Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımının Zararları

21.02.2015
120
Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımının Zararları

Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımının Zararları

Alkol ve sigara tüketimi sadece hamilelik dönemlerinde değil tüm hayatımız boyunca yaşadığımız tüm dönemlerde çok büyük zararları bulunan maddelerdir. Sigara ve alkol düzenli şekilde tüketildiğinde tüm vücudunuza çok büyük zararlar vermekte ve dönüşü olmayan hasarlara yol açmaktadır. Sigara ve alkol kullanımının size vermiş olduğu zararlar bu şekilde ancak birde bebeğinize vermiş olduğu zararlar var. Özellikle hamile bayanların sigara ve alkol kullanımına devam etmeleri durumunda geri dönüşü olmayan hasarlar oluşmakta ve bu hasarlar bebeğin daha dünyaya gelmesen alkol ve sigara içerisinde yer alan zararlı maddelere maruz kalmasına neden olmaktadır.

Gebelik sırasında sigara ve alkol tüketimi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan ve bu zararlı maddeleri tüketmeye devam eden bireylerin bebekleri tüm yaşamları boyunca alkol ve sigaranın vermiş olduğu zararlardan kaynaklanan sağlık problemleri yaşamaktadırlar.

 

Hamilelikte Alkolün Zararları

* Hamilelik döneminde alkol tüketen annelerin bebeklerinde fiziksel bazı problemlerin yanı sıra zeka geriliği gibi durumların yaşanması daha yaygındır.

* Alkol kullanımı sonucu bebeklerde meydana gelmekte olan zeka geriliği rahatsızlığının adı ‘FAS’ yani fetal alkol sendromu olarak nitelendirilmektedir.

* Ayrıca alkol tüketen annelerin bebeklerinin dünyaya geldiğinde düşük doğum ağırlıklı bebekleşr ve tam olarak gelişemeyen bebekler oldukları tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra hamileyken alkol tüketimi düşüğün en önemli nedenlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir.

* Bunun dışında annesinin karnındayken alkole maruz kalmış olan çocuklarda dikkat dağınıklığı ve uyum problemleri çok fazla yaşanmaktadır.

* Özellikle hamileliğin ilk üç ayında alınan alkol nedeniyle kalp problemleri ve büyüme sorunları ortaya çıkarken, son üç ayda alınan alkol nedeniyle beyinde problemler veya hasar oluşabilmektedir.

 

Hamilelikte Sigaranın Zararları

* Hamilelikte tüketilen sigara ve tütün ürünleri içerisinde bulunan nikotin kan ile taşınır ve bebeğe ulaşması gereken oksijen miktarında ciddi anlamda düşüşlere neden olur.

* Düzenli şekilde sigara tüketen anne adaylarında düşük riski, erken doğum riski ve ölü doğum riski çok daha fazla yüksek seyretmektedir.

* Ayrıca hamileliği boyunca sigara tüketmiş ve doğum gerçekleştikten sonrada devam eden annelerin bebekleri yenidoğan halindeyken ani bebek ölümleri çok sık görülmektedir.

* Diğer yandan anne karnında sigaraya maruz kalan bebeklerde çeşitli sinir hastalıkları ile sinirsel bozukluklar görülme ihtimali yüksektir.

* Sigaraya maruz kalan çocuklarda tavşan dudak, damak yarığı ve buna benzer fiziksel anormallikle oluşabilmektedir.

* Hamileyken sigaranın zararları arasında en etkili olanlardan bir tanesi ise, sigaraya maruz kalan bebeklerin çeşitli akciğer veya astım gibi rahatsızlıklara maruz kalma ihtimalidir.

* Sigaranın hamilelikte tüketilmesi ayrıca hiperaktivite ve otizm gibi problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

* Son olarak hamileyken sigara tüketen annelerin bebekleri dünyaya geldiğinde diğer sağlıklı bebeklere oranla daha kısa boylu oluyor ve okul çağına geldiklerinde başarı düzeyleri düşük olabiliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Tülin dedi ki:

    10haftalık hamilelik var şu an bilmeden bir kaç kere alkol alınmış ve düzenli olarak sigara kullanan birinin bebeğine verdiği zararları öğrenebilirmiyim şimdiden teşekkürler