Saç ve Ten Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

03.07.2016
90
Saç ve Ten Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Cilt ve Saç Rengine Göre Makyaj Önerileri

İnsanların cilt ve saç renkleri birbirinden farklıdır. Herkesin göz rengi de farklılık gösterir. Bu yüzden kadınların her birine aynı makyaj önerilerinin sunulması hatalıdır. Her cilt ve saç rengine uyumlu tonlarda makyaj yapılması güzelliği ön plana çıkaran bir unsurdur. Makyaj sırasında kullanılan renkler herkese aynı derecede yakışmaz. Uygun renklerin belirlenmesi saç ve cilt rengine uyumlu olacak şekilde tespit edilmelidir.

 

Saç ve Ten Rengine Göre Makyaj Nasıl Yapılmalı?

Açık renkli sarışın kadınlarda cilt oldukça hassas olur. Güneş ışığına karşı oldukça duyarlıdır. Bu kadınların saç ve cilt renkleri açık tonda olur. Bu şekilde açık cilt rengi ve saç rengi olan kişilerin makyaj sırasında pastel tonları kullanması uygundur. Bu sayede kendi cilt ve saç renklerinin önüne geçmeden makyajla canlılık kazanılır.

Açık sarı tonunda, platin saç rengi olanlar, gözleri açık mavi ya da yeşil tonda olanlar kullanacakları fondöten rengini pembe tonlarında ya da porselen rengi olanlardan tercih edebilir. Cilt renklerinde bu tonlar dikkat çekmeden doğallık sağlar. Kullanacakları allığın da pembe tonlarında olması uygundur. Ciltlerinin doğal haline oldukça uyumlu olur. Göz makyajında ise, gri ya da kahverengi tonlar kullanılabilir. Kirpikler için rimelin kahverengi olması makyajı tamamlar. Bu kişilerde siyah tonlar cilt, saç ve göz renkleriyle oldukça fazla kontrast oluşturacağı için kullanılmamalıdır. Dudaklar için seçilecek rujlarda açık renkler tercih edilmelidir. Pembe tonlardaki rujlar cilt renginde canlılık elde edilmesini sağlar.

Ten rengi sıcak olan kişilerin saçları sarı renkte, ciltleri de açık tonda olur. Bunlar yine sarışın olurlar, ancak ciltleri güneş ışığını daha iyi tolere edebilir. Cilt renkleri porselenden ziyade sarı tonlarında olur. Gözleri yeşil, ela ya da kahverengi olur. Bu nedenle makyaj yaparken bu kişilerde sıcak tonlar tercih edilmelidir. Makyaj sırasında kullanılan altın sarısı ve kahverengi tonlar hoş bir görünüm sağlar. Fondöten için sarı bazlı olanlar tercih edilmelidir. Göz makyajında gir ya da kahverengi tonlar, aynı zamanda yeşil tonlar mükemmel durur. Allık içinde şeftali tonları makyaja uyum sağlar. Dudaklarda ruj için şeftali tonları, kahve ve bej tonları uyumu sağlar.

Ten rengi soluk ve açık tanda olup, saç rengi koyu olan kadınlarda fildişi rengi gölgeler tavsiye edilir. Kişilerin saç rengi orta ya da koyu kahve, gözleri de mavi, yeşil ya da kahverengi olur. Cilt rengi de soğuk fildişi renklerinde olur. Bu hanımlar fondöten için fildişi ya da pembe tercih edebilir. Allık olarak pembe ton seçilirse, cilde canlılık kazandırır. Far ve göz kalemi olarak siyah ya da gri kullanılabilir. Rujda pembe tonları, rimelde siyah tercih edilmelidir. Bu cilt ve saç rengi arasında uyumu sağlar.

Buğday tenli olanların cildi ve saç rengi koyu olur. Göz makyajında siyah ya da kahverengi renkler uyum sağlar. Ruj seçiminde turuncu tonları kullanılabilir. Tercih edenler kırmızı rujda sürebilir. Fondöten için açık kahve ve sarı tonları uygundur.

Kızıl saç rengi olanların cilt renginde de kızıllık vardır. Bu kişiler fildişi ya da pembe fondöten kullanabilir. Kullanacakları allık rengi pembe olmalıdır. Göz makyajında saçlarla kontrast oluşturacak renkler kullanılabilir. Göz rengine göre yeşil ve mavi tonları kullanılabilir. Rujlarda renkli olanlar seçilebilir. Orta tondaki kızıllar ise, sarı tonlarında fondöten, gözlerinde gri ve kahve tonları kullanabilir. Ruj içinde sıcak kahve tonları tercih edilebilir.

Saç rengi koyu, cilt rengi de koyu olanlarda koyu bej tonda fondöten, koyu pembe allık mükemmel olur. Gözler içinde kahve ve siyah tonlar kullanılabilir. Bordo ve kırmızı tonda rujlarda ideal seçimdir.

Cilt ve saç rengine göre makyaj önerilerine uyulması, güzelliğin daha ön plana çıkarılmasına yardımcı olur. Böylece güzel görünmenin yanı sıra doğal bir görünüm elde edilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.