Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur

31.07.2018
190
Hamilelikte Kahverengi Akıntı Neden Olur

Hamilelikte Kahverengi Akıntı

Hamilelik süreci içinde çok sayıda semptom ve belirti ortaya çıkabilir. Bu dönemde hissedilen, yaşanan her olay, durum anlamlıdır. Yani altında mutlaka bir sebebi olur. Hamilelikte kahverengi akıntı da yolunda gitmeyen anormal bir durumun varlığını gösterir. Anne adayları bu sorunu kesinlikle ihmal etmemelidir. Kaldı ki kahverengi akıntı kadının normal zamanlarında bile değerlendirilmesi gereken bir sorundur. Bazı durumlarda hamilelikte kahverengi akıntı normal kabul edilse de, çoğu zaman ciddi sorunların habercisi olabilir.

Hamilelikte anne adayları farklı özelliklerde vajinal akıntılara maruz kalabilir. Bunların bir kısmı hamilelik nedeniyle oluşan fizyolojik akıntılardır. Herhangi bir tedaviye ihtiyaç olmadan kendiliğinden düzelirler. Ancak bazıları özellikle kahverengi akıntı gibi olanların nedeni çoğu zaman vajinal enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. Enfeksiyonların nedeni ise çeşitli bakteriler, parazitler ve mantarlardır. Bu tür enfeksiyonlar anne ve bebek sağlığı için risk oluşturabilir. Bu nedenle gebelikte enfeksiyon tanısı konursa hemen tedaviye başlanmalıdır.

Hamilelikte kahverengi akıntı tehlikeli midir?

Hamilelikte kahverengi akıntı gelmesi pek çok anne adayını telaşa düşürecek bir sorundur. Bu nedenle hamilelikte kahverengi akıntı tehlikeli midir, bunu öğrenmek için bir doktora gidilmelidir. Bunun sebebi araştırılarak telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşılaşılmalıdır. Bazen kahverengi akıntı tehlikeli olmasa da, bazen gebelik kayıplarına kadar gidecek sorunlara neden olabilir. Özellikle enfeksiyon kaynaklı kahverengi akıntı sorunu yaşanıyorsa, bu tehlikeli olabilir. Bu yüzden enfeksiyon türü belirlenerek hemen tedaviye başlanmalıdır.

Ayrıca hamilelikte kahverengi akıntıya kötü koku, ateş, titreme gibi bazı belirtiler eşlik ediyorsa tehlikeli bir durum olabilir. Bu belirtiler rahimde, böbreklerde ya da vücutta başka bir bölgede oluşan bir enfeksiyon yüzünden olabilir. Akıntıya kramp ve şiddetli ağrı da eşlik ediyorsa bu anormal bir gebeliğe ya da hamileliğin düşükle sonlanmasına neden olabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı neden olur?

Hamileliğin başlangıcından itibaren kadını vücudunda fiziksel, hormonal ve psikolojik değişimler olur. Bunlardan hormonal değişimler etkisini farklı semptomlarla gösterir. Bunların bazıları hamileliğin ilk ayında, bazıları da ilerleyen aylarda etkili olur. Hormonal değişimler arasında pembe, kırmızı ya da kahverengi akıntılar da olabilir. Bunun başlıca nedeni gebelikte artan östrojen hormonudur. Bundan kaynaklanan akıntıların kıvamı koyu ve açık renkte olur. Akıntının kahverengi olması ve idrar çıkışında yanma hissedilmesi ise genital bölgede sistit gibi sorunlardan kaynaklanabilir.

Vajinal enfeksiyonlarda hamilelik döneminde anne adayını etkileyebilir. Hamilelikte kahverengi akıntı nedenleri arasında vajinada oluşan enfeksiyonlarda yer alır. Çeşitli virüsler nedeniyle oluşan enfeksiyonlar genital bölgede iltihaplanmaya neden olabilir. Hamilelikte kahverengi akıntı neden olur, bunun pek çok sebebi olabilir. Dış gebelik, cinsel ilişki, çeşitli ruhsal sorunlar, kilo alıp vermek, bazı ilaçların yan etkisi kahverengi akıntının nedeni olabilir. Ayrıca rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar, serviks kanseri, rahim ağzında yara gibi rahatsızlıklarda hamilelikte kahverengi akıntı gelmesine yol açabilir. Bunların dışında hamileliğin başında implantasyon kanaması denilen durumda kahverengi akıntıya neden olabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı nedir?

Kahverengi her kadında tedirginlik yaratan vajinal akıntılardır. Renginin kahverengi olması içeriğinin rahim ağzı sıvıyla karışmış eski kan olmasından kaynaklanır. Kanın rengi sadece pıhtılaşma sonrasında kahverengi ya da siyaha yakın olur. Kıvamı ise bazen yoğun, bazen de sulu olabilir. Kahverengi akıntı sadece hamilelerde değil, hamile olmayan kadınlarda da olabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı ne kadar sürer

Hamileliğin başlangıcında olan kahverengi akıntı genellikle hamileliğin başladığını, gebelik ürününün rahme yerleştiğini gösterir. Hamileliğin bu döneminde olan kahverengi akıntı çoğu zaman bir hafta kadar devam eder. Bu şekilde gebeliğin başlangıcında görülen kahverengi akıntı korkulacak bir sorun değildir. Fakat ilerleyen dönemde kahverengi akıntı olması, bunun uzun sürmesi, yoğun ve kötü kokulu olması ya da dış gebelik durumunun olması halinde endişe edilecek sorunların varlığına işarete eder. Hamilelikte kahverengi akıntı ne kadar sürer, bunun açıklaması kahverengi akıntının ne zaman olduğuna, süresine, renk gibi yapısal özelliklerine göre değerlendirilmelidir. Her şeyden önemlisi kahverengi akıntının neden olduğu belirlenmelidir.

Hamilelikte kahverengi akıntı tedavisi

Hamilelikte kahverengi akıntı tedavisi nedenine göre değişecektir. Eğer kahverengi akıntı hamilelik başlangıcında olan akıntı ise, bunun tedavi edilmesine gerek olmaz. Ancak vajinal enfeksiyonlardan kaynaklı bir akıntı söz konusu olursa, doktorunuzun önereceği şekilde ilaçlarınızı kullanmanız gerekebilir. Hamilelik dönemi olduğu için anne ve bebek için en uygun antibiyotikli ilaçlar tercih edilir. Anne adayları bilinçsizce ilaç kullanmamalıdır. Tehlikeli bir durum varsa doktorunuz en iyi çözümü getirecektir. Doktorunuz muayenede akıntının nedeni belirleyerek, uygun tedaviyi planlayacaktır.

Hamilelikte kahverengi akıntı ve tedavisi

Hamilelikte kahverengi akıntı ve tedavisi ihmal edilmemelidir. Kahverengi akıntı hamile olsun olmasın her kadını tedirgin edebilir. Ancak hamilelikte bunu yaşamak daha endişe vericidir. Hamileliğin ilk ayında ortaya çıkan kahverengi lekelenme tarzındaki akıntı genellikle gebelik ürününün rahim duvarına yerleşme aşamasında meydana gelir. Bunun tedavi edilmesine gerek yoktur. Ancak ilerleyen aylarda ortaya çıkan kahverengi akıntının mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Bazen rahim ağzı tahrişi gibi nedenlerden de akıntı olabilir. Bu durumda anne adayına bir süre cinsel ilişkiden uzak durması önerilebilir. Eğer akıntının nedeni enfeksiyon olursa gebe kadınların kullanımına uygun antibiyotiklerle enfeksiyon tedavisine başlanabilir. Kahverengi akıntı tedavi edilebilir bir akıntıdır. Bu nedenle gebe kadınların bir an önce doktoruna danışması önerilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı nasıl önlenir?

Genellikle hamilelikte oluşan kahverengi lekelenmenin önlenmesi mümkün olmaz. Ancak hamilelikte kahverengi akıntının düşük gibi sorunlara neden olmaması için bazı önlemler alınabilir.  Eğer akıntının kaynağı rahim ağzı tahrişinden kaynaklanıyorsa, anne adayının bir süre cinsel ilişkiden kaçınması gerekir. Ciddi bir enfeksiyon söz konusu olursa anne adayının yatak istirahati yapması uygun olacaktır. Ayrıca gebe kadının vajinanın içini su ya da sabunla yıkamaması da alınacak önlemler arasındadır. Vajina bölgesinin kuru ve temiz tutulması son derece önemlidir. Anne adaylarının iç çamaşırlarını da ütüleyerek giymesi önerilir.

Hamile kadınlar kahverengi akıntının fazla olmasını önlemek için fiziksel aktivitelerini biraz kısıtlayabilir. Dinlenmek için kendinize zaman ayırın. Ayrıca uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Hamilelikte kahverengi akıntı ile karşılaşan anne adayları mümkün olduğunca ağır kaldırmamaya dikkat etmelidir. Ağır kaldırmak akıntının şiddetini arttırabilir.

Hamilelikte kahverengi akıntı türleri

Hamilelikte kahverengi akıntı türleri akıntının rengi ve kıvamına göre belirlenir. Bu bir anlamda akıntının kaynağı hakkında da fikir verebilir. Hamilelikte implantasyon kanaması ve genital siğiller, klamidya, genore gibi enfeksiyonlarda akıntı rengi açık kahverengi olabilir. Akıntının rengi pembemsi kahverengi olursa bu daha çok dış gebelik ve servikal tahriş nedeniyle oluşan akıntıdır. Düşük sırasında akıntıdaki renk farkı daha iyi görünür. Ektopik hamilelik erken evrelerinde ve düşükte akıntının rengi koyu kahverengi olur. Eğer mantar enfeksiyonu varsa akıntı kalın kahverengi şeklinde olabilir. Vajina, rahim ya da serviks enfeksiyonlarında siyaha yakın kahverengi akıntı meydana gelebilir. Akıntı kahverengi sulu olursa erken hamilelikte ve molar hamilelikte görülebilir. Akıntının rengi sarı kahverengi olursa bu bakteriyel ya da maya enfeksiyonlarından kaynaklanan bir boşalmadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Bahar dedi ki:

    Benim adetim bir ay gelse bir ay gelmiyor adetim gelmeden once kahve rengi akintisi oluyor sizce dusuk mu oluyor lutfen yardimci olun