 yaşında yüzde 10’u başarı sağlayabiliyor. 40 yaşında bu oran yüzde 5.

İleri yaşlarda hamile kalmak

Hamilelik durumu her yaşta belli bir risk taşır, fakat yaş ilerledikçe beraberinde daha fazla risk getirir. Bunlardan biri çocuğunuzun Down sendromlu doğma riskidir. Yaş ilerledikçe Down sendromlu çocuk doğurma ihtimali artar. Şöyle diyebiliriz ki; 20 yaşında taşınan risk on binde bir, 35 yaşında binde üç, 40 yaşında ise yüzde birdir.

Down sendromunun tedavisi yoktur, fakat doğum öncesinde bebeğin Down sendromlu olup olmayacağı tespit edilebiliyor, gerektiğinde hamilelik sonlandırılabiliyor. 35 yaş üzerinde anne olan bir kadında şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, düşük yapma, erken doğum, doğumdan sonra kanama meydana gelme riski de artmıştır.

Bunlara bakarak yaşı ilerlemiş bir kadının doğurması onun çok riskli bir durumda olduğu sonucuna varılıyor, fakat yaşın ilerlemiş olması tek başına anne adayını çok riski bir duruma sokmaz. Bulunan bireysel risklerin toplamı bunu oluşturur. Eğer anne yeterince dikkat eder, doktoruyla birlikte bu durum için gereken tedbirleri alırsa sağlıklı bir bebek doğurma ihtimali de çok yükselecektir.

Her ne kadar bazı risklerden bahsetmiş olsak da yaşın ilerlediği bir zamanda anne olmak, gerek kişinin tecrübeleri, gerek eğitimleri, olgunlukları yönünden bir bebeği büyütmek ve yetiştirmek için daha uygundur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.