Yara Dondurma (Kriyoterapi)

26.06.2015
94
Yara Dondurma (Kriyoterapi)

Yara Dondurma (Kriyoterapi)

Kriyoterapi yani halk arasında bilinen adıyla yara dondurma işlemi prob adında bir medikal alet kullanılarak gerçekleştirilir ve yara tespit edilen normal olmayan dokular tespit edilerek dondurularak gerçekleştirilir. Özellikle yara bulunan bölgelerde bulunan hücrelerin tahrip edilmesi ile uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Genellikle kadın hastalıklarına bağlı olarak rahim ağzında meydana gelebilecek yaraların ve benzer anormal oluşumların tedavi edilmesi sırasında kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Bazı kişiler tarafından kar tedavisi olarak da adlandırılmaktadır. Kısaca yara dondurma işlemi rahim ağzında meydana gelen hücresel değişimlere bağlı olarak görülen lezyonların tedavi edilmesinde kullanılabilecek çok kolay uygulanabilen bir yara tedavi yöntemi olarak bilinmektedir.

Yara donrdurma işleminde de yara yaktırma işleminde olduğu gibi öncelikle smear testi uygulanır ve bu testin sonuçları baz alınarak bir sakınca görülmediği taktirde yara dondurma kriyoterapi işlemi uygulanır.

 

Yara Dondurma (Kriyoterapi) İşlemi Nasıl Uygulanır?

Yara dondurma işlemi çok kolay bir şekilde uygulanabilen bir işlemdir. Genellikle hastanın muayene pozisyonunda yatması istenir ve jinekolojik muayene sonrasında işlem jinekoloji uzmanı tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Yara dondurma işlemi toplam olarak ortalama 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Vajina içerisine spekulum yerleştirilerek serviksin görülür hale gelmesi sağlanır ve buna bağlı olarak operasyon kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Ayrıca operasyonun en büyük avantajlarından bir tanesi rahim ağzında acı hissedilecek sinirlerin bulunmamasıdır ve buna bağlı olarak hasta operasyonu asla hissetmez. Bu sebeple lokal veya genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan operasyonun gerçekleştirilmesi mümkün hale gelir.

Genellikle operasyon sırasında veya operasyonu takip eden saatlerde hastaların adet sancısına benzer sancılar yaşayabildikleri tespit edilmiştir. Ancak bu sancılar genellikle 1 dakikadan daha kısa sürede hissedilir ve kaybolur ve ara ara yaşanabilmektedir. Buna ek olarak vajina içerisinde çok az görülebilen soğukluk hissi verilen rahatsızlık meydana gelebilir ve bu rahatsızlığında görülme ihtimali çok düşük olarak bilinir. Ayrıca soğukluk hissi görülse bile ağrı kesiciler ile kolaylıkla ortadan kaldırılabilecek basit bir durumdur ve yaşanması çok normal olarak değerlendirilir.

Ancak doktorların yara yaktırma ve yara dondurma gibi işlemleri uygulamadan önce detaylı testleri eksiksiz olarak uygulamaları gerekmektedir. Bu nedenle doktor olmayan kişilere veya güzellik merkezlerine bu gibi konularda kesinlikle güvenmenizi önermemekteyiz. Yara yaktırma (kriyoterapi) işlemi ancak konusunda uzman doktorlar tarafından uygulanabilecek profesyonel teknik destek gerektiren bir durumdur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.