Bebeklerin Televizyon İzlemesi Zararlı Mı?

18.06.2015
160
Bebeklerin Televizyon İzlemesi Zararlı Mı?

Bebeklerin tv izlemesi zararlı mı?

Bebeklerin tv izlemesi konusunda uzmanlar, özellikle iki yaşın altında olan bebekler açısından kesinlikle olumsuz düşüncedeler. Bu dönemde bebeklerin televizyon karşısında sürekli olarak tutulmasının ve televizyon seyretmelerinin hatalı olduğunu belirtirler. Uzun süre televizyonun karşısında kalan bebeklerde bilişsel gelişim daha yavaş süreçte olmakta ve bu bebeklerin konuşmaları gecikmektedir.

 

Bebekler düzenli televizyon seyrettiğinde gelişimleri yavaşlar

Her gün ortalama olarak 1 saat televizyon izleyen bebekler, izlemeyen bebeklere kıyasla daha yavaş bir gelişim göstermektedir. Bu nedenle uzmanlar anne ve babaları bu konuda uyarmaktadır. Bebeklerin televizyon izlemesi yerine mutlaka konuşmaya teşvik edilmesi, oyun oynamaya yönlendirilmesi gerekir. Kendileriyle devamlı olarak ilgilenilen bebekler, oldukça hızlı bir şekilde bilişsel gelişimlerini tamamlar. Bu anne ve baba tarafından bile izlenebilir. Çoğu anne ve baba bebeklerinin daha uslu durmasını sağlamak amacıyla, televizyon karşısında bebeklerini oturtmaktadır. Fakat bebeklerinin daha sağlıklı gelişmesini sağlamak, onları desteklemek için bu davranıştan sakınmaları gerekir.

 

Bebeklerin televizyon seyretmesi otizm gibi gelişimsel geriliğe neden olabilir

Günümüzde bebeklerin büyük bir kısmı uyanık oldukları zamanların çoğunluğunu televizyon karşısında geçirmekte ve budan ruhsal ile zihinsel gelişimleri olumsuz etkilenmektedir. Uzun süre bebeklerin televizyon karşısında olması, reklam ve müzik kliplerinin devamlı izlenmesi devamında otizm benzeri olan ağır gelişimsel geriliğin yaşanmasına neden olabilir. Özellikle devamlı televizyon seyreden 2 yaş altındaki çocuklarda dil gelişimi olumsuz etkilenmekte, sesli ve sessiz iletişim, gülümseme gibi başkalarıyla olan sosyal iletişimleri, göz teması ve öğrenme kapasiteleri yaşıtlarıyla kıyaslandığında, belirgin şekilde geride kalmaktadır.

Otizm çocuklarda 2-3 yaşından evvel belirti vermeye başlayan, beynin kimyasal dengesinin bozulmasına bağlı olarak yaşanan, toplumda yaygın olarak görülen gelişimsel bir bozukluktur. Bu güne kadar otizm ve televizyon seyretme arasında nedensel bir bağlantı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Fakat toplumda 3 yaşın altında olan ve televizyon karşısında uzun süre kalan bebeklerde otizm benzeri olan bazı belirtiler görülmektedir. Bu bebekler daha az göz teması kurmakta ve kucağa alınmayı pek sevmezler. Diğer insanlarla sosyal iletişimleri ile sosyal becerileri oldukça zayıftır. Herkese karşı ilgisiz bir tavır sergiler, kalabalık ortamların içine girmeyi sevmezler. Kendi yaşıtlarının severek oynadığı oyuncaklara bile ilgi göstermezler, zıplama, sallanma, el çırpma, kuş gibi kanat çırpmak gibi beklenmeyen davranışlar içinde olurlar.

Bu nedenle bebeklerin iki yaşından önce televizyon izlemelerine aileler engel olmalıdır. Bu yaşta olan bebeklerde ruhsal ve fiziksel gelişim televizyon nedeniyle olumsuz etkilenmekte, dil gelişimleri gecikmektedir.

 

Bebeklerde televizyon seyretmek iletişimi zedeleyebilir

Bebeklerin ilk dönemlerden sonra karşılıklı ilişki kurarak koklama, görme, işitme, koklama duyularını kullanarak deneme yanılma yoluyla kendi deneyimlerini zenginleştirme, kendi becerilerini keşfetmeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu süreçte bebeklere yeteri kadar ilgi gösterilmeli, bebeklerle daha fazla zaman geçirilmelidir. Oyuna ayrılan zamanlar farklı oyuncaklar, müzikler, kitaplar ve diğer materyallerle zenginleştirilmelidir.

Bazen bebeklerinde kendilerini keşfetmeleri desteklenmelidir. Ne kadar özenle seçilse de, herhangi bir televizyon programı tek yönlü bir iletişimi sağladığından bebeklerin desteklenmesini, kendi üzerinde deneme yapmasını ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamaz. En önemlisi bireyin en temel ihtiyacı kabul edilen iletişimin kısırlaşmasını sağlar, bazı durumlarda iletişimin zedelenmesine bile neden olur.

 

Bebekler ne zaman tv izleyebilir?

Bu konuda en önemli etken bebeğin ileri yaşlarında televizyonun neden olacağı duygusal ve sosyal eksikleri telafi edecek olan okul ve arkadaş çevresindeki kişilere bir alternatif haline gelmemesidir. Bebekler 2 yaşını geçtikten sonra süre kısıtlaması yapılarak, dil gelişimlerini engellemeyecek şekilde, anneyle birlikte etkileşim içinde televizyon seyredebilir.
 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Gülcan dedi ki:

    benim 17 aylık bir bebeğim var sadece tv karşısında yemek yiyor reklam çizgi film falan olmadan dünyada lokma ağzına sokamıyorum çok zorlanıyorum çok çağresizim neyapsam olmuyor .bide sürekli kumanda getirir oldu odada kim varsa bütün gün reklam aç çizgi aç diyor tv yüzünden hırçınlaşıyor lütfennnnnnn çözümü olan biri yol göstersin!