Hamilelikte Reflü

05.05.2018
71
Hamilelikte Reflü

Hamilelikte Reflü, Belirtileri ve Reflü Tedavisi

Reflü, mide içindeki asidin patolojik nedenlerden dolayı yukarı çıkarak ağza gelmesidir. Tıbbi terimi gastroözefageal reflü olarak isimlendirilir.  Her 5 kişiden birinde reflü görülür. Yediğimiz yemekler çiğnendikten sonra yemek borusundan mideye yollanır. Burada çeşitli mide asitleri ile sindirilmeye çalışılır. Bu asitler midemiz için zararlı değildir. Ancak asitler yukarı doğru çıktığında yani geri kaçtığında yemek borumuzu yakar ve tahriş eder. Bazen ağza acı su gelebilir. 

Hamilelikte Reflü 

Her 10 gebeden 7’sinde reflü görülür. Ancak görülme zamanı ile ilgili kesin bir sınır yoktur. Yani gebeliğin ilk aylarında da son aylarında da reflü görülebilir. Gebelikle ortaya çıkan reflü sorunları gebelik bittiğinde sonlanır. 

Hamilelik Reflüsünün Nedenleri?

Gebelikte birçok rahatsızlığın ve farklılığın nedeni hormonlardır. Progesteron hormonu kasların gevşemesine neden olur. Çünkü bu hormon anne vücudunu doğuma hazırlamaya çalışır. Progesteron hormonu yemek borusunun bitiminde bulunan kasın gevşemesine neden olur. Bu kas gevşeyince mideden yukarı çıkan asitleri ve safrayı tutamaz. Mide sıvıları yukarı doğru çıkar ağzımıza gelir hatta genzimizi yakar. Başka bir neden de sindirimin yavaşlamasıdır. Gebelik süresince sindirim ve boşaltım sitemi yavaş çalışır. Bu da besinlerin tam öğütülememesine şişkinliğe reflüye çeşitli mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir.  Diğer önemli neden ise rahimde bulunan bebeğin gün geçtikçe büyümesi ile bağırsak ve mideye baskı yapmasıdır. Midede alan daraldıkça sıvıların yukarı kaçması daha da kolaylaşmış olur. Bütün bunlar gebelik reflüsüne neden olur. Ancak gebelikten kısa bir süre sonra her şey normale döner. 

Hamilelikte Reflü Belirtileri

 • Göğüs kısmında ve yutaktan mideye kadar olan yemek borusunda yanma hissi
 • Ağza acı su gelmesi
 • Gegirirken acı su gelmesi
 • Midenin kaynıyor gibi hissedilmesi
 • Ses kısıklıkları
 • Açıklanamayan öksürükler
 • Gece ortaya çıkan öksürük krizleri
 • Geçmeyen diş hastalıkları
 • Kronik sinüzit 
 • Sık sık yakalanılan akciğer enfeksiyonları

Hamilelikte Reflüden Korunma Yolları

 • Midenizi yakacağını düşündüğünüz her yiyecek ve içecekten uzak durmalısınız. Bunlar kızartmalar, yağlar, alkollü içecekler portakal, glikozlu pastalar, şekerlemeler, eritilmesi zor yiyecekler, sütlü besinler, kahve çay ve cipsler vb. 
 • Daha çok elma, muz, fırında közlenmiş patates, brokoli, lahana, havuç, taze fasulye, bezelye, biftek, tavuğun göğüs eti, yumurta (sadece akı), balık (ızgara olacak), beyaz peynir, keçi peyniri, kepek, yulaf, tam tahıllı ekmek, mısır ekmeği, pirinç, maden suyu  tüketebilirsiniz.
 • Yatmadan iki saat önce yemeyi içmeyi kesin. Eğer çok susarsanız yatmadan 1 saat önce bir bardak su içebilirsiniz.  Çok su içmek gece sizi çişe kaldıracak uyku kalitenizi de bozacaktır. Bu nedenle su ihtiyacınızı gündüz karşılamalısınız.
 • Yemekleri iyice çiğnemeli ve yavaş yavaş yemelidir.
 • Alkol en çok reflü yapan içeceklerin başında gelir. (Ki hamileler asla alkol kullanmamalıdır.)
 • Kilo almaktan kaçın (gebelikten kaynaklanan kiloları kastetmiyoruz)
 • Yemek sonrası şekersiz sakız çiğneyerek mide sıvısını arttırıp böylece sindirimi kolaylaştırabilirsiniz.

Hamilelikte Reflü Tedavisi

Reflü tedavisi hakkında bilgi vermeden önce evde reflü ile baş etme yolları hakkında birkaç şey söylemek istiyoruz. Eğer yukarıda verdiğimiz reflüden korunma yolları başlığındakileri uyguladıysanız. Yüksek bir yastıkta belinizin bir kısmı yastığa denk gelecek şekilde uyumalısınız. Bu uyuma şeklini tek yastıkla yapamazsınız ya birkaç yastık kullanabilir ya da bu iş için üretilmiş özel reflü yastıklarını kullanabilirsiniz. Reflü için bitkisel tedavi yollarını deneyebilirsiniz. 

Reflü Tedavisinde İlaç Seçimi

Hamilelik döneminde reflü tedavisi için gerekmedikçe ilaç kullanılmamalıdır. Ancak reflü eğer hayat kalitenize zarar veriyorsa o zaman nispeten daha az zararlı olan  antiasit ilaçlar kullanılabilir.  Bu antiasitleri eczanelerde şurup veya çiğneme tableti şeklinde bulabilirsiniz. Ancak eczaneden kafanıza göre antiasit almamalısınız. Çünkü içinde yüksek sodyum ya da aliminyum bulunan antiasitler gebelere zararlı olabilir. Sodyum vücutta şişmelere (ödem) neden olur. Alüminyum ise kabızlık sorunlarına yol açar. Her iki sorunda zaten gebelerin sık sık başına geldiği için işleri daha da zorlaştırmamak gerekir. Her şeye rağmen reflü geçmiyor ve sizi zor durumda bırakıyorsa H2 reseptör antagonisti ya da proton pompa inhibitörü adıyla bilinen ilaç gruplarını sadece doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenmek ve spor tüm hastalıklarda en önemli önleyici tedavi yöntemidir. İçki ve sigaradan uzak kalıp iyi beslenip spor yaparsanız reflü ve çok daha kötü hastalıklarla başa çıkabilir onlarla karşılaşmadan onları yenebilirsiniz. Sağlıklı günler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.