İleri Yaşta Hamilelik

15.12.2014
66
İleri Yaşta Hamilelik

İleri Yaşlarda Hamilelik

Günümüzde sosyal ve ekonomik nedenlere bağlı olarak annelik yaşı ilerlemektedir. Buna bağlı olarak hamileliğin ertelenmesi riskin artmasına neden olmaktadır. Bu durum özellikle anormal bebeklerin dünyaya gelmesine neden olmaktadır.

 

Sağlıklı Hamilelik Hangi Yaşlarda Gerçekleşmelidir?

* Hamilelik sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için doğru yaş sınırlarının içerisinde oluşması çok büyük önem taşımaktadır. Bu yaş ortalaması genellikle 18 yaşından ufak olmamalı ve 35 yaşın üzerinde olması tavsiye edilmemektedir. 35 yaşın üzerinde meydana gelen hamilelikler riskli gruba girmektedir.

 

İleri Yaşlarda Gerçekleşen Hamilelikler Bebek İçin Zararlı Mıdır?

* Özellikle ileri yaşlarda yaşanan hamileliklerde Down Sendromlu çocuk dünyaya getirme riski yarı yarıya daha fazla artış gösterir ve 30 yaşında gerçekleşen bir gebelikte 800 doğumda 1 bebekte görülen Down sendromu, 40 yalında bir gebelikte 160 doğumda 1 bebekte görülebilmektedir.

* Günümüz teknolojisi ele alındığında bebek henüz anne karnındayken kromozom hastalıkları anlaşılabilmektedir.

* Doğum öncesi yapılan testler ikiye ayrılmaktadır ve girişimsel, girişimsel olmayan yöntemler şeklinde açıklanır. Girişimsel olmayan yöntemlerle testler anne üzerinde yapılan testlerdir ve % 70 oranında risk tespit edilmektedir. Girişimsel yöntemlerle testler ise, anne karnından örnekler alınarak yapılan testlerdir. Bu testlerle kesin olarak tanı konulmaktadır.

 

İleri Yaşlarda Yaşanan Hamileliklerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

* Özellikle ileri yaşlara bağlı olarak görülebilen yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları dopum açısından büyük riskler oluşturabilmektedir. Bu hastalıklara sahip olan anne adayları doktor kontrolünde çok daha titiz bir kontrol zinciri ile hamileliklerini geçirmelidir.

 

Bebek Bekleyen Bayanlar İçin Gerekli Tavsiyeler Nelerdir?

* Özellikle ileri yaşlarda gerçekleşen doğum ilk doğum ise, bu durum çok büyük önem taşımaktadır. Anne adayları burada çok bilinçli olmalı ve hamilelik dönemini diğer gebeliklerden daha dikkatli geçirmeleri gerekmektedir.

* Burada anne adayı ve eşi için bilgilendirici bir eğitim süreci başlar. Hamilelik süreci boyunca bebeğin gelişimi için gereken besin programları, egzersiz programları ve gerekli sağlık testleri hakkında detaylı bilgiler anne ve baba tarafından detaylı şekilde öğrenilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.