Sütü Gelmeyen Anneler Ne Yapmalı?

21.11.2016
122
Sütü Gelmeyen Anneler Ne Yapmalı?

Anne Sütü Gelmeyenler Neler Yapmalı?

Yeni doğan her bebeğin, annesiyle karşılaşma anı, hem anne için, hem bebek için paha biçilemez duyguların hakim olduğu bir atmosferdir. Hele de, anne bebeğini emzirmeye başladığında, anne ile bebek arasında güçlü bir bağ oluşmaya başlar. Annenin bebeğini emzirirken, geçirdikleri zaman, duyduğu mutluluk bambaşkadır, bu da anne ve bebek için zevkli ve huzur dolu dakikalar demektir. Bebeklerin sağlıklı gelişimleri açısından anne sütünün önemi çok büyüktür. Uzmanlar, yeni doğmuş bir bebeğin ilk 6 ayda, sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini önemle vurguluyorlar. Bir bebeğin, 6.aydan sonra ek gıdalara geçmesi ve en az 2 yaşına kadar anne sütüne devam etmesi önerilmektedir.

Günümüzde, anne sütünün bebek için ne kadar değerli olduğunu ve anne sütüne eşdeğer olabilecek hiçbir besin olmadığı, bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Her ne kadar anne sütünün içeriği araştırılsa da, uzamanlar tarafından, bununla ilgili bir sonuç elde edilememiştir. Bebeğin, bu derece eşsiz, kıymetli ve mucizevi bir besin kaynağı ile beslenmesi, her anneyi mutlu eden bir tablodur.

Anne sütü besin değeri olarak, içinde çok fazla vitaminler, minerallerin bulunduğu, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirici bir yapıya sahiptir. Anne sütünün, bebeğin hem fiziksel, hem de ruhsal gelişimi yönünden faydaları o kadar çok ki, bu nedenle her anne bebeğini mutlaka anne sütüyle beslemek için çaba göstermelidir.

 

Anne Sütünü Arttırıcı İpuçları

Ne yazık ki, anneler bazen bebeğini emzirmek için ne kadar çaba gösterse de, bazen emzirmeyle ilgili istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyorlar. Normal doğum yapan bir annenin, sütü hemen gelmeye başlarken, sezeryan doğum yapan bir annenin sütü daha geç gelmektedir. Başka bir şekilde, annenin stresli bir hamilelik geçirmesi, bebekle veya emzirmeyle ilgili annenin kaygılarının olması, anne sütünün azalmasına sebep olabilir. Bunun için ilk olarak annelerin dikkat etmesi gereken stresten uzak huzurlu bir ortam, dengeli ve düzenli şekilde beslenmeleri ve annenin bebeği kabullenmesi, anne sütünün artmasını sağlayan etkenlerdendir. Bunlar dışında sütü az olan veya sütü gelmeyen annelerin yapacağı bazı püf noktalarını şöyle sıralayabiliriz.

İlk olarak anne stresten olabildiğince uzak olmalı, çok iyi dinlenmelidir. Çünkü, süt hormonlarının salgılanması açısından annenin iyi uyuması gerekmektedir.

Ayrıca, ılık bir duş ve masaj da anneyi dinlendireceği için anne sütünü arttırır.

Anne sütünün çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Dolayısıyla annenin günde en az 2-3 litre civarında su tüketmesi gerekir. Aynı zamanda annenin su dışında, süt, ayran, meyve suyu, bitki çayları, limonata, loğusa şerbeti, maden sodası gibi sıvıları da alması yararlı olacaktır.

Günümüzde, anne sütünü arttırıcı özel çaylar üretilmektedir. Bu çayların da ılık suda hazırlanıp içilmesi sütü arttırır.

Bitki çaylarından olan, rezene çayının da sütü arttırıcı özelliği bulunmaktadır, annenin bu sıvıları alması, sütün daha fazla artmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda biberiye, fesleğen, ısırgan otu da anne sütünü arttıran diğer bitkilerdendir.

Anneler bu dönemde, daha fazla kalori harcadığı için düzenli ve dengeli beslenmelidir. Şekerli besinlerin, (sütlü tatlılar gibi) aşırıya kaçmadan tüketilmesi de süt miktarının artmasını sağlar. Anne öğün atlamadan sebze – meyve ağırlıklı beslenmeli, protein ve karbonhidrat (et, balık. Süt ürünleri vb.) içerikli yiyecekleri de tercih etmelidir. Kırmızı ve turuncu sebzeler, anne sütünün kalitesini artırmaya, siyah susam, kimyon, arpa, yulaf içerikli yiyeceklerde vitamin ve mineral bakımından zengin olması nedeniyle anne sütü için büyük öneme sahiptir. Keten tohumu, susam yağı ve zeytinyağı gibi yağların da, annenin enerjisini arttırdığı gözlemlenmektedir.

Burada en önemlisi, annenin psikolojik olarak rahat olmasının, bebeğe de yansımasıdır. Mutlu ve sakin bir annenin, bebeği de mutlu olacaktır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.