Hamilelikte Tiroid Yüksekliği

19.11.2015
110
Hamilelikte Tiroid Yüksekliği

Hamilelik Döneminde Tiroid (TSH) Yüksekliği ve Tedavisi

Hamilelikte TBG (Tiroit Bağlayıcı Globulin)’nin artmasına sebep olan durum östrojen hormonundaki artıştır. Buna bağlı olarak T4 seviyesinde de artış görülür. Bu yüzden gebelikte T4 artışı normal olarak karşılanmaktadır. Fakat bununla birlikte serbest T4 (sT4, fT4) değerinin artışı normal olarak değerlendirilmemektedir. Bu durum serbest T3 (sT3, fT3) değeri için de geçerli bir durumdur.

Hamilelik dönemi boyunca TSH değerinin normal sınırlarda seyretmesi önemlidir. Fakat hamileliğin ilk 3 ayında Beta HCG (B – HCG) hormonunun TSH hormonuyla benzer etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Bu yüzden de TSH hormonunun azaldığı ve normal değerler altında sonuç verdiği görülebilmektedir. Fakat gebeliğin sonraki dönemlerinde TSH hormon değeri normal sınırlar içerisinde ölçülmüş olmalıdır. Gebelikte en önemli hormanal parametreler TSH ve serbest T4 değerleridir. Çünkü bu değerler tiroit bezi fonksiyonlarını ölçen en önemli hormonlardır. Eğer mümkünse hamile kalmadan önce TSH ve serbest T4 hormon değerleri mutlaka ölçülmelidir. Gebeliğin başından itibaren de periyodik olarak bu hormonların ölçümlerinin yapılması büyük oranda önem taşımaktadır.

Eğer kişide yüksek düzeyde serbest T4 (sT4) ve serbest T3 (sT3) hormonları ölçülmüşse kişide hipertiroid durumu söz konusudur. Bu durumda TSH hormon seviyesinin düşük oranda ölçüldüğü görülmektedir. Eğer serbest tiroit hormonları normal değerler içerisinde ölçülmüş fakat TSH hormonu düşük seviyede gözlemlenmişse bu durumda kişide subklinik hipertiroid durumu söz konusudur.

Gebelikte hipertiroid durumu söz konusu ise yani serbest T4 (sT4) ve serbest T3 (sT3) hormonları yüksek değerlerde çıkmış ve TSH hormonu düşük çıkmışsa bu durum erken doğum, preeklamspsi ve annede kalp yetmezliği gibi sorunlara yol açabilmektedir. Gebelikte yaşanan bu hormonal bozukluk anne karnındaki bebeğe de sirayet etmektedir. Bu durumda bebekte de tiroit hormon bozuklukları görülmektedir.

Hipertiroid hastalığının tedavisinde radyoaktif iyot tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ancak bu teknik hamile olan kadınlarda uygulanamaz. Bazı nadir durumlarda hastaya cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Hamile kadınlarda tercih edilen tedavi yöntemi ise ilaç propiltiyourasil yöntemidir. Anne karnındaki bebek için en güvenilir ve en az yan etkiye sahip olan tedavi yönteminin ilaç tedavisi olduğu ortaya konmuştur. Bu tedavi yöntemleri hamile olan kadına endokrinoloji uzmanı ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanı eşliğinde uygulanmalıdır.

Daha önce tiorit bezi iltihabı geçirmiş olan kadınların hamilelik sonrasındaki ilk 9 ay içerisinde tekrar bu hastalığa yakalanma oranları yüksektir. Bu yüzden TSH hormon değeri hamilelikte ve hamilelik sonrasında düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Aşırı derecede mide bulantısı ve kusma olan hamile kadınlarda TSH hormonunda düşüş ve T4 hormonunda da artma olabilmektedir. Böyle bir durumda hastaya ilaç tedavisi uygulanmaz. Bu durum bir süre sonra kendiliğinden düzelmektedir.

Özellikle gebelik döneminde sigara içen kadınların bebeklerinde tiroit yetmezliği görülmektedir. Bu durum iyot yetmezliği sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bebekte meydana gelen tiroit yetmezliği zeka geriliğine neden olabilmektedir. Bu nedenle anne adayının hamilelik öncesinde, hamilelik esnasında ve hamilelik sonrasında periyodik aralıklarla mutlaka TSH hormon değerini ölçtürmesi gerekmektedir. İyot yetmezliğine bağlı olarak gelişen tiroit yetmezliği, sigara içen emziren annelerin çocuklarında da meydana gelebilir. Bu yüzden hamilelik döneminde ve emzirme döneminde mutlaka sigaradan uzak durulması gerekmektedir. Aksi takdirde bebekte fiziksel ya da zihinsel sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. TSH, sT3, sT4, T3 ve T4 hormon değerlerinde anormallik görülen kadınların mutlaka uzman doktor tarafından muayene edilmeleri gerekmektedir. Muayene sonrası koyulan teşhise göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Zuhak dedi ki:

    5 haftalık hamileyken tsh12,5 çıktı Dr zeka geriliği olabilir dedi tedavi başladı ,gebeliğe son vermeli miyim

  2. esra dedi ki:

    Merhaba, bu sorununuza çare bulabildiniz mi acaba Zuhak.. Benim de 9 çıktı.. merak ediyorum..