Hamileler İçin Basit Egzersizler

31.01.2015
85
Hamileler İçin Basit Egzersizler

Hamileler İçin Basit Egzersizler

Hamilelik süreci boyunca yapabileceğiniz düzenli egzersiz hareketleri ve uygulanışları.

 

Hamileler İçin Egzersiz Hareketi

* Ayakta dümdüz duruyoruz, başımızı dik ve omuzlarımızı düz hizaya getiriyoruz.

* Karnımızı gergin tutacak şekilde esnetiyoruz.

* Bu durumdayken ayaklarımız palalel olacak. Bu durumdayken sırtınızı eymeyin, dizlerinizi bükmeyin ve boynunuzun gergin olmasına özen gösterin.

* Durabildiğiniz kadar bu pozisyonda durmalısınız.

 

Hamileliğin ilk 3 Ayında Yapılabilecek Egzersizler

* Hamileliğinizin ilk 3 ayında fiziksel olarak sizi zorlayacak bir durum söz konusu olmayacağından hafif tempolu yürüyüşleri uygulamanızda bir sıkıntı yoktur. Ayrıca omurganızı güçlendirmek için stretching benzeri sırt egzersizlerine yoğunlaşabilir ancak kendinizi çok fazla yormamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bunun dışında yoga ve plateste çok uygundur.

 

Hamileliğin 3 – 6 Ayında Yapılabilecek Basit Egzersizler

* Bu dönemde hamileliğiniz belirginleşecek ve bu nedenle yaptığınız spor aktivitelerinde çok fazla zorlamalarda bulunamayacaksınız. Özellikle dikey bisiklet ve hafif tempolu grup egzersizleri, yoga ve platese devam edebilirsiniz.

* Bu dönemde dikkat etmeniz gereken en önemli durumlardan bir tanesi ise yatar pozisyonda yapılan spor aktivitelerinden mümkün olduğu kadar uzak kalmak olacaktır. Bu sebeple yan oturma pozisyonunda yapılan egzersiz hareketleri daha uygundur.

 

Hamileliğin 6 – 9 Ayında Yapılabilecek Basit Egzersizler

Bu dönem fiziksel hareketliliğin en aza indiği dönemdir. Anne karnı çok fazla büyümüştür ve yapılabilecek en uygun egzersiz hareketleri oturarak yapılan bebeğin korunmasına yönelik hareketlerdir. Ayrıca hafif yürüyüşler ve hafif plates seansları uygulanabilmektedir. Bu egzersizleri uygulamak hamileliğinizin daha rahat ve kolay geçmesini sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.