Emzirme Bırakıldıktan Sonra Bebeğin Beslenmesi

13.12.2014
63
Emzirme Bırakıldıktan Sonra Bebeğin Beslenmesi

Bebeğinizi Emzirmeyi Bırakırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

* Emzirme dönemi anne ve bebek arsında yakınlaşmanın ilk temellerinin atıldığı özel bir dönemdir. Bu dönem içerisinde bebek sadece beslenmek ve karnını doyurmak için değil, annesiyle sıcak bir ilişki oluşturmak için ve güven duyduğu için annesinin memesini emer.

* Anne sütünün yeterli miktarda alınıp, ek gıdaya geçişin zorunlu olduğu dönemde ise, bebekler annelerinden koparılmışlık duygusuna kapılabilir. Sürekli olarak annesine sarılarak, şefkat duygusu içerisinde sıcaklık duyarak giderdiği besin ihtiyacını artık çok farklı şekillerde karşılamak zorundadır.

* Bu yalnızlık hissini bebeğinize yaşatmamak için onu aynı emzirirken olduğu gibi kucağınıza alarak beslemek en doğrusu olacaktır. Aksi halde bu dönemde beslenme süreci tramva haline dönüşebilir ve bebeğiniz beslenme alışkanlıklarından uzaklaşabilir.

* Ayrıca sütten kesilme döneminde bebeğin annesi işine geri dönmek zorunda kalır ve bakıcısı değişirse bu durum onun için çok fazla değişimin aynı anda yaşanması anlamına gelmektedir. Ayrıca diş çıkarma ve gaz sancılarının yaşandığı dönemler, beslenmenin en sorunlu olduğu dönemler olacağından bu dönemlerde bebeğin annesinden başka sı tarafından beslenmesi her şeyin karmaşık bir hal almasına neden olabilir.

* Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise, meme emmeye alışmış olan bebeğin bu aktiviteyi kaybetmesi sonucu, başka bir objeyi seçmesi ve bu objeyi yanından hiç ayırmadan sürekli emmek istemesidir. Bu bebeğinize ait bir oyuncak olabileceği gibi, bebeğin parmağı veya yastığının köşesi de olabilir. Bu gibi durumlarda ona sabırlı davranın ve bebeğin ek gıdaya geçişi sürecinde onu biberona mümkün olduğu kadar alıştırmaya çalışın.

* Sütten kesilen bebeğin beslenmesi sırasında çeşitli sorunlar ve isteksizlikler yaşanabileceğinden uyku sorunları, huysuzluk ve ağlama gibi durumlar çok sık yaşanacaktır. Bu gibi durumlarda anne kararlı olmalı ve bebeğini idare edecek psikolojiye sahip olmalıdır. Bebeğiniz bu gibi zor durumlarıda yaşamalı ve stres altında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bu dönemlerden itibaren anlamalıdır. Bu sebeple bırakın bebeğiniz kendi ayakları üzerinde durmaya alışana kadar nasıl güçlü olması gerektiğini kendi öğrensin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.