Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleşir?

16.12.2014
59
Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleşir?

Ağlayan Bebeğinizi Sakinleştirme Yolları Nelerdir?

Her bebek farklı bir karakter ile dünyaya gelir ve tğm bebekler farklı olaylara farklı tepkiler verirler. Ağlayan bebeği sakinleştirme yolları da bu doğrultuda her bebekte farklı durumlarla çözümlenebilir. Bebekleri sakinleştirme yolları arasında pek çok denenmiş ve başarıya ulaşmış yolu sizlerle paylaşıyoruz. Tabi ki çocuğunuz bazı tekniklere karşı duyarsız kalabilir ancak umuyoruz ki bu yöntemlerden bazıları bebekleriniz üzerinde etkili olacaktır.

 

Bebeğinize Yakın Olun ve Onunla Tensel Temas Kurun

* Bebeğinizi battaniyesine sarın ve onu kucağınıza alarak sıcaklığınızı ona hissettirin. Bebekler kendilerini güvende hissetmeyi severler ve bu durum onları rahatlatır. Bunun dışında bebeğinize dokunun ve onun size dokunarak sıcaklığınızı hissetmesini sağlayın, bu durumun onu rahatlattığını göreceksiniz.

 

Bebeğiniz Gürültüyü Sever ve Ona Sesli Bir Ortam Yaratarak Onu Rahatlatabilirsiniz

* Bebekler anne karnındayken tıpkı elektrik süpürgesi çalışıyormuş gibi bir ses içerisinde gelişimlerini tamamlarlar ve dünyaya geldiklerinde sessiz ortam onların alışkın olmadığı bir durumdur.

* Çok sessiz olan ortamlarda kendilerini yalnız ve çaresiz hissedecekleri için, onlara ritmik gürültüler yaratmak ve çeşitli müzikler dinletmek onları sakinleştirecek ve oyalayarak ağlamalarını engelleyecektir.

* Ancak çok yüksek ve ani sesleri bebeğinize asla dinletmeyin, bu durum onun duyma yetilerine zarar verebilecektir.

 

Ağlayan Bebeğinizi Sallamak Onu Sakinleştirecektir

* Bebekleriniz ağlarken onları dizinize yatırın ve sallayın. Bebeklerinizin bu ritmik hareketler ritüeli karşısında nasıl sakinleşeceğine şaşıracaksınız. özellikle araç içerisinde ve kendi taşıma araçları içerisinde meydana gelen ritmik hareketler de bebeklerin sakinleşmesini sağlamaktadır.

 

Masaj Uygulamak Bazı Bebeklerin Rahatlamasını Sağlayacaktır

* Bebeğiniz özellikle gaz sancılarına bağlı olarak huysuzlanıyorsa masaj uygulamaları ona iyi gelebilmektedir. Bebeğiniz gaza bağlı olarak ağlıyorsa ayaklarını karnına çekecektir. Bu durumda ağlayan bebeğinizin gazını çıkarmak için onu kucağınıza alın ve dik tutarak gazını çıkarmak için masaj uygulayın. Bu sayede rahatlayacak ve sakinleşecektir.

 

Ağlayan Bebeğiniz Emzik ve Biberon Emerek Sakinleşebilir

* Yenidoğan bebekler genellikle emmeyi çok severler ve eline geçirilen herşeyi emerler. Bu durum pek hijyenik olmayan bir duruma yol açar. Ancak ağlayan ve huysuzlanan bebeklere emmeleri için bir emzik ve biberon verecek olursak onu sakinleştirebildiğimizi görürüz. Emme sırasında gerçekleşen ritmik hareketlere bağlı olarak bebeğinizin kalp atışları düzene girecek ve midesi rahatlayarak ağlama durumu son bulacaktır.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.