Bebeğiniz İçin Doğru Oyuncak Seçimi

04.02.2015
59
Bebeğiniz İçin Doğru Oyuncak Seçimi

Bebek Oyuncağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekler için oyuncakların önemi çok büyüktür, oyuncak oynayan bebekler sadece oyalanmakla kalmaz aynı zamanda kişilik gelişimlerini de oluşturmuş olurlar. Farklı nitelikteki oyuncaklarla oynayan çocuklar yeteneklerini de geliştirerek fiziksel gelişimlerine de fayda sağlamış oluyorlar.

Oyuncakların eğitim üzerinden büyük avantajlarından bir tanesi ise çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlamaları ve zihinsel kapasitelerini geliştirerek, stratejik kararlar alma yeteneklerini arttırmalarıdır. Oyuncakların tüm dünya üzerinde kabul görmüş olan tanımında ise, oyun çağında bulunan çocukların gelişimini sağlayan araç ve gereçler olarak tanımlanmaktadır.

Bebeklerde ise durum yine aynı şekilde olmakla birlikte, bebek oyuncakları genellikle yumuşak malzemelerden üretilmektedir. Bu sayede bebeklerin kontrolsüz hareketlerine karşı yaralanma durumları da ortadan kaldırılmış olur.

Bu nedenle bebekler ve oyun çağına ulaşmış olan çocuklara farklı özelliklere ve kalitelere sahip oyuncaklar alınmalıdır. Üzerinde küçük parçaları bulunan ve bu parçaların kolaylıkla yerinden koparak bebeğe zarar vermesini kolaylaştıran oyuncaklar bebek kullanımına uygun değildir. Ayrıca çok sert malzemelerden üretilmiş ve bebeğe zarar verebilecek sivri köşeli oyuncaklar asla bebeklere verilmemelidir.

 

Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Bebeğinize ve çocuklarınıza oyuncak alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi çocuğunuzun yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun oyuncakların seçilmesidir.

* Satın alacağınız oyuncakların üretici firmalarının güvenilir olmasına ve içeriklerinde kullanılan malzemelerle ilgili labaratuvar testlerinin bulunduğu ambalajlarına dikkat etmelisiniz.Ambalajında CE işareti olan oyuncakları tercih etmelisniz.CE işareti oyuncağın Avrupa Birliği standart ve güvenlik kriterlerine uygunluğunu gösterir.

* Alacağınız oyuncak bebeğinizin fiziksel özelliklerine uygun olmalı ve bebeğinize asla zarar vermeyecek niteliklerde olmalıdır. Ayrıca çocuğunuzun fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak rahatlıkla tutarak oynayabileceği oyuncaklar seçilmelidir.

* Ayrıca oyuncakların üzerinde söküp takılabilen çok fazla parça olması ve bu parçaların çocuğunuzun sökmesi durumunda burnuna ve boğazına kaçabilme ihtimallerini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca oyuncaklar hijyenik kalabilmesi açısından kolay temizlenebilen malzemelerden üretilmeli ve sağlam olmalıdırlar.

* Bebek oyuncaklarındaki en büyük risk üzerlerindeki zehirli boya malzemeleri ve kaplamalardır. Bu nedenle sağlıklı boyalar ve bebeklere uygun kaplamalarla kaplanmış oyuncakları tercih etmeye özen gösterin. Unutmayın oyuncağın fiyatı çocuğunuzun sağlığının yanında önemsiz bir unsurdur.

* Diğer yandan yenidoğan bebeklerde oyuncak seçimi sırasında uzun iplere sahip veya kordonlu oyuncakların seçilmesi hayati risklere sebebiyet verebilecektir. Bu tür oyuncaklar özellikle küçük çocuklar için büyük risk oluşturmaktadır.

* Özellikle bebek oyuncakları satın aldığınızda yumuşak oyuncakların içerisinde bazı durumlarda iğneler, kıymıklar veya diğer sert cisimler kalabilmektedir. Bunların bebeğinize zarar vermemesi için oyuncakları eliniz ile sıkın ve önceden kontrolünü gerçekleştirin.

* Boya kalemleri ise yenidoğan bebeklere uygun değildir ancak yeni çıkan boya kalemleri bebeklere uygun modelleri ile dikkatleri çekiyor. Bu boya kalemleri ile bebeğinizin yaratıcılığını arttırabilirsiniz.

* Bebek oyuncağı alırken oyuncağın markasına ve üretildiği yere etiketi incelendiğinde ulaşılmalıdır. Etiketi bulunmayan ve oyuncak mağazalarından satın almadığınız ürünlerin bebeğinize zarar verebilecek malzemelerden imal edilmiş olabileceğini unutmayın.

* Yenidoğan bebek oyuncaklarında bebek yatağına asılan oyuncakların çok sağlam tutturulması ve bebeğe çok yakın olabilecek şekilde uzun iplerle asılmaması gerekmektedir. Bebeğiniz bu uzun iplerle kendine zarar verebilir, bunu unutmayın.

* Bunun dışında yenidoğan bebeklerin kullanabileceği pilli oyuncaklarda pillere ulaşımın engellenmesi için pil bölmelerinin vidalı şekilde tutturulmuş ve açılamaz durumda olması gerekmektedir. Ayrıca yenidoğan bebek oyuncaklarında bulunan kordonlar, ipler, boncuklar gibi aksesuarları kolarmanızda fayda var.

* Son olarak yüksek sesler çıkaran oyuncaklar bebeklerinizin çok yakınında bırakmayın, uzun süre aynı seslere maruz kalan çocuklarda sinir bozuklukları görülebilmekle birlikte, yüksek seslerin bebeklerde duyma kayıplarına yol açabileceği açıklanıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.