Spiral Kullanımı

27.11.2015
102
Spiral Kullanımı

Spiral Kullanımı Nasıl Olur? Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral kullanımı tüm dünyada sıkça tercih edilen bir çeşit korunma yöntemidir. İstenmeyen gebelik oluşmaması için spiral kullanımı oldukça yaygındır. Rahim içerisine yerleştirilen spiral, spermlerin ölmesini sağlayarak fallop tüplerine geçmelerini engellemekte ve aynı zamanda buna rağmen döllenmiş olan yumurtanın rahim içerisinde yerleşmesini önlemektir. Bu şekilde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaktadır. Spiral, hamile kalmayı istemeyen ve aktif cinsel yaşantısı bulunan kadınların isteği üzerine bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından uygulanır. Spiral, ortalama 2 -3 cm boyutunda ve T şeklindedir. Rahim içerisinde yerleştirilen spiral, bu bölgede iltihabi durum meydana getirerek döllenmiş olan yumurtaların rahme yerleşmesini ve tutunmasını engellemektedir. Spiral aletinde bakır teller mevcuttur. Bu bakır teller spermlerin öldürülmesinde yardımcıdır. Spiral kullanımı olduğu halde hamile kalan kadınların sayısı çok az sayıda olsa da mevcuttur. Unutmamak gerekir ki spiral kullanımı, doğum kontrol hapları, prezervatif kullanımı gibi birçok doğum kontrol yöntemleri 0 etkili değildir. Bu sebeple spiral kullanımı sırasında hamile kalma ihtimali de çok düşük olsa da vardır. Spiral kullanımı daha sonra çıkarıldığında herhangi bir kısırlığa neden olmamaktadır.

 

Spiral Kullanımı İçin Uygun Olmayan Durumlar Nelerdir?

 • Wilson hastalığı adı verilen bakır metabolizma bozukluğu hastalığı olan kişilerin spiral kullanımı uygun görüşmemektedir.
 • Spiral kullanımı yönteminin uygulanması için kişinin vücut direncinin yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenle kişi kortizon tedavisi görüyorsa ya da herhangi bir uyuşturucu madde kullanıyorsa spiral kullanımı uygun görülmez.
 • Vajinal kanamalarının çok fazla olduğu kişilere de spiral uygulanmaz. Bu kişilerin spiral kullanımı için öncelikle bu vajinal kanamalarının nedeni araştırılmalıdır. Daha sonra sorun ortadan kaldırıldığında bu kişilere de spiral uygulanabilmektedir.
 • Spiral aletinin içerisinde bakır mevcuttur. Bu sebeple eğer kişinin bakıra alerjisi varsa spiral kullanımı tavsiye edilmez.
 • Eğer kadın kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kullanımı yapıyorsa spiral kullanımı tavsiye edilmez. Bu kişilere bu tip durumlar için üretilmiş olan hormonlu spiral kullanımı tavsiye edilmektedir.
 • Spiral kullanımı için sıkıntı oluşturacak bir diğer husus da kadının rahminin çok küçük ya da çok büyük boyutlarda olmasıdır. Bu durum jinekolojik muayene sonrası ortaya çıkmaktadır.
 • Bu uygulama AIDS hastalığı bulunan kişilere de uygulanmamaktadır.
 • Spiral taktıracak olan kadının rahminde meydana gelen myomlar eğer iç rahim şeklini bozacak bölgelerde bulunmaktaysa buy kişilere de spiral kullanımı tavsiye edilmemektedir.

 

Spiral Kullanımı Sırasında Doktora Başvurulması Gereken Durumlar Nelerdir?

 • Kasık bölgesinde şiddetli derecede ağrı ve krampların oluştuğu durumlarda.
 • Şiddetli bir vajinal kanama durumu ortaya çıktığında.
 • Kötü kokulu vajinal akıntının olduğu durumlarda.
 • Spiral takılı olmasına rağmen beklenen adet tarihinde görülen gecikme.
 • Nedeni bilinmeyen ateş ve titreme problemlerinde.
 • Cinsel ilişki esnasında spiral ulaşıldığı ve spiralin yerinden oynadığı durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

 

Spiral Kullanımı Sırasında Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Spiral kullanımının yan etkileri içerisinde kısırlık yoktur. Spiralin çıkarılmasıyla birlikte kişinin gebelik ihtimali tekrar ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra spiral kullanımının bazı yan etkileri mevcuttur.

 • Eğer spiral, kişiye doğru yöntemlerle takılmadıysa birkaç ay sonra enfeksiyon oluşması görülebilir.
 • Bazı hastalarda spiralin vajinal akıntılara neden olduğu bilinmektedir. Vajinal akıntısı olan hastada enfeksiyon olup olmadığı araştırılır. Eğer kişide enfeksiyon yoksa spiral çıkarılmada tedavi yöntemi uygulanır.
 • Spiral takılan kişinin adet kanamalarının miktarı ve zamanı artış göstermektedir.
 • Spiral kullanımı sırasında en sık şikayet edilen durum ağrılardır. Özellikle spiralin takılmasından sonraki ilk 3 ay boyunca ağrı görülebilmektedir. Bu süre içerisinde ağrı kesici almak faydalı olmaktadır.
 • İlk 3 aylık önemde spiral ödem oluşumuna neden olabilir. Ödeme bağlı olarak kilo artışı gözlemlenebilir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. sinem dedi ki:

  Ekim ayında Mirena hormonlu spiral taktırmıştım.Daha önce adet görme ile ilgili bir problemim yoktu.Spiralden sonra kanama da pek olmadı.ama 2 aydır spiral takıldıktan sonra adetim 13-14 gün sürer oldu?azarazar geliyor hatta bazan saatlerce adet kanaması gelmiyor anormal bir kanama da yok.Bu kadar adetin uzaması normal mi?spiral takıldıktan sonra adet düzensizliği bu denli olur mu?

 2. anneleronline dedi ki:

  Evet spiralden sonra adet düzensizlikleri görülmektedir. Spiral takıldıktan sonra adet kanamalarının süresi uzayıp kısalabilir, adet kanaması miktarı değişebilir, adet kanaması lekelenme şeklinde olabilir. Yoğun kanama ve şiddetli kasık ağrıları olduğu takdirde mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.