Gebelikte Ultrasonografi Ölçümleri

12.02.2015
93
Gebelikte Ultrasonografi Ölçümleri

Hamilelikte Ultrasonografi ve Ölçümleri

Hamilelikte en önemli kriterlerden bir tanesi bebeğin anne karnında gelişimini takip ederek olumsuzluklara karşı alınabilecek önlemlerin programını yapabilmektir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi ise ultrasonografik ölçümler ile mümkün olabilir. Bu sebeple hamilelikte ultrasonografik ölçümlerin önemi çok büyüktür.

 

Hamilelikte Ultrasonografi ve Ölçümleri: BPD

Bi Parietal Diameter adı verilen ve kısaltması BPD olan ultrasonografi ölçümlerinde bebeğin şakakları hizasında alınan ölçümlerle yatay milimetrik ölçülerin alınmasıdır. Bu ölçümler en sağlıklı şekilde 12. hafta ve 26. hafta aralığında gerçekleşebilmektedir.

 

Hamilelikte Ultrasonografi ve Ölçümleri: HC

Hc yani Head Circumference ultrasonografi ölçüm testi sonucunda, bu ölçümde BPD nin milimetrik açıdan uygulanması ve bebeğin baş çapının mm açıdan ölçülmesidir. Bu ölçümlerin baş boyutlarıyla ilgili milimetrik ölçüleri çok yüksek vermesi durumunda değerli bilgiler elde edilir.

 

Hamilelikte Ultrasonografi ve Ölçümleri: AC

Abdominal Circumference adı verilen bu ultrasonografi ölçümünde bebeğinizin karın çevresini ölçümleyebilirsiniz. Bu ölçümlerde kalbin hemen altından alınan ölçümlerle bebeğin karın bölgesinin milimetrik ölçümü rahatlıkla yapılabilmektedir. Özellikle diğer parametrelerle yapılan ölçümlerle arasında uyumsuzluk olduğunda hata payı yüksek olan bir yöntemdir.

 

Hamilelikte Ultrasonografi ve Ölçümleri: FL

Femur Length adı verilen bu ultrasonografi ölçümünde bebeğin uyluk kemiği boyu ölçülmektedir. Özellikle 26. gebelik haftasından sonra uygulanabilen bu gebelik testiyle flemur kemiğinin hassas şekilde ölçümlenmesi mümkün hale gelmektedir. Bu durum bebeğin sağlıklı gelişimi ile ilgili bilgi veren bir durumdur. Bu ölçüm yöntemi gebelik sistemini 10 gün hata ile ölçümleyebilmektedir.

 

Not: Yukarıda yer alan tüm testler ile doktorlarınızın uyguladığı ölçümler sonucunda elde edilen tüm veriler bebeğinizin gelişim sağlığı açısından tüm bilgileri vermektedir. Bu testler ışığında yakalanabilecek olumsuz noktalara karşın doktorunuz tarafından çeşitli müdahaleler yapılmaktadır. Bebeğinizin gelişim sürecinin tam anlamıyla izlenebilmesi için yukarıdaki testlerin eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.