Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

07.02.2015
53
Kabızlıktan Kurtulmanın Yolları

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Pratik Öneriler

Kabızlık pek çok kişinin ortak problemi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle sindirim sisteminin yavaş çalışmasından kaynaklanan bu durum kabızlığı gideren bir takım ilaçlar veya sindirim sistemini hızlandıran besinler tüketilerek giderilebilmektedir.

Kabızlık son yıllarda yapılan istatistikler doğrultusunda genellikle yaşlı insanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Ancak bu rahatsızlık genç, yaşlı demeden toplumun her kesimini etkileyen bir durum. Özellikle beslenme alışkanlıklarında yapılan köklü değişimler kabızlığın büyük ölçüde giderilmesinde yardımcı oluyor.

 

Kabızlıktan Kurtulmak İçin Öneriler:

* Sabahları aç karnına ılık su için, bu durum bağırsakların çalışmasını sağlayacak ve bağırsak peristaltizmini uyaracaktır.

* Kabızlık psikolojisi ile tuvalete gitmeyi asla ertelemeyin. Her gün aynı saatte tuvalete girin ve yeterli miktarda vakit ayırarak sabırlı davranın.

* İçeriğinde bol miktarda lif bulunan sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösterin, bu sayede posası fazla olan bu besinler sayesinde bağırsaklarınız daha rahat çalışacaktır.

* Beyaz ekmek kabızlığı tetikleyeceği için kepek, çavdar veya tam tahıllı ekmekleri tüketmeye özen gösterin. Aynı şekilde pilav, makarna gibi besinlerinde kepekli olması sindirim sisteminiz üzerinde olumlu etkilere sebep olacaktır.

* Günlük ortalama olarak 3 porsiyon meyve tüketmelisiniz ve bu porsiyonları ana yemeklerden sonra ara öğünlerde tüketirseniz daha faydalı olacaktır.

* Pişmiş sebzeler kadar çiğ sebzeleri tüketmeninde çok faydalı olacağını unutmamalısınız. Aynı zamanda bu sebze ve meyvelerin kabuklarını soymadan tüketmenizde fayda vardır.

* Sıvı gıdalar ve çorba tüketimi çok önemlidir.

* Ayrıca güne başlarken içtiğiniz ılık suyun ardından bir kaç adet kuru meyve tüketirseniz bağırsaklarınız çok hızlı şekilde çalışmaya başlayacaktır.

* Diğer yandan düzenli egzersiz yapmak metabolizmanızın hızlanmasını ve sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.