Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

17.06.2015
87
Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Gebelik dönemi düzenli ve anne adayını zorlamayacak derecede spor yapmanın oldukça faydalı olduğu bir dönemdir. Gebelikte spor, doğumun daha kolay olmasına, fazla kilo alınmasına engel olduğundan gebelik sürecinde ve sonrasın kilo problemlerinin yaşanmayarak sağlıklı bir dönem geçirilmesine, bebeğin de sporun etkisiyle gelişiminin hızlanmasına, anne adayının gebelik dönemindeki psikolojik sorunlarını minimuma indirmede ve bunun gibi onlarca sorunda doğrudan etkili bir faaliyettir. Hamilelikte yüzme, doktorunuzun aksi bir durum belirtmemesi durumunda haftada 3-4 gün yarımşar saatlik periyotlarda gerçekleştirilmesi gereken bir spordur.

 

Hamilelikte yüzmenin başlıca faydaları nelerdir?

  • Gebelikte sıklıkla görülen bel ve sırt ağrıları yüzme sporunun yapılmasıyla engellenecektir. Yüzme, doğrudan bel ve sırt kaslarını çalıştırır, anne rahminde hızla büyüyen bebeğin vücuda uyguladığı baskının azalmasını sağlar.
  • Yüzmek, tüm vücut kaslarının çalıştırılmasını sağladığından halsizlik, baş dönmesi gibi sorunların minimuma indirilmesini sağlamaktadır. Çalışan vücut kasları, ani hareketlere, kas ve eklem ağrılarının oluşmasına engel olacağından daha sağlıklı ve huzurlu bir gebelik dönemi geçirilmesine sebep olacaktır.
  • Tüm vücut kaslarının çalışması, kasların güçlenerek vücutta çeviklik oluşmasına sebep olacaktır.
  • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gebelik dönemlerinin en büyük sorunlarından birisi olan kilo alınması olayını hamilelikte yüzme sorunu periyodik olarak uyguladığınızda en aza indirgeyerek sağlıklı bir gebelik ve gebelik sonrası dönemi geçirebilirsiniz.
  • Gebelik döneminde kiloların kontrolünün sağlanmasında etkili olan yüzme sporu, gebelikten sonra da formunuzu korumada en büyük yardımcınız olacaktır.
  • Düzenli yüzme sporu, gebelikte oluşan kas, eklem ağrıları ve baş dönmeleri gibi sorunların giderilmesini sağlayarak gebelikte çekilen uyku sorunlarını da giderir. Gebelikte uyku sorunu, hemen tüm gebelerin en az birkaç hafta yaşadıkları, gebelik sürecinde ruhsal ve fiziksel sorunları beraberinde getiren oldukça önemli bir durumdur. Yüzme sporu, çeviklik, ruh sağlığı ve kas ağrılarını azaltması gibi faydaları bulunan oldukça faydalı bir spordur.
  • Kalp ve akciğer sorunlarının giderilmesini, akciğerin sürekli çalışmasıyla solunum yollarında oluşabilecek sorunları engelleyen hamilelikte yüzme sporu, doktor tavsiyesiyle ve düzenli olarak yapılmalıdır.

Gebelik döneminde yüzme sporunun yapılmasının doktor tavsiyesiyle olması gerektiğini yazımızın başında belirtmiştik. Gebelikte enfeksiyona aşırı duyarlı olan bayanlar için yüzme sporu enfeksiyonel sorunların yaşanmasında oldukça fazla etki yapmaktadır. Bu bayanların stabilliği kontrol edilmiş temiz ve az sayıda kişinin kullandığı havuzlarda ve denizlerin temiz yerlerinde yüzmeleri gerekmektedir.

 

Gebelikte havuzda mı, denizde mi yüzmek daha faydalıdır?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda gebelik dönemleri kadınların hassasiyetlerinin son noktada olduğu bir dönemdir. Bundan dolayı gebelik döneminde genel anlamda denizler, kadınlar için daha güvenlidir. Havuzlarda aynı anda birçok kişinin daha az hacimde bir suyun içerisinde bulunmasından dolayı enfeksiyon bulaşma ihtimali oldukça fazladır. Az sayıda kişilerin kullandıkları havuzlarda da havuzların temizliği için kullanılan maddelerin fazlalığı gebelik dönemini olumsuz olarak doğrudan etkileyecek faktörler olduğundan dolayı uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

 

Hamilelikte yüzme sporu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gebelik döneminde yukarıda da belirttiğimiz gibi haftada 3-4 gün, yarımşar saatlik periyotlarda yüzmek faydalı olacaktır. Yüzme sporu yapılmadan önce vücudun ısınması, ufak bir yürüyüş ve sonrasında ısınma hareketlerinin yapılması kramp ve aşırı yüklenmeden dolayı oluşabilecek kas ağrılarını maksimum derecede azaltacaktır. Yüzme için denize veya havuza girildiğinde de bir anda yüksek tempoda yüzmek yerine vücudun suya ve suyun vücuda yaptığı baskıya alıştırılması gerekmektedir. Yüzme sporu yapılırken anne adayının en çok rahat edeceği stilde yüzmesi gerekmektedir. Yüzme sporu öncesinde, yarım saati geçen yüzme olaylarında ve sonrasında yeteri miktarda sıvı alınması, dehidratasyon (anlık su kaybı) ihtimalini azaltacaktır. Yüzme sporu yapılmadan önce karnın yarı tok olması bulantıları engelleyeceği gibi açlıktan kaynaklı olarak meydana gelebilecek ani kan şekeri ve tansiyon düşmesi durumlarını ortadan kaldıracaktır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.