İkiz Bebek Nasıl Yetiştirilir?

21.12.2014
114
İkiz Bebek Nasıl Yetiştirilir?

 

İkiz Bebek Nasıl Yetiştirilir?

İkiz bebek yetiştirmek özellikle ilk kez anne olacak biri için çok zor bir durum olabilir. Henüz bir çocuğa nasıl davranmanız gerektiğini bilmezken, iki çocukla aynı anda ilgilenmek ve onların beklentilerini karşılamak çok zor bir durumdur.

Ayrıca ikiz bebekler kardeş olmalarına karşın çok farklı karakter yapılarında olabilmektedir. Bu nedenle bebeklerinizin farklı karakter yapılarında olabileceğini göz önünde bulundurarak, iki bebeğede beklentilerini karşılayacak oranda farklı ilgilerde bulunmalısınız.

 

İkiz Bebek Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

* İkizleri ayrı bireyler olarak düşünmeli ve onlara farklı şekillerde davranılmalıdır.

* İkiz bebeklere birbirlerine çok yakın isimler vermek doğru olmayacaktır. Çok benzer isimler bebeklerin algılarında isim yapısının oluşmasını güçleştirmektedir.

* İki bebek aynı cinsiyette olsa bile onlar için kullandığınız giysilerin farklı olmasına özen gösterin. Eşyalarını ayrı dolaplara yerleştirmek onları farklı bireyler olarak yetiştirebilmenin en temel taşlarından biridir.

* Ayrıca oyuncaklarınıda aynı şekilde ayırın, ancak bebeklerinizi birbirleri ile yardımlaşma konusunda gelişim göstermeleri için oyuncaklarını paylaşmaları konusunda teşvik edin.

* Genellikle pek çok anne baba ikiz bebeklerine ‘ikizler’ şeklinde seslenmektedir. Bu durum bebeklerin tek bir birey gibi algılanmasını sağlar ve aralarında ön plana çıkabilmek adına bir savaş başlamasına neden olabilirsiniz.

* Bunun dışında ikiz bebeklerin doğum günleri aynı zamanlarda olabilir ancak kesinlikle aynı pastayı iki çocuğun aynı anda üflemesine engel olun. Bebeklerinizin ayrı birer birey olarak çekişmemeleri için ayrı minik pastalar tercih etmek daha yerinde bir karar olacaktır.

* Bebeklerinizi onları bir yere bırakmak zorunda kaldığınızda aynı yerlere bırakmayın. Daha iyi sosyalleşebilmeleri için bebeklerinizi farklı ailelere emanet edin ve onların yaşam tarzları hakkında deneyim kazanmalarını sağlayın.

* İkiz bebekleri yetiştirirken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi ise, bebeklerinize farklı zamanlarda özel olarak ilgi göstermektir. Onları ayrı ayrı olacak şekilde alın ve dışarıda birlikte vakit geçirin. Bu sayede kendilerinin toplu birer birey olmadığını ve özel ilgi gördüklerini anlayacakladır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.