Gebelikte İstenmeyen Durum!

02.10.2017
65
Gebelikte İstenmeyen Durum!

Gebelik süreci bazı durumlarda istenmeyen olumsuz sonuçları beraberinde getirebilmektedir. Örnek vermek gerekirse gebeliğin ilk birkaç haftasında yapılan testler sonucunda bebekle alakalı problemler söz konusu olabilir ve hatta sakat olma gibi önemli bilgilere ulaşılabilir. Bu gibi durumlarda da anne ve babanın nayı ile birlikte, ya da annenin sağlığını tehlikeye atacak bir gebelik süreci gözlemlendiğinde kürtaj işlemlerine istemeden de olsa başvurulabilmektedir.

Bu durumun haricinde kaza olarak nitelendirilen ve aslında planlanmayan bir gebelik ile karşılaşan çiftlerin de tercih ettikleri uygulamalardan biridir kürtaj uygulaması…

Kürtaj uygulayan doktor genellikle kürtaj teknikleri içerisinde yer alan vakumlu kürtaj uygulamasını tercih etmektedir. Vakumlu kürtaj işlemi hem çok daha güvenli hem de kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Bunun haricinde kazıma yöntemi olarak bilinen kürtaj uygulaması da yapılabilmekte olup, çok nadir de olsa ilaçla düşük yaptırma tekniği de kullanılabilmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj son derece önemli bir işlem olup, mutlaka kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır. Yasal süresi ise gebeliğin 10. haftasına kadar olan süreci kapsamaktadır ve bu süreyi geçen hamileliklerde özel durumlar olmadıkça kürtaj uygulaması yapılmamaktadır.

İşlem hastanelerde ya da özel donanımlı muayenehanelerde yapılabilmektedir ve lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Op.Dr Uzay Yıldırım Ankada özel kliniğinde yardımcı olabilir her konuda sizlere. Ancak kişilerin isteğine bağlı olarak genel anestezi de yapılabilmektedir. Uygulama öncesinde mutlaka gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu tespit edilmelidir.

Kürtaj işlemi yapılmasından yaklaşık 5 saat öncesine kadar herhangi Bir şey yenilmemelidir ve aç olunmalıdır. Yaklaşık 10 dakika süren kürtaj uygulaması sonrasında yemek yenebilir ve normal yaşantıya geri dönülebilir. Sadece ilk 1 hafta kişide hafif ağrı ve minimal kanamalar olabilmektedir. Bunun haricinde kanama ve ağrı 1 haftayı geçerse yine hekim kontrolü gerekmektedir.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Kürtaj uygulaması yaptırdıktan birkaç gün sonra yapılan jinekolojik muayenelerde sadece çok dikkatli bir özel muayene yapılırsa, işlemde rahim içerisine tutturulmuş cihazların yeri belli olabilir ancak işlem sonrasından 1 ay sonra kimse kürtaj olduğunuzu anlamayacaktır.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.