Hamilelikte Ev İşi Yapılabilir Mi?

21.10.2015
72
Hamilelikte Ev İşi Yapılabilir Mi?

HAMİLELİKTE EV İŞİ YAPARKEN DİKKAT EDİLECEKLER
Hamile olduğunu öğrenen bir kadının dikkat etmesi gereken en önemli unsur stres ve gerginlikten uzak durması gerektiğidir. Bunun yanında yeterli derecede dinlenme ve sağlıklı beslenme de önem taşımaktadır. 
Hamilelik sürecinde hem çalışmakta olup hem de ev işleriyle ilgilenen kadınların sayısı oldukça fazla. Ancak hamilelikte ev işlerini belli bir plan dahilinde yapıp dinlenmeye zaman ayırmak gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü yeterli derecede dinlenme sağlanamayan gebeliklerde erken doğumun görülme riski artmaktadır. Elbette sadece uykusuzluk ve yorgunluk erken doğuma sebebiyet vermez ancak diğer olumsuz etkenlerle birleştiğinde istenmeyen durumlar yaşanabilir. 
Hamilelik döneminde ilk olarak anne adayının düşük yapma ya da erken doğum yaşama riski doktor tarafından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda anne adayının, varsa daha önceki gebeliklerinde ilk 8 haftası içinde yaptığı düşükler, varsa daha önceki gebeliklerinde 8 hafta sonrası yapılan düşük sayısı, doğal yollarla olmayan (tüp bebek tedavisi ile oluşan) gebelikler, çoğul gebelik yaşanması, gebelik sırasında kanama yaşanması, gebelik sırasında rahim kasılmalarının sıkça hissedilmesi, varsa daha önceki gebeliklerin erken doğumla sonuçlanmış olması ve uzman hekim tarafından mevcut gebelik için erken doğum riski taşıdığına dair tanı konuşması gibi durumlar yüksek riskli hamilelikler olarak tanımlanabilir. 
Bu belirtilerin ve tanıların yaşanmaması durumunda anne adayına düşük riskli erken doğum teşhisi konulmaktadır. Anne adaylarının neredeyse yüzde 80’i düşük riskli olarak değerlendirilir ve bu süreç içerisinde stresi en aza indirgeyerek hamileliğin tehlikesiz ve rahat yaşanması sağlanır. Ayrıca doğumun, doğanın bir parçası olarak kabul etmek ve bu olaya doğal bir süreç olarak bakmak gerekmektedir. 
Erken doğum ve düşük yapma risk oranı düşük seviyede olan hamilelerin ev işi yapmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Ancak bu süreçte çok ağır eşyalar kaldırmamaya özen gösterilmelidir. Gebeliğin 20. haftasından sonra anne adaylarında kan şekeri ve tansiyon düşmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bu sebeple ev işlerinin, bu süreden sonra yavaş yavaş azaltılması önerilmektedir.  Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenme de bu gibi durumların yaşanmaması adına önemli rol oynamaktadır. Yağlı ve ağır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.
Hamileliğin ilerleyen safhalarında artık baba adaylarının ev düzenine yardımcı olmaları önerilmektedir. Baba adayı evin işini yaparak anne adayının huzurlu ve sağlıklı bir gebelik yaşamasına katkı sağlar. Bu durum eşler arasında konuşulması gereken bir durumdur. Unutmamak gerekir ki anne kadar babanın da hamilelik sürecinde önemli rolü vardır.
Çalışan kadınların gebeliğin 32. haftasına kadar çalışmaları doktorlar tarafından uygun görülmektedir. 32 haftayı aşan gebeliklerde çalışmak yerine istirahat edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu konudaki detaylı bilgi için her anne adayı kendi doktoruyla görüşme sağlamalıdır. Unutulmamalıdır ki her gebelik kendine özgü seyretmektedir. 
Bu süreçte düşük riski yüksek oranda seyreden anne adaylarının ev işlerini mümkün olduğunca azaltması tavsiye edilmektedir. Bu durumu yaşayan kadınlar doktorlarının tavsiye ettiği şekilde hareket etmeye özen göstermelidir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.