2 Yaşında Çocuk Gelişimi

06.03.2015
89
2 Yaşında Çocuk Gelişimi

2 Yaş Çocuğun Gelişimi

2 Yaşına ulaşmış olan çocuğunuzun pek çok açıdan farklı alanlarda gelişimi söz konusu olacaktır. Özellikle zihinsel, fiziksel, sosyal, duyusal ve algısal alanlarda gelişim gösteren çocuklar pek çok farklı özelliği geliştirme fırsatı sunacaktır ve çocuğunuzun gelişim faktörlerine bağlı olarak onu yönlendirme şansınız daha kolay hale gelecektir. 2 Yaş Çocuğun gelişim özelliklerini birlikte inceleyelim.

 

2 Yaşında Çocuğun Fiziksel Gelişimi

* 2 Yaşına ulaşmış bir çocuk artık çok kolay şekilde yürür ve koşabilir. Ayrıca çevresindeki engellerden kolaylıkla etkilenmeden engebeli alanlarda yürüme özelliklerine sahiptir.

* 2 Yaşına ulaşmış olan çocuğunuzda artık denge problemi ortadan kalkmıştır ve dengesini çok rahat bir şekilde koruyarak ellerini kullanmadan ayağa kalkmayı başarır ve çömelme özelliğine sahiptir.

* Ev içerisinde veya dışarı çıktığınızda sürekli olarak hareketlilik gösterir ve etrafında bulunan pek çok engeli aşabilmek için elinden gelen gayreti gösterir.

* Ayrıca 2 yaşındaki bir çocuk evde veya apartman içerisinde bulunan merdivenleri kolaylıkla çıkabilme özelliğine sahiptir.

* Ayrıca tuvalet eğitimini alacağı yaştadır ve artık büyük tuvaleti ve küçük tuvaleti geldiğinde altına yapmak yerine size haber verme özelliklerine sahiptir. Bu nedenle 2 yaşındaki çocuğunuzu bir an evvel bezden kurtarmak için ona tuvalet eğitimini ve tuvaleti geldiğinde haber vermesi gerektiğini öğretmelisiniz. 

* Bu yaştaki bebeğiniz iki tekerlekli bisikletleri kullanamaz ancak üç tekerlekli bisikletleri kullanır ve ayaklarıyla yeri iterek ilerleyebilir.

* Artık giysilerinde yer alan büyük ve kolay açılabilen düğme ve çıtçıtları rahatlıkla açabilecek özelliktedir.

* 2 Yaşında bir bebek artık kalemi kolaylıkla tutar ancak harfleri yazabilecek becerisi olmadığı için rast gele karalamalarda bulunur.

 

2 Yaşında Çocuğun Zihinsel Gelişimi

* Artık çocuğunuz çevresindeki nesneleri tanır, isimlendirir ve onların doğada bir yer sahibi olduğunu bilir. Bu özellikleri sayesinde bir oyuncağıyla oynamadığı zamanda onun bir yerlerde saklı olduğunu aklında tutabilir.

* 2 Yaşında bir bebek çevresindeki pek çok konuşmayı problemsiz şekilde anlar ve uygular ancak sadece 5 – 10 kelimelik bir kelime haznesi mevcuttur ancak çok yakında konuşmaya tam anlamıyla başlayacaktır.

* Burada bebeğinizi sosyalleştirmeniz gereken bir dönemde olduğunuzu unutmayın ve dünyayı algılarken sadece siz ve yakın aile çevresini dünyanın tamamı olarak algılamasın ve dışarıda olup biten her şeyi ve doğayı ona öğretin.

 

2 Yaşında Çocuğun Algısal Gelişimi

* Artık bebeğiniz resimli kitaplardan tam anlamıyla anlayacak ve resimler arasında sevip sevmediklerini ayırt edebilecektir. Daha çok beğendiği resimleri daha detaylı şekilde inceler ve ondan zevk aldığını size hareketleriyle belli eder.

* Bebek 2 yaşına ulaştığında artık fotoğraflarını gösterdiğiniz yakın çevre fertlerini tanır ancak kendini resimlerde gördüğünde tanıyamaması normaldir ve zamanla ayna karşısında ona kendi fiziksel özelliklerinin nasıl olduğunu öğretebilirsiniz.

* Artık kendi adını bildiği bir dönemdedir ve kendisiyle konuşulduğunda algılayarak dikkatle dinleyebilmektedir. Bu dönemlerde televizyona çok fazla alışmaması için ona yaşına uygun programlar izletmelisiniz ve gün içerisinde çok az bir süre tv izlemesine izin vermelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.