Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

03.09.2015
68
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler

Hamile kalmak ve bebek sahibi olmak kadınlar açından ve çiftler açısından oldukça önemli ve çok güzel bir şeydir. Özellikle annelik duygusunu hisseden kadınlar için gebelik oldukça büyük önem taşımaktadır. Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra yapmaları gereken ve özen göstermeleri gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunun için öncelikle bir doktora gidip mutlaka kontrolden geçmeli ve sağlıklı bir bebek için ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için gereken ne varsa mutlaka yapmalısınız. Hamilelik öncesi doktora giderek kan testleri yaptırmanız oldukça büyük önem taşımaktadır. Yumurtlamanızın olabilme ihtimalinizin olabileceği günlerde yani adet gününüze göre ayarlayabileceğiniz günlerde düzenli olarak eşinizle cinsel ilişkiye girmeniz gerekmektedir. Eşinizle cinsel ilişkiye girdikten sonraki bir saat içinde yataktan kalkmayarak belinizin altına bir yastık koymalı ve o şekilde yatmalısınız.

Hamile kalmak için sigarayı bırakmanızda büyük önem bulunmaktadır. Gerçekleştirilen araştırmalar günde 10 adet sigaradan fazlasını içen kadınların hamile kalma şanslarının giderek azaldığını işaret etmektedir. Düzenli olarak tartıya çıkarak kilonuzu kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Hamile kalmadan önce ve hamilelik sırasında kahve içmeyi ve aşırı miktarda çay tüketmeyi bırakmanızda fayda bulunmaktadır. Ancak kahve ve çay tüketmeyi seviyorsanız kafeinsiz kahve tüketin ve açık çay içmeye dikkat edin. Yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlar bazı kadınların yaptığı aşırı kafein ve tein maddelerinin yumurta kalitesini azalttığını ve hamile kalma şansını ciddi bir şekilde düşürdüğünü göstermektedir. Eşinizin sperm kalitesinin yüksek olması için ağır işlerden uzak durmasında büyük önem bulunmaktadır.

 

Hem Sizin Hem Eşinizin Dikkatli Olması Gerek

Sperm kalitesi için ağır sporlar yapmaması ve aşırı işlerden kaçınması gerekmektedir. Sizin için geçerli olduğu gibi eşinizin de bu süreçte aşırı alkol tüketimi ve sigara tüketimi yapmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Stres her ikiniz için de olumsuz bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır ve hem anne adayı hem de baba adayı mümkün olduğunca stresten uzak kalmaya dikkat etmelidir. Eğer şeker hastalığı, guatr ve buna benzer bir kronik rahatsızlık yaşıyorsanız hamilelik kararınızdan hemen sonra doktorunuzla görüşerek gerekli muayeneyi olmalı ve bu hastalıkları kontrol altına almak için ne gerekiyorsa yapmalısınız. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için atlamamanız gereken oldukça önemli bir detaydır. Adet günlerinizi takip etmeniz ve hangi günler adet oluyorsanız o günleri bir takvim üzerinde işaretleyerek adet günlerinizi takip etmeye dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun sizden isteyeceği bilgiler arasında âdetinizin kaç gün sürdüğü, hangi günlerde başlayıp hangi günlerde bittiği gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler ile beraber olası yumurtlama tarihinizi de belirlemeniz mümkün olacaktır.

 

Sağlıklı Beslenme

Dikkat etmeniz gereken noktalar arsanda taze meyve ve sebze tüketici bulunmaktadır ve bunu düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Vajinanızı su ile yıkamamaya ve vajinal kozmetik ürünleri kullanmamaya da özen göstermeniz gerekmektedir. Hafif egzersizler yapmanız, uyku düzeni konusunda hassas davranmanız ve beslenmenize dikkat etmeniz en önemlisi moralinizi yüksek tutmanız sizi olumlu bir şekilde etkileyecektir. Kendiniz iyi bakmanız hem sağlıklı bir bebek sahibi olmanıza hem de sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır. Bu dönemde cinsel yaşamınızı da düzene sokmanız gerekmektedir ve bu konu oldukça fazla önem taşımaktadır. Beş günden fazla cinsel ilişkiye girmezseniz yani beş gün ara verirseniz sperm kalitesinin bozulacağına dair görüşler bulunmaktadır. Sağlıklı bir hamilelik ve mutlu bebekler için sizin de mutlu olmanız ve kendinize özen göstermeniz oldukça fazla bir şekilde önem taşımaktadır. Hamileliğiniz sırasında da kendinize özen göstermeniz önemlidir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.