Yenidoğan Bebeğe Masaj Nasıl Yapılır?

11.12.2014
79
Yenidoğan Bebeğe Masaj Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Bebeğinize Masaj Yapın

Yenidoğan bebeğinize masaj yapmak onu rahatlatır ve vücut ritmini dengeler. Özellikle banyo sonralarında ve beslendikten sonra masaj yapabilirsiniz.

* Masaj yaparken bebeğinizi çok sert şekilde baskılamamaya özen göstermelisiniz. Bunun dışında yüzük veya bilezik gibi aksesuarlar bebeğe zarar verebileceği için çıkarılmalıdır.

* Ayrıca yenidoğan bebeğe masaj yapmak için doğal ve içeriğinde kimyasal içermeyen masaj yağları kullanmalısınız.

 

Yenidoğan Bebeğinize Masaj Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

* Yenidoğan bebeğe masaj uygulamak özellikle ilk zamanlar için 7 – 8 dakikadan fazla olmamalıdır. Bebeğinizi masaja alıştırdıktan sonra bu süre yarım saate kadar çıkabilmektedir.

* Bebeğiniz yeni doğmuş ve sadece haftalarla ifade edilebilen bir yaştaysa, masaj yaparken çok daha özenli davranmalısınız. Ona çok hafif dokunuşlarla masaj uygulayın ve asla baskı uygulamayın. İlk haftalarda hafif dokunuşlarla uygulanan masaj en doğrusu ve faydalısı olacaktır. Bu durum bebeğinizin çok hoşuna gidecektir ve bunu size rahatlamasıyla hissettirecektir.

* Göbek bağı henüz düşmemiş bebekler için göbek bağının olduğu bölge ıslatılmamalı ve çeşitli yağlar sürülmemelidir. Bu dönem enfeksiyona açık bir dönemdir ve dikkatli davranılmalıdır. Göbek bağı henüz düşmemiş olan bebeklerin göbek alt kısmından yanlara doğru hafif dokunuşlarla masaj uygulanabilmektedir.

* Bazı bebekler masaj yapılırken olumsuz hareketler sergileyebilir. Bu tür durumlardan çıkan en iyi sonuç bebeğinizin masaj yaptırmaktan hoşlanmadığıdır. Bebeğinizi huzursuz eden masaj aktivitesini uygulamamak en doğrusu olacaktır.

 

Yenidoğan Bebeğe Masaj Yapmanın Psikolojik Etkileri

* Bebek ve anne arasında sıcaklık oluşur ve güçlü bir bağ gerçekleşir. Bu ilk yakınlık duygusunun oluşması açısından masaj yapmak çok önemlidir.

* Bebek sevildiğini hissederek mutlu olur ve alt psikolojisine yerleşen mutluluk duygusu ile sevecen bir hayat görüşüne kavuşur. Bebeğiniz güvende olduğunu hissederek annesine güven duygusu artar.

* Ayrıca yenidoğan bebeklere yapılan masaj aktiviteleri sırasına anne bebek bedenini tanır ve hassasiyet yapısını öğrenmiş olur. Hangi hareketin bebeğin üzerinde nasıl bir etki yaratacağını öğrenmiş olacaksınız.

 

Yenidoğan Bebeğe Masaj Yapmanın Fiziksel Etkileri

* Bebeğinize düzenli şekilde masaj uygulayarak, vücut ritmini dengeleyebilir, kan dolaşımını hızlandırabilir ve kalp fonksiyonlarını hareketlendirebilirsiniz.

* Bebeğin cildi üzerinde olumlu etkiler yaratır, gözeneklerin açılmasını sağlar ve kasların aktif hale gelmesini sağlar.

* Düzenli masaj yenidoğan bebeklerin solunum hızlarını arttırır ve fiziksel rahatlama sağlar.

* Yenidoğan bebeklerde masajın önemli etkilerinden bir tanesi, rahatsızlık veren gazı atmasına yardımcı olmasıdır.

* Bebeğin dingin, sakin ve huzurlu yapıya geçmesini sağlayarak rahat uyumasını sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.