Emzirme Döneminde Ella Kullanımı

29.03.2016
196
Emzirme Döneminde Ella Kullanımı

Emzirme Dönemi ve Ella

Ertesi gün hapı (Ella), doğum kontrol haplarından daha farklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle doğum kontrol hapı gibi kullanılmasında sakınca görülmektedir. Çiftler herhangi bir korunma yöntemi olmaksızın cinsel ilişkide bulundukları takdirde kullanılması gereken ilaçtır. Ancak kişi cinsel ilişkiden birkaç gün sonra ertesi gün hapı kullanırsa gebeliğin gerçekleşmiş olma ihtimalinden dolayı bazı durumlarda sakınca oluşturabilir. Ancak kadında herhangi bir kadın hastalığı söz konusu değilse gebelik oluşmuş olsa da bebeğe herhangi bir zararı olmayabilir. Bunun kesin ve net açıklamasını öğrenmek için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına muayene olmakta fayda vardır. Ertesi gün haplarının mutlaka kullanım talimatlarına uygun olarak kullanılması gerekir. Gebelik düşünmeyen kişilerin doğum kontrol hapı ya da prezervatif gibi yöntemlerle korunmaları tavsiye edilir. Ancak herhangi bir korunma yöntemi uygulanamamışsa bu durumda ertesi gün hapı kullanımıyla gebeliğin oluşumunu önlemek mümkün olmaktadır.

 

Emzirirken Ella Kullanılır Mı?

Emzirme döneminde ertesi gün hapı kullanımı genellikle önerilmemektedir. Ella yüksek etkili hormonal bir acil doğum kontrol ilacıdır ve anne sütüne geçmektedir. Ella kullanıldıktan sonra 1 hafta boyunca bebeğin emzirilmemesi önerilmektedir. Ella hapının kullanılması gerektiği durumlarda ise mutlaka doktora danışarak alınmalıdır ve emziren annelerin mutlaka doğum kontrol yöntemlerinden birini düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Kadında var olan herhangi bir hastalık durumunda ertesi gün hapının kullanılmasında sakınca görülebilir. Bu durumu netleştirmek için uzman doktora muayene olmakta fayda vardır. Ertesi gün ilacının işe yaraması için cinsel ilişkiden sonraki ilk 3 gün içerisinde kullanılması gerekir. Bu süreden sonra yumurtanın sperm tarafından döllenmesi gerçekleşebilir. Bu da gebeliğin oluşması anlamına gelir. Bu saatten sonra alınan ertesi gün hapının gebeliği önleme etkisi ortadan kalkacaktır. Ertesi gün haplarının kürtaj hapı ya da düşük yapma hapı olarak kullanılmayacağını unutmamak lazım. Her iki ilaç da birbirinden farklı özellik gösterirler ve işleyişleriyle sonuçları farklı olur.

Ertesi gün hapı kullanışlı bir ilaç gibi görünse de her kadın için uygun özellik taşımamaktadır. Bu nedenle öncelikle bir doktora danışmakta ve kullanım talimatını detaylı bir şekilde okumakta fayda vardır. Ertesi gün hapı içerisindeki bileşenlerin dikkatlice incelenmesi de önemli bir konudur. Eğer kişide bu bileşenlere karşı alerjik bir durum varsa ilacın kullanılmaması tavsiye edilir. Aynı şekilde vajinal kanamaların olduğu durumlarda da ertesi gün hapının kullanılmaması gerekir.

 

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaç gibi ertesi gün hapının da belli başlı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler aşağıda sıralandığı gibidir;

  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusma
  • Karnın alt bölgelerinde ağrı ve kramp
  • Yorgunluk
  • Göğüslerde aşırı hassasiyet
  • Halsizlik
  • İshal
  • Sancılı adet kanaması ve adet bozuklukları

Bu yan etkiler çoğunlukla birkaç gün devam etmekte ve sonrasında azalmaktadır. Ancak özellikle emzirme döneminde olan kadınların doktora danışmadan kullanmamaları tavsiye edilmektedir. Çünkü ilacın içerisindeki bileşenlere olan alerji durumunda daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Cinsel ilişki sonrasında ertesi gün hapı kullanıp vajinal kanama, lekelenme, kusma, kasık bölgesinde ağrı ve kramp gibi belirtiler ortaya çıkmışsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Bu belirtiler düşük ihtimalini ortaya çıkaran belirtilerdir.

Ertesi gün hapının bir doğum kontrol yöntemi gibi rutin şekilde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Hapın kullanımıyla gebeliğin gerçekleşmeme ihtimali %2’dir. Yani her 100 kadından 2’si ertesi gün hapı kullanmasına rağmen gebe kalabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurulmalı ve gerekli doğum kontrol yöntemleri uygulanmalıdır.

 

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapını cinsel ilişkiyi takip eden 72 saat içerisinde almak gerekir. Eğer ertesi gün hapı kullanımını geciktirip 72 saatin üstüne çıkılırsa, ilacın etkisinde azalma görülecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.