Hassas Ciltli Bebeklerde Cilt Bakımı

17.12.2014
78
Hassas Ciltli Bebeklerde Cilt Bakımı

Hassas Ciltli Bebeklerde Cilt Bakımı

Hassas cilt yapısı bebeklik döneminden itibaren karşılaşılan bir durumdur ve gelişim sürecinde hassas ciltlere gerektiği gibi bakım uygulamak çok önemlidir. Bebeklerde genellikle egzama veya atopic dermatiti görülmektedir.

Özellikle doğumdan itibaren atopic dermatiti görülen bebeklerin cilt yapıları çok hassas olur ve çok özenli bir bakım uygulaması gerektirir.

 

Hassas Ciltli Bebeklerde Bakımın İki Ana Unsuru

* Bebek cildinde yer alan nemi koruma ve dengede tutmak.

* Bebek cildine kimyasal etkileri sınırlama

 

Bebek Cildinde Nemi Koruma

* Özellikle kış aylarında evlerde yanan ısıtıcılar ve kaloriferler nedeniyle cilt yapılarında kurumalar meydana gelir. Özellikle bu dönemlerde bebeklerin ciltlerini nemli ve dengeli tutabilmek zorlaşmaktadır.

* Cildin nem dengesini sağlamak ve ciltteki nemi korumak için bebeğinizin banyo düzeniyle işe başlamalısınız. Çok fazla su ile temas eden cilt daha fazla kuruyacaktır. Bu nedenle bebeğinizi her gün yıkamak yerine haftada 2 kez yıkamak daha uygun olacaktır. Ayrıca bebeğiniz banyodan çıktıktan sonra bebekler için uygun olan nemlendiricilerle cilt yapıları nemlendirilmelidir.

* Burada dikkat etmeniz gereken bebeğiniz için kullanacağınız nemlendiricilerin doğal malzemeler ile üretilmiş olmasıdır. Koyu kıvamlı nemlendiricilerin içerisinde lipid bileşeni daha fazla bulunacağından daha etkilidir. Eğer piyasada bulunan nemlendiricilerin doğallığına güvenmiyorsanız saf vazelin en doğal ve etkili yöntemdir.

* Kuru ciltli bebeklere günde 3 kez nemlendirici kremler uygulanmalıdır.

 

Kimyasal Etkileri Sınırlama

* Özellikle bebeklerin vücutlarına temas eden tüm kimyasal maddelere çok fazla dikkat edilmeli ve çok iyi önlem alınmalıdır.

* Hassas ciltli çocuğunuzun cildine zarar vermeyecek en doğal şampuanlar uygulanmalıdır. Bebe şampuanları eğer alerjik etki yaratmıyorsa uygulanabilmektedir. Ayrıca haftada bir yıkama şampuanla, bir yıkama şampuansız olarak yapılmalıdır.

* Hassas ciltli bebekler giysilerinin yıkandığı sabun ve şampuanlardan da olumsuz etkilenebilmektedirler. Bu nedenle bebeklerin giysileri yıkanırken beyaz saf sabunlar veya bebek deterjanları kullanılmalıdır. Ayrıca yıkama ardından çamaşırlar çok iyi durulanmalı ve sabun iyice arındırılmalıdır.

* Burada ön plana çıkan bir diğer durumda evin temizliğidir. Ev temizliğinde çamaşır suyu gibi ağır kimyasal maddeler kesinlikle kullanılmamalı, arap sabunu gibi doğal malzemeler kullanılmalıdır.

* Ayrıca bebeğe giydirilen tüm giysiler pamuklu ve doğal malzemelerden üretilmeli. Naylonlu giysiler cilt yapısını yakar ve asara neden olur. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.