Polikistik Over Sendromu ve Hamilelik

18.12.2015
91
Polikistik Over Sendromu ve Hamilelik

Polikistik over sendromu (PCOS, PKOS), en sık rastlanan metabolik bir bozukluktur. Çoğunlukla genç ya da orta yaşlı kadınlarda ortaya çıkar. Poli (çoklu) ve kist kelimelerinden türeyen polikistik over sendromu çok fazla sayıda kist ihtiva eden anlamını taşımaktadır. Bu hastalığı olan kadınların büyük bir kısmında yumurtalıklarda yan yana olarak dizilmiş ufak yapılı kistler bulunmaktadır. Bu yan yana ufak kistler yumurtalık kistlerinden daha küçük ve farklı yapıdadırlar.

Polikistik over sendromu,

 • Adet görememe (amenore),
 • Seyrek adet görme (oligomenore),
 • Yumurtlama düzensizliği (anovulasyon),
 • Androjen hormonların yükselişine bağlı olarak ortaya çıkan akne sorunu ve aşırı tüylenme sorunu (hirsutismus),
 • Şişmanlık,
 • Yumurtalıklarda bulunan çok fazla sayıdaki yumurta kistlerinin olması durumlarıyla karakterize olmuş bir hastalıktır.

 

Polikistik Overde Gebe Kalma

Polikistik over hastalığına sahip olan kadınları en çok endişelendiren ve cevabını merak ettiren soru gebe kalıp kalamayacakları konusudur. Polikistik over sendromu için en çok merak edilen sorular gebeliğe bir zararı var mı, gebe kalmaya engel teşkil eder mi, kısırlık nedeni olabilir mi gibi sorulardır. Bu soruların cevaplarını aşağıdaki açıklamalarda bulmak mümkündür.

Polikistik over sendromu olan bir kadın hamile kalabilir. Ancak bu hastalığa sahip olan kadının hamilelik elde edebilmesi, herhangi bir sağlık sorunu olmayan kadına göre daha zor olmaktadır. Çünkü polikistik over sendromu geç hamilelik elde edilmesinde başlıca etkendir.

 

Polikistik Over Sendromunda Gebelik Neden Geç Elde Edilir?

Polikistik over sendromunun kişinin gebe kalmasını geciktirmesindeki başlıca etken yumurtlamanın (ovulasyonun) düzensiz olması ya da hiç olmamasıdır. Bu sebeple polikistik overde kişiye ilk olarak yumurtlama düzenleme tedavileri uygulanır. Bu sayede daha erken gebelik elde etmek mümkün olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki hamilelik için her zaman tedaviye gerek kalmayabilir. Bazı kadınlarda polikistik over sendromu olmasına rağmen kendiliğinden düzelme görülebilir. Bu kişilerin herhangi bir tedaviye ihtiyaçları olmadan hamile kalmaları mümkün olabilmektedir.

 

Polikistik Overde Gebelik İçin Ne Tür Tedaviler Uygulanmaktadır?

Öncelikle eğer kişide şişmanlık durumu söz konusu ise ilk olarak sağlıklı ve düzenli bir şekilde kilo verilmesi sağlanmalıdır. Fazla kiloları vermek yumurtlamayı (ovulasyonu) düzenlemeye ve gebelik şansını artırmaya yardımcı olacaktır. Fazla kilolar verildikten sonra klomifen sitrat türü ilaçlar yardımıyla yumurtlamanın gerçekleşmesi sağlanır. Bu ilaçlar klomen, serophene gibi ilaçlardır. Yaklaşık 6 ay kadar kullanılır. Bu süre içerisinde kişinin hamilelik elde etme şansı yüzde 40 – 50 arasında bir değerdir. Ovulasyon şansı ise yüzde 80’e kadar çıkmaktadır. Eğer 6 aynın sonunda bu ilaçlar yardımıyla hamilelik elde edilemezse gonadotropin tedavisi uygulanır. Bu tedavi yöntemi iğne ile sağlanmaktadır. Yaklaşık 3 ila 6 ay kadar uygulanır. Eğer bu tedavi yöntemiyle de hamilelik elde etmek mümkün olmazsa son olarak tüp bebek denemesine karar vermek gerekir.

Tüp bebek tedavisinden önceki ilaç ve iğne tedavilerine aşılama tedavisi eklemek de polikistik overde gebelik şansını artırmaya yarayacaktır. Bazı hastaların tüp bebek tedavi uygulamalarından önce kişinin polikistik over ameliyatı olması gerekebilmektedir.

 

Polikistik Over Sendromunda Tüp Bebek Tedavisi Uygulanan Durumlar Hangileridir?

Polikistik over sendromuna sahip olan bir kadının tüp bebek tedavisindeki başarı şansı tüm tüp bebek tedavileriyle aynı orandadır.

 • Klomen, aşılama, gonadotropin gibi ovulasyon (yumurtlama) indüksiyonu uygulamalarına rağmen hamilelik elde edilememiş olmasında,
 • HSG adı verilen rahim filminde tüplerin kapalı olarak saptanmış olmasında,
 • Anne adayının 35 yaşından daha fazla olması durumunda,
 • Baba adayındaki sperm hücrelerinin sayısında ve morfolojisinde anormallik saptanması durumunda,
 • İleri evrede endomtriozis durumu saptanmasında tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.