Kaç Aylık Hamileyim

15.09.2018
177
Kaç Aylık Hamileyim

Kaç Aylık Hamileyim

Hamile kadınların gebelik takibi doktor tarafından haftalık olarak yapılır. Ancak gebe kadınlar kaç aylık hamileyim diye merak edebilirler. Çünkü halk arasında genellikle kadının kaç aylık hamile olduğu konuşulur. Hamilelik adım adım ilerleme gösterir. Her gebelik haftasında anne ve bebekte değişimler meydana gelir. Bunların sağlıklı olarak takip edilebilmesi için hamileliğin hangi aşamada olduğunun bilinmesi gerekir. Bu nedenle gebe kadınların son adet tarihlerini bilmeleri gerekir. Gebeliğin hangi haftada olduğunu bulabilmek için bu önemli bir kriterdir. Buna rağmen son adet tarihini bilmeyen gebe kadınlar olabilir. Bu durumda kadının kaç aylık hamile olduğu, hangi gebelik haftasında olduğu yapılan ultrason tetkiklerindeki ölçümlerle belirlenebilir. Bebeğin gelişimi değerlendirilerek, hangi gebelik haftasında bulunduğu tespit edilebilir.

Kaç aylık hamileyim nasıl öğrenirim

Gebe kadınların kaç aylık hamileyim nasıl öğrenirim kaygısı fazladır. Gebelik takibinin haftalık olarak yapıldığı dikkate alınırsa, bunun belirlenmesinde kadının son adet tarihinin ilk günü baz alınır. Bu yüzden doktorlar hamile anne adaylarına kaç aylık hamilesiniz diyerek sormaz. Bu genellikle halk arasında merak edilen bir durumdur. Kadının kaç aylık hamile olduğu gebelik haftalarına göre hesaplanabilir. Kadın hangi gebelik haftasında olduğunu biliyorsa, hesaplama araçlarından bakarak kaç aylık hamile olduğunu belirleyebilir. Gebeliğin normalde 40 hafta yani 280 gün sürdüğü kabul edilir. Bu süreç 9 ay 10 günlük bir gebelik dönemini kapsar. Bulunulan haftaya göre kadının kaç aylık hamile olduğu da kolay bir şekilde belirlenebilir.

Kaç aylık hamileyim ben şimdi

Hamile kadınlar doktora gittiklerinde son adet tarihini biliyorlarsa gebeliğin hangi haftada olduğu belirlenebilir. Bu nedenle kaç aylık hamileyim ben şimdi diyerek stres yapmanıza gerek yok. Hamileliğinizin kaç aylık olduğunu da gebelik haftasına göre belirleyebilirsiniz. Bunun için hazırlanmış otomatik hesaplayıcılarda işinize yarayacaktır. Ayrıca gebelik haftasına göre ve bebeğinizin gelişimine göre doktorunuzun değerlendirmeleri de buna yardımcı olacaktır. Gebeliğin her haftasında her ayında yaşanan gelişmeler adeta bir mucize gibidir. Sağlıklı bir gebelik sürecinde bebekteki gelişim beklendiği gibi olmalıdır.

Kaç aylık hamileyim bilmiyorum

Hamileliğin her aşamasında doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir. Gebeliğin takibi hangi haftada olduğunuza göre düzenli olarak yapılacaktır. Gebelik takibinde haftalar önemli olduğundan, gebe kadınlar kaç aylık hamileyim bilmiyorum diyebilir. Ancak hangi gebelik haftasında olduğunuzu biliyorsanız, kaç aylık hamile olduğunuzu da öğrenebilirsiniz. Hamilelikte her hafta yaşanan gelişmeler önemlidir. Bu yüzden gebelik takibi haftalara göre yapılır. Bebeğin sağlıklı gelişimi bu şekilde takip edilebilir. Olası bir sorunda çözüm önerileri getirilebilir. Gebelikte yapılan tarama testleri ve diğer tetkikler uygun gebelik haftasına göre uygulanır. Bunlar hamileliğin ilerlemesi ve bebeğin gelişimi hakkında bilgiler verir.

Kaç aylık hamileyim otomatik hesaplama Prima

Hamilelik sürecinde düzenli kontrollere giden gebe kadınlar haftalık gelişmelerin takibini aksatmadan yapılmasını sağlayabilir. Çevresine kaç aylık hamile olduğunu söylemeleri için gebelik haftasına göre hesaplama yapması da kolay olur. Bunu kaç aylık hamileyim otomatik hesaplama Prima sayfasına girerek öğrenebilir. Bulunduğu gebelik haftasına karşılık gelen ayı belirleyerek hangi gebelik ayında olduğunu tespit edebilir. Böylece kendisine kaç aylık hamilesin dendiğinde, doğru olarak yanıtlayabilir.

Kaç aylık hamileyim otomatik hesaplama 2017

Gebelik testinin pozitif çıkmasıyla başlayan bu heyecanlı süreç her kadın için özel bir dönemdir. Adım adım ilerleyerek 40 haftalık gebeliğin doğumla sonuçlanması oldukça özeldir. Hafta hafta gebelik takibinde hamileliğin sorunsuzca ilerleyip ilerlemediği gözlenir. Gebeliğin rutin kontrollerinde her zaman haftalık değerlendirme yapılır. Gebe kadınların kaç aylık hamileyim otomatik hesaplama 2017 tablosundan hamileliğin kaçıncı ayında olduğunu da görmesi mümkündür. Gebeliğin bulunduğu hafta girildiğinde kaç aylık hamile olunduğu hesaplanır.

Kaç aylık hamileyim hesaplaması

Gebelik haftasına göre kadınların kaç aylık hamileyim hesaplaması kolay yapılabilir. Hamileliğin başlangıcından itibaren, kadının son adet tarihinin başlangıç günü belirlenerek haftalık gebelik tespiti yapılabilir. Gebelik süresince takip hafta hafta yapılır. Tıpta haftalık olarak değerlendirilen gebelik halk arasında aylık olarak değerlendirilir. Durum böyle olunca gebe kadının da kafası karışabilir. Ancak teknolojik gelişmeler kadının gebelik haftasına göre kaç aylık hamile olduğunu kolaylıkla belirleyebilir.

 Kaç aylık hamileyim otomatik hesaplama 2018

Gebelik haftaları dikkate alınarak kaç aylık hamileyim otomatik hesaplama 2018 tablosundan hamileliğinizin hangi ayda olduğunu bulabilirsiniz. Bu hesaplama tablosuna göre hamileliğinizin aylarını görebilirsiniz. Gebelik genel olarak 40 hafta olarak değerlendirilir. Doğum 40 haftadan 1-2 hafta önce ve sonra gerçekleşebilir. Aşağıdaki hesaplama tablosuna göre kaç aylık hamile olduğunuzu hesaplayabilirsiniz.

4 hafta 2 günlük hamilelik toplam 30 günlük yani 1 aylık hamileliği

8 haftalık hamilelik toplam 60 günlük yani 2 aylık hamileliği

12 haftalık hamilelik toplam 90 günlük yani 3 aylık hamileliği

17 hafta 1 günlük hamilelik toplam 120 günlük yani 4 aylık hamileliği

21 hafta 3 günlük hamilelik toplam 150 günlük yani 5 aylık hamileliği

25 hafta 5 günlük hamilelik toplam 180 günlük yani 6 aylık hamileliği

30 haftalık hamilelik toplam 210 günlük yani 7 aylık hamileliği

34 hafta 2 günlük hamilelik toplam 245 günlük yani 8 aylık hamileliği

38 hafta 4 günlük hamilelik toplam 270 günlük yani 9 aylık hamileliği

39 haftalık hamilelik toplam 273 günlük yani 9 ay 3 günlük hamileliği

40 haftalık gebelik toplam 280 günlük yani 9 ay 10 günlük hamileliği ifade eder. 

Kaç haftalık hamileyim Prima

Hamile kalan kadınların gebeliğin hangi haftada olduğu en fazla merak edilen konudur. Kaç haftalık hamileyim Prima sitesinden öğrenilebilir. Rutin doktor kontrollerinde kaç haftalık hamile olduğu kolaylıkla öğrenilebilir. Aylık hesabı içinde gebelik haftasından yararlanılabilir. Gebelik süreci 40 hafta olarak ele alınır. 40 haftalık gebelik süreci topla 9 ay 10 günlük hamileliği gösterir. Bu sürede 280 güne tekabül eder. Hamilelikte esas alınan ay hesabı değildir. Gebelik haftalık ilerlemesine göre takip edilir. Doğum ise 38 ve 40 haftaları arasında beklenir. Buna rağmen bu haftalardan önce ve sonra doğum olasılığına karşı da hazırlıklı olmakta yarar vardır.

Kaç haftalık hamileyim nedenleri

Hamilelik kadınların çocuk sahibi olmak istiyorlarsa yaşamaları gereken bir süreçtir. Bu sürecin her haftası inanılmaz gelişmeler olur. Bu nedenle gebelik takibi haftalık olarak yapılır. İlk haftadan başlayarak 40 hafta sürecek bu özel dönemde gebe kadınların kaç haftalık hamileyim nedenleri nelerdir, diye sorgulamaları olabilir. Anne adayının kaç haftalık hamile olduğunu öğrenmesi için son adet tarihini bilmesi yeterlidir. Doktoruna son adet tarihini söylediğinde ya da bunun için hazırlanmış hesaplama tablolarına baktığında hamileliğinin kaç haftalık olduğunu öğrenebilirler.

Her ne kadar son adet tarihine göre hamileliğin hangi haftada olduğu belirlense de, yumurtlama dönemi değişken olduğundan birkaç günlük farklılıklar olabilir. Bu durum doktor kontrolleri sırasında yapılan ultrason kontrollerindeki ölçümlerde bebeğin gelişimi belirlenerek bu birkaç günlük farklılık belirlenebilir. Ancak önemli olan doğumla birlikte bebeğinizi sağlıklı olarak kucağınıza almaktır. Bu aradaki birkaç günlük fark önemli değildir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. leyla Kılınç dedi ki:

  merhaba ben aralik 10 son adet gördum simdi kan degerim 59 bu dıs gebelik olabilirim cevap verirseniz sevinirim

 2. leyla Kılınç dedi ki:

  merhaba ben aralik 10 son adet gördum simdi kan degerim 59 bu dıs gebelik olabilirim cevap verirseniz sevinirim

 3. anneleronline dedi ki:

  Değere göre dış gebelik olabilir ama bunu detaylı bir tahlil yaptırarak doktorunuzla görüşünüz.

 4. Selin tur dedi ki:

  Merhabalar 26 Aralık son adet tarihim 11 ocakta aşılama yapıldı 2 gün öne beta hcg sonucum 357 progestron sonucum 132 idi. Bugün tekrar baktırdım beta hcg 947 ancak protesteron seviyem 28 e düşmüş doktorum bişey söylemedi sizce neden olabilir?