Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

07.01.2019
153
Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri

Merhabalar sevgili okurlar. Bu yazımızda hamilelik süresinin başlangıç belirtilerini inceleyip, fikir sahibi olmanızı sağlayacak; erken hamilelik belirtileri nelerdir onlara değineceğiz.

Hamilelik süreci belirli evrelere sahip olmakla birlikte her bireyde farklılıklar gösterebilir. Hormonal değişiklikler sebebiyle kadın vücudunda bazı belirtiler ortaya çıkar ve bunlar hamile olup olunmadığı hakkında ipuçları verir. Bu belirtiler dediğimiz gibi her bireyde farklılık gösterdiğinden bazı kadınlar bu belirtileri çok fazla yaşarken bazı kadınlar hiç yaşamayabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtilerinden ilk olarak bilinen östrojen ve progesteron hormonlarının artışıdır. Bu belirtiyi takip eden rahmin büyümesi, beslenme şekilleri gibi etkenlerde hamilelik belirtilerinin daha fazla ortaya çıkmasında etkilidir. Her kadında yaklaşık 30 günde bir tekrar eden regl döngüsünün gecikmesi de hamilelik belirtilerinin en çok bilinenlerindendir. Fakat kişinin metabolizması, genetik faktörler bu belirtilerin kişiden kişiye farklılık göstermesine sebep olur. Normal süreçlerde daha ileri dönemlerde görülebilecek olan belirtiler hamileliğin ilk haftasından itibaren görülmeye başlanabilir veya hiçbir belirti görülmeyebilir.

Erken Hamilelik Belirtileri

1.Göğüs Ağrısı ve Hassasiyeti

Hamilelik belirtileri arasında en rahat anlaşılabilecek olandır. Hamile kalındığı takdirde göğüslerde büyüme meydana gelir ve oldukça hassaslaşır. Bir başka değişim ise göğüs uçlarında meydana gelir. Göğüs ucu halkasının genişlemesi ve koyu bir renk almaya başlaması hamile olduğunuzun belirtisi olabilir.

2.Adet Gecikmesi

Aslında en belirgin, en net hamilelik belirtisi olması yanında sık sık regl dönemindeki değişiklikler hamilelik belirtileriyle karıştırılabiliyor. Regl döneminin gecikmesi her zaman hamilelik belirtisi olmasa da genel olarak en erken görülen belirtilerden biridir. Ancak bilindiği üzere regl gecikmesi stres, yorgunluk, hava değişimi, sinirli olma durumu gibi birçok etken nedeniyle de gecikebildiğinden regl sürecinizi iyi takip etmeniz, bu süre zarfında yaşantınızda ki iniş çıkışlara dikkat ederek hamilelik belirtisi olup olmadığına karar verebilirsiniz.

3.Vajinal Akıntı

Embriyo rahme yerleşmeye çalışırken vajinal akıntı görülebilir. Bu durumu hamilelik şüphesi olmayan kişiler sık sık regl ile karıştırabilir. Fakat reglden farklı olup akıntı çok yoğun olmaz ve renk olarak da farklılık gösterir. Bu sebeple normal dışı olan akıntılar hamilelik belirtisi olarak görülebilir.

4. Mide Bulantısı

Hamilelik belirtileri arasında kusma olayı yine en bilinenlerdendir. Bu belirti genelde hamileliğin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkar. Fakat erken dönemde yaşanırsa direkt olarak hamilelik belirtisidir diyebiliriz. Genelde mide bulantıları 3. Ayın sonuna doğru biterken, başlangıcı ilk haftalarda olabilir. Bulantıların sebebi ise hormonların fazla artışından kaynaklanmaktadır. Hormonsal artış normal seviyenin daha da üstünde olursa daha sık ve şiddetli bulantı şikâyetleri görülür.

 

5. Baş Dönmesi ve Halsizlik

Baş dönmesi ve halsizlik durumu hamilelik olayını tespitte kolay anlaşılabilir bir belirti olmayabilir. Diğer hamilelik belirtileriyle birlikte göz önünde bulundurulursa kişinin hamileliğine işaret edebilir. Hormonal değişiklikler kişinin normalden daha fazla halsiz ve yorgun hissetmesine sebep olduğundan, kişi günlük yaşantısını dikkate alıp gereğinden fazla kendini yorgun hissediyorsa bu durum hamile olduğundan kaynaklanıyor olabilir.

6.Çok Sık İdrara Çıkma

Yine bir hamilelik belirtisi olan çok sık idrara çıkma durumu tabi ki sadece hamilelik sürecine yorulmamalıdır. Fakat olağan durumdan daha fazla idrara çıkma sebeplerinden biri hamileliktir. Kişi hamilelik süresi boyunca idrara çıkma durumunda değişiklikler görebilir. Hormonal değişiklikler kan akışını hızlandırmasının yanında idrarda da fazla bir artışa sebep olur. Hamilelik süresince böbreklerinde daha verimli çalışmasından ötürü bu durumla karşı karşıya kalmak oldukça doğal olarak karşılanmalıdır. Hamileliğin ilerleyen süreçlerinde bebeğin büyümesiyle idrar kesesine baskı sonucu sık sık idrara çıkma ihtiyacı oluşur.

7.Şişkinlik ve Ağrılar

Regl döneminde her kadının tecrübe ettiği bir durum olan şişkinlik, bel bölgesinde şiddetli ağrı gibi belirtiler yine hamilelik belirtileriyle karıştırabilir. Bu belirtilerin hamilelik sebebiyle mi yoksa reglden dolayı mı olduğunu anlamak erken dönemde biraz zor. Fakat ağrılar genellikle daha çok bel bölgesinde yoğun ise bu durum hamileliğe işaret ediyor olabilir. 

8.Cilt Problemleri

Hamilelik belirtileri arasında olan cilt problemleri vücudun bazı bölgelerinde kahverengi lekelerin oluşması gebelik döneminde olabilen belirtilerdir. Genellikle kasık, karın, göğüs uçları ve göbek çevresinde görülmektedir. Sebebi tam olarak bilinmese de hamilelik sürecinde salgılanan hormonlardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

9.Kabızlık

Hamilelik sürecinde sindirim sisteminin yavaşlamasından ötürü kabızlık yaşanabilmektedir. Bunun sebebi ise rahmin büyümesiyle bağırsakların son kısmına baskı yapmasıdır. Hamilelik şüphesi içerisinde olanlar kabızlık sorunu olanlar kesinlikle doktorlarına danışmadan ilaç kullanmamalıdır.

 

Yazar: Zeynep Büşra DEMİR

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.