Menopozu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

25.12.2014
49
Menopozu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Erken Teşhis İle Menopozu Engelleyin

Menopoz kadınların en korkulu rüyasıdır. Erken menopoz ise büyük bir hayal kırıklığı olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre her 100 kadından neredeyse 3’ü erken menopoz ile karşı karşıya kalıyor. Üstelik erken menopoz beraberinde rahim kanseri gibi pek çok tehlikeli hastalığı tetiklemiş oluyor.

Menopozun 40 yaşından daha etken görülmesi erken menopoz olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde kadınlar ortalama olarak 47 yaşında menopoza girerken, Avrupada ise bu yaş ortalaması 51 olarak görülmektedir. Menopoz yumurta rezervinin sona ermesi ve doğurganlığın bitmesi durumudur.

Menopozu bir hastalık veya rahatsızlık olarak görmek yanlıştır. Her kadın menopoz durumunu yaşayacak ancak bu durum erken geldiğinde can sıkıcı sonuçları beraberinde getiriyor.

 

Erken Menopoz Belirtileri

* Erken menopoz vücut yapısında çeşitli değişikliklere neden olmaktadır.

* Bu dönemde psikolojik değişiklikler çok sık görülür.

* Bunun dışında ani terlemeler ve stresli bir yapı beraberinde agresif hareketleri yaratabilir.

* Diğer yandan odaklanamama ve uykusuzluk menopozun diğer belirtileridir.

Menopozun görülmesindeki en önemli etkenlerden bir tanesi aile yapısında ve soy ağacındaki diğer kadınların menopoz öyküleridir. Aile ortalaması nasıl seyrettiyse menopozun görülme yaşlarında da benzerlikler görülmektedir.

Bunun dışında genetik yapının yanı sıra yaşam tarzı ve kötü alışkanlıklarda menopozu tetikleyen etmenlerden bazıları. Özellikle sigara bağımlılığı ve yoğun stres menopozun daha erken yaşlarda görülmesine neden olmaktadır. Sigara menopoz yaşını 2 yıl kadar erkene çekmektedir.

Çağımızın en büyük problemlerinden olan trafik, hava kirliliği, aşırı stresli iş yaşamı ve bir çok strese bağlı durum menopozun çok daha erken yaşlarda yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle psikolojik sağlığınızın olumlu olmasına özen göstererek menopoz yaşınızı daha ileriye çekebilirsiniz.

Bunun dışında sadece doğal besinler tüketerek ve mevsiminde hormonsuz sebze ve meyveleri tüketerek menopoz yaşınızı ileri yaşlara taşıyabilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.