Hamilelikte Kozmetik Kullanımı Zararlı Mı?

22.05.2015
76
Hamilelikte Kozmetik Kullanımı Zararlı Mı?

Hamilelikte Kozmetik Kullanımı ve Sakıncalı Ürünler

Hamile kalan bayanların en çok merak ettikleri konulardan biride hamilelikte kozmetik kullanımı olarak bilinmektedir. Piyasada bulunan ve içeriğinde zararlı maddeler barındıran pek çok kozmetik ürünü hamileler için zararlıdır. Ayrıca bu zararlı kozmetik ürünlerden bazıları sadece anne için değil gelişmekte olan bebeği içinde zararlı etkiler yaratmaktadır.

Tabiki hamile kaldığınız için kişisel bakımınızdan ve güzelliğinizden vazgeçecek değilsiniz. Sizler için hamileliğiniz boyunca size ve bebeğinize zararlı olabilecek kozmetik ürünleri inceleme altına aldık.

Parabenler: İçeriğinde paraben bulunan ürünler hamileliğiniz boyunca sizin ve bebeğin sağlıklı gelişimini olumsuz etkilemektedir. Paraben özellikle kanser açısından çok riskli bir maddedir ve fetüs üzerinde olumsuz etkileri bulunur.

Saç Spreyleri: Saç spreylerinin içerisinde yer alan ftalat maddesi sağlık açısından zararlı kimyasalları içermektedir. Fetüsün üreme ve gelişme konusunda zarar görmesini sağlayan bir maddedir. Hamilelik boyunca saç spreylerinin kullanılması sağlık açısından zararlıdır.

Retinoik Asit: Özellikle akne temizleme ürünleri içerisinde retionik asit maddesi bol miktarda görülmektedir. Retinoik asit kalp ritminin bozulmasına ve bebeğin zihinsel açıdan gelişme bozuklukları gösterdiği görülmektedir.

Salisilik Asit: Salisilik asit retinoik asit gibi genellikle akne tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde bulunan bir maddedir. Genellikle yan etkileri arasında cildin pul pul dökülmesi bulunur ancak cildi temizlemesi nedeniyle çok sık kullanılan maddeler içerisinde bulunur. Özellikle içeriğinde salisilik asit yer alan ve ağızdan alınan ürünlerin hamilelik döneminde çok zararlı olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak cilt temizleme ürünleri içerisinde alfa hidroksi ve hidroksi asit bulunan ürünlerden de uzak durmalısınız.

Phthalates: Phthalates genellikle parfümlerin içerisinde kullanılan maddelerden biridir. Bunun dışında losyonlarda, kremlerde kullanılmaktadır. Zararlı etkileri arasında aşırı dozun insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Genellikle yoğun kokulu olan ürünlerin içerisinde aşırı dozda kullanıldığını anlayabilirsiniz. Gebe kadınların bu ürünleri kullanması bebeğe ve anneye zararlı etkileri bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hamile kadınların kokusuz parfümleri kullanmaları önerilmektedir.

Tetrasiklin: Genellikle ağızdan alınan antibiyotiklerin içerisinde yoğun olarak bulunmaktadır ve bu antibiyotikler gebeliğin ilk dönemlerinde alındığında bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca hamileliğin ortalarında alınan bu antibiyotikler bebeğin süt dişleri çıktığında bu dişlerde renk değişikliklerine neden olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı hamileliğinizin 4. ayından itibaren bu tür ilaçların kullanılması çok tehlikeli ve zararlıdır.

Saç Bakım Ürünleri: Boyalı saçların hamilelikte zararlı olduğu henüz tam olarak tespit edilerek kanıtlanmamıştır. Ancak saçlar için kullanılan kimyasal koruyucu maddeler ve kremler içeriklerinde toksinler barındırdıkları için saç derisine ulaşır ve cenine kadar ulaşarak zararlı sonuçlara neden olabilir. Permada aynı etkileri göstermektedir.

Güneş Ürünleri: Güneş kremleri genellikle fiziksel blog görevi görenler ve kimyasal koruyucular olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kimyasal içeriği bulunan güneş kremleri genellikle toksit ürettikleri için deri tarafından emilirler ve bebek ile anne sağlığı açısından zararlıdırlar. Bu nedenle hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren güneşe maruz kalan cildiniz için güneş kremlerini kullanmak çok faydalı olacaktır.

 

Hamileliğiniz Boyunca Cilt Bakımınız İçin Doğal Ürünleri Kullanın

Çocuğunuz ve hamileliğiniz boyunca kendi sağlığınız için sadece organik ve doğal ürünleri kullanmalısınız. Bunun için uzman bir dermatologtan yardım alabileceğiniz gibi hamilelik doktorunuzdan da bilgi edinebilirsiniz. Görünüşünüzü güzelleştirmek isterken kimyasal ürünler kullanarak bebeğinizin ve kendi sağlığınızı riske atmamalı ve hamileliğiniz boyunca her şeye dikkat ettiğiniz gibi, kullandığınız kozmetik ürünlerede dikkat etmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.