İkiz Gebelikte Cinsellik

19.10.2015
132
İkiz Gebelikte Cinsellik

İkiz Gebelikte Cinsellik

Çoğul gebeliklerde en sık rastlanan gebelik şekli ikiz hamileliktir. İkiz hamilelikler diğer tekil hamileliklere göre daha fazla özen gösterilmesi gereken hamilelik çeşididir. Bunun için anne adayı sürekli olarak doktoruyla iletişim halinde olmalı ve bilinçlenmelidir.

İkiz gebeliklerin büyük oranda çift yumurta ile oluştuğu gözlemlenmektedir. Tek yumurta ile oluşan ikiz gebelikler de ise riskler daha fazladır. Gebeliğin çoğul olup olmadığı 6. haftadan sonra öğrenilmektedir. Bu haftalarda yapılan ultrason ile gebeliğin tek ya da çift yumurta ile gerçekleştiği de saptanmaktadır. İkiz gebeliklerde tüm riskler tekil gebeliklere göre daha yüksek oranda seyrettiği için anne adayının doktor takibi daha sık aralıklarla yapılmaktadır.

İkiz gebeliklerde görülen en büyük sorunlardan biri de kansızlıktır. İlk 12 hafta içerisindeki düşük (abort) riski diğer gebeliklere göre daha yüksek orandadır. Aynı zamanda anne adayının yaşadığı bulantı ve kusma gibi belirtiler de, ikiz gebeliklerde daha yüksek oranlarda yaşanmaktadır. Gebeliğin 30. haftasından sonra anne adayının doktor kontrolleri artmakta ve bebekler daha sık takip edilmektedir. Böylece yaşanacak olası riskler en aza indirilmiş olmaktadır.

Bu süreç içerisinde cinsellik de anne ve baba adayları için oldukça önem taşıyan bir konudur. İkiz gebeliklerdeki düşük ya da erken doğum riski tekil gebeliklere göre daha fazla olması sebebiyle ilk 12 hafta boyunca cinsel ilişki tavsiye edilmemektedir. Bu süreçte rahim kasılmaları artabilir ve bununla birlikte bazı problemler yaşanabilir. Ayrıca anne adayı, yaşamakta olduğu psikolojik değişiklikler nedeniyle de cinsel yaşamı ikinci plana atabilmektedir. İkiz gebeliğin son 3 ayı boyunca da herhangi ilişki yaşanması tavsiye edilmez. Çünkü ikiz gebeliklerde erken doğum riski oldukça yüksektir ve hamileliğin son 3 ayında yaşanan cinsel ilişki erken doğuma sebebiyet verebilir.  İlk 3 ay ve son 3 ay süreci dışında cinsel ilişki zararlı görülmez. Ancak bu süreler dışında kalan zamanda da bazı durumlarda ikiz gebelikte cinsel ilişki tavsiye edilmemektedir. Bu durumlar aşağıda belirtilmiştir.

İkiz gebelikte cinsel ilişkinin tavsiye edilmediği durumlar;

  • Gebeliğin ilk 3 ayı, rahim kasılmaları, psikolojik ve hormonal değişiklikler ve düşük riski nedeniyle.
  • Gebeliğin ilerleyen aylarında düşük riski taşıması,
  • Nedeni belli olmayan vajinal kanamalar,
  • Kesenin vaktinden önce açılması durumunda,
  • Erken doğum riskinin yüksek olduğu ikiz gebeliklerde,
  • Anne adayının eşinin cinsel yolla bulaşabilen bir hastalığa sahip olması,
  • Plasenta previa, yani plasentanın önde gelmesi durumunda (bu durumda yaşanan cinsel ilişki vajinal kanamalara neden olmaktadır),
  • Gebeliğin son 3 ayı.

İkiz gebelikte yaşanan cinsel ilişki sırasında herhangi bir kayganlaştırıcı madde kullanılması tavsiye edilmez. Cinsel ilişki sonrasında vajinal kanama yaşanırsa bu durum acilen doktora bildirilmelidir. İkiz gebelikte cinsel ilişki sırasında karın ve rahim bölgesinin baskı görmemesine özen gösterilmelidir. Gebelikte yaşanan cinsel ilişki sırasında rahim kasılmaları yaşanabilir. Bunu engellemek için prezervatif kullanımına özen gösterilmelidir. Bunun için esanslı ya da kayganlaştırıcı madde olan prezervatifler tercih edilmemelidir.

Özellikle ikiz gebelik yaşayan anne adayı hem bebeklerinin sağlığı hem de gelecekleri hakkında bazı endişelere sahip olabilir. Bu durumda cinsel ilişki yaşamak istemeyen anne adayını anlayışla karşılamak ve bu konuda bunaltmamak gerekmektedir. Çünkü anne adayının yaşayacağı fizyolojik ya da psikolojik sıkıntılar bebekleri de olumsuz yönde etkileyecektir.  Bu da hem erken doğum riskini artıracak hem de anneyi mutsuzluğa sevk edecektir.

Tüm bunların yanı sıra bu konu doktorla da konuşulması gereken bir konudur. Uzman hekim, konu hakkındaki detaylı bilgiyi anne adayına bildirecektir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.