Vajina Hijyeni Nasıl Sağlanır?

21.03.2015
82
Vajina Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Vajinal Temizlik Nasıl Yapılır?

Vajina temizliği kadınlar için çok önemlidir.Bazı kadınlar vajinal temizlik için sadece su kullanırken, bazıları ise sabun ve kozmetik ürünleri kullanabilmekteler. Peki vajinayı temizlemek gerekli mi veya nasıl temizlenmeli, işte bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

 

Vajina Temizliği Gerekli Mi?

Vajinanın vücudun dışa bakan tüm bölgelerinde olduğu gibi kendini temizleme mekanizması bulunmaktadır. Buna bağlı olarak vajinanın içerisinde bulunan salgının bakterileri öldürme ve iyi huylu bakterileri besleme özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple vajinaya hiç bir temizleme işlemi uygulanmasa bile vajina kendi kendini temizleyecek kapasitededir. Bu nedenle vajinanızı temizlemek isterken kullandığınız kimyasal ürünler vajinanın daha çok zarar görmesine neden olabilmektedir.

Vajinanın içerisini su ile temizlemek bakteri veya mikropların giderilmesini ve vajinadan atılmasını sağlamaz. Ayrıca vajinanın nemli kalmasına neden olur ve buna bağlı olarak daha büyük sağlık sorunlarına neden olur.

Vajinal temizlik genellikle cinsel ilişki sonrasında vajina içini spermlerden temizleyerek gebelikten korunmak ve cinsel ilişki sonrası partnerden bulaşabilecek hastalıklara karşı önlem almak amacıyla yapılmaktadır. Ancak uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre vajinal temizlik gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı sadece oranında bir koruma sağlıyor.

Vajinanın içerisinde özel bir enfeksiyon durumu oluşmadığı sürece vajinanın temizlenmesine gerek yoktur.

 

Genital Bölge Temizliğinde Kozmetik Ürünlerin Kullanılabilir Mi?

Kozmetik ürünlerle vajinanın temizlenmesi kimyasal madde içermeleri nedeniyle çok sakıncalı bir durumdur. Özellikle bu kimyasal maddeler vajinada ‘vajinit’ denilen ciddi vajina enfeksiyonlarına sebep olmaktadır. Vajinada kullanılacak kimyasal temizleme ürünleri, vajinanın içerisinde bulunan iyi huylu bakterilerin ölmesine ve vajinanın koruma bariyerinin yok olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kozmetik ürünler vajinanın iç kısmında değil sadece yüzeysel kısmında uygulanmalıdır. Ayrıca piyasadan satın alabileceğiniz vajina temizleme ürünleri sadece dış vajina temizlenmesi için üretilmektedir ve vajinanın içerisine uygun değildir.

 

Vajinada Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır?

Cinsel hayatın başlamasıyla beraber vajina hijyenini koruma önem kazanır.Vajinanın hijyeni değerlendirilmesinde vajinal salgının özellikleri göz önünde bulundurulur. Vajina salgısının kötü kokması,akıntı renginin koyulaşması bakteriyel enfeksiyonun olduğunun işaretidir. Özellikle cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan kötü kokulara enfeksiyonlar neden olmaktadır.Bu duruma bakteriyel vajinoz durumu denilir ve tedavisi kolaydır.Bunun dışında cinsel hayatı aktif olmayan kişilerde bu şikayetler genellikle görülmemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.